Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hotovo! Oblíbený "antonínkový" časopis je v prodeji + všechny podrobnosti k němu + videopřílohy + seznam prodejců

Vždycky se dva měsíce těším, jak tady na stránkách budu šťastně volat, že vyšlo další číslo časopisu Ostrožska a Horňácka s názvem Krajem svatého Antonínka, ale když ona chvíle konečně nastane, nijak se mi volat, křičet ani veřejně radovat nechce. Přijde na mě nějaký podivný druh únavy kombinovaný se skepsí, kdy kroutím hlavou sám nad sebou a nad svou naivitou, s jakou tento časopis stále ještě dělám. Místo radosti se spíše dostaví jakási obava, jak čtenáři časopis přijmou, co všechno jsem mohl udělat jinak a kde jsem se dopustil nějakého překlepu nebo dokonce vážnější chyby. Pořád si ale ještě myslím, že tento časopis je možností uskutečňovat svým způsobem ojedinělý projekt, který dříve či později skončí.   

Proto se snažím opravdu "nadoraz" objet, napsat, nafotit a sestavit během necelých dvou měsíců co nejkvalitnější regionální časopis, za který bych se nemusel stydět a kterým bych chtěl přinést něco smysluplného pro co nejvíce čtenářů.

Slovo čtenář je zvláštní, skoro anonymní slovo, kdo to vlastně je, jaký je, a jak se změnil za poslední léta? Kdysi jsem pro tohoto čtenáře psal s obrovským nadšením, věřil jsem, že to je ze všeho nejvíce "dobrý" člověk, pro kterého má smysl pracovat - pochopitelně pracovat neznamená se mu podbízet. A pro tohoto čtenáře vlastně pracuji i dnes, kdy moje víra v "dobrého" člověka za dvacet let notně zeslábla.

Svět si jde svým směrem, lidé kamsi kráčí, a žádný jednotlivec nemůže tento směr ovlivnit, ať už si myslí, že ovlivní své nejbližší okolí, kus světa nebo svět celý. Tím ale v žádném případě nechci říci, že člověk má mít ruce v bok a na ostatní má kašlat. Čím jsem ale starší, tím více mám strach z těch, kteří žijí s pyšným přesvědčením, že své okolí či svět MUSÍ změnit podle SVÝCH představ - spíše mám pocit, že čím víc chtějí měnit svět, tím méně jsou schopni mít  "pořádek" ve vlastním životě. Pokora, pokora, pokora, skromnost, skromnost, skromnost - a samozřejmě láska a pochopení k druhému člověku nebo třeba i k někomu, kdo může být nad námi, to jediné může měnit svět i člověka k lepšímu. Samozřejmě, jak často píši, je toto strašně těžké.

Promiňte mi tento obecný text, pojďme rychle k samotnému časopisu, čtenáři, kteří mé stránky neznají a v novém čísle časopisu na ně dostali odkaz, by mohli být z mého psaní poněkud zmateni.

Takže článek ve skutečnosti začíná tady!!!

Tedy, "staří" čtenáři stránek i noví čtenáři časopisu, srdečně vás všechny zdravím, v těchto místech najdete kompletní obsah časopisu č. 8 s jeho téměř padesáti stránkami i odkazy na možné textové, obrazové a video přílohy.

Pokud jde o přílohy, snažím se s jejich pomocí vytvořit tak trochu "mluvící časopis", jehož základ tvoří samozřejmě jeho papírové vydání v ceně směšných deseti korun. Čtenář - vidíte, opět jsem u čtenáře - je ale stále "rozmazlenější", měl by dostat víc než jen potištěný papír. Tak to holt je, postupně se tímto směrem vydávají všechna média a přejme si, aby se čtenář nezbláznil úplně a na papír se definitivně nevykašlal. Byla by to velká škoda, i když nemám iluze, dnešní mladí mnohdy vůbec požitek z nějakého čtení neznají ani so ho neumějí představit.

O samotném obsahu časopisu Krajem svatého Antonínka by šlo mluvit i psát dlouhé hodiny. Za mnohé mluví ale témata, která v časopisu najdete, jde o určitý kompromis mezi tím, co požaduje vydavatel mikroregion (tedy spíše úřední informace) a tím, jak bych si představoval psaní pro ty, kteří žijí v ojedinělém regionu Slovácka. Vyjádřeno jednou jednoduchou větou - snažíme se všímat si lidí, událostí a hodnot, které jsou podle nás nezaslouženě přehlíženy. Tečka.

Chtěl bych velmi poděkovat všem, díky kterým vyšlo i toto číslo časopisu. Děkuju Zuzce Lipárové z Mikroregionu Ostrožsko (sledujte stránky mikroregionu TADY) , se kterou ve dvojici časopis dělám, bez ní by časopis nevyšel. Děkuju všem lidem, kteří do časopisu přispěli textíkem či fotkami, těším se na další, posílat je může kdokoliv z vás, kdo má chuť, děkuju moc Staňovi Dufkovi, který se stará o sportovní "příchuť" časopisu. Děkuju grafikovi panu Vladimíru Šopíkovi, tiskaři panu Vyšenkovi i korektorce paní Zdeňce Pokorné. Vděčný jsem manažerce Mikroregionu Janě Bujákové, ona s nápadem na časopis přišla a dodnes o něj ze své pozice pečuje tak, aby nezmizel ze světa. A nechci zapomenout ani na starosty Ostrožska a Horňácka, v čele s předsedou mikroregionu, starostou Uherského Ostrohu Vlastimilem Vaňkem. i když mají starostové občas k časopisu připomínky, dotacemi svých obcí a měst pomáhají tomu, aby existoval.

Velmi také děkuju, vážení čtenáři, právě vám. Byť vás občas zatracuji a ve dne i v noci přemýšlím nad tím, co pro vás napsat, jsem šťastný, že existujete a časopis kupujete. Novináři jsou v lečems jako děti, a když se dozví, že před vyjítím každého čísla někteří z vás se už nedočkavě ptají nebo volají, kdy časopis vyjde, mají z toho obrovskou dětskou radost. Nebýt vás, časopis by neměl smysl. Děkuju!

Prodej časopisu začne v úterý 10. března po 12.00, dnes a zítra by se měl objevit ve všech místech Ostrožska a Horňácka, dlužím velké poděkování prodejcům, ani bez nich by časopis nemohl existovat. Samozřejmě, čím více prodejci časopis nabízejí, čím více ho dávají svým zákazníkům na oči, tím jsem jim vděčnější. Seznam prodejců najdete v příloze tohoto článku, jsou rozděleni na ty, co platí hotově nebo na fakturu, proto jsou ve dvou různých kolonkách. Další čísla v tabulce nejsou pro vás důležitá... 

A poslední věta - pokud z našeho kraje nejste, rád vám časopis pošlu poštou nebo do zahraničí mailem... Díky vám všem! 

RB     

Tak, a tady už je podrobný obsah, včetně úvodního slova v časopisu a dalších podrobností, číslo devět by mělo vyjít na začátku května - zatím tomu ale nevěřím, jedině, že bychom našli nějakého "magora(y)", který by přišel s náměty, v terénu je sesbíral, sepsal  a nafotil, o nikom takovém ale zatím nevím  :) :)

 

OBSAH ČASOPISU KRAJEM SVATÉHO ANTONÍNKA č. 8 - BŘEZEN/DUBEN 2009

 

1. Fotografie z fašanku v Javorníku (autorka: Zuzana Lipárová)

2 Fotostrana - Fašank 2009 (Video přílohy z fašanku - v Hluku TADY,  TADY, TADY, TADY,  ve Velké nad Veličkou TADYv Lipově TADY, v Javorníku TADY)

4 Byli jsme na Veletrhu cestovního ruchu v Brně - Informace o účasti Mikroregionu Ostrožsko na brněnském veletrhu. 

4 Jak proběhl fašank v Mikroregionu Teplička - S tímto slovenským mikroregionem spolupracujeme na vytvoření společního turistického portálu. Protože bychom rádi příspěli i ke vzájemnému pozvánín obou regionů, požádali jsme slovenské přátele, aby nám napsali, jak fašank vypadal u nich.

5 Internet Ostrožsko: další vylepšení - Internet, který provozuje náš mikroregion má kolem tisíci zákazníků, pro které připravujeme další vylepšení spojení. (Veškeré podrobnosti o internetu TADY)

6,7 Fotozprávy - Řada fotek a popisků z dění v našich mikroregionech Ostrožsko a Horňácko.

8, 9 Sokolské vzpomínání  - Byli jsme za sokoly v Uherském Ostrohu a Lipově, zajímalo nás, jak se jim dnes daří.(Video příloha z výstavy Sokola v Uherském Ostrohu TADY a TADY)

10 Zmizelí ostrožští Židé - Vzpomínáme na zavražděné Židy. Ostrožská radnice slibuje stavbu památníku.

11 V Ostrohu vzniká fašanková tradice - Další "oživování" Uherského Ostrohu

11 Cimbálovky v Ostrohu - přehlídka základních uměleckých škol  

12 „Pěstujeme v dětech vztah k tradicím" - Ředitelka mateřské školky píše o výchově dětí ve své školce

12 „Mladí nepřibývají," říkají chovatelé z Velké - Všímáme si života spolků, které jsou pro život vesnice velmi důležité, byli jsme za chovateli ve Velké nad Veličkou

13 Fašanku pomáhají děti - Děti obnovují ve Veselí nad Moravou tradici fašanku

13 O „jiném" Veselí - Ve Veselí nad Moravou nabízejí zajímavé kulturní pořady

14 Horňácké čarování - Byli jsme se podívat na třetím reprezentačním Horňáckém plesu v Brně (Video příloha s dvanácti ukázkami je z TADY a TADY)

15 Zahrajte ně, majstre - Známý horňácký primáš Martin Hrbáč oslavil 70. let života (Video příloha TADY)

16 Lipov(sk)ý (vý)květ přitahuje diváky - Ochotníci v Lipově obnovili po mnoha letech divadlo. Jak se jim daří?

16 Gazdina roba v Brně a Louce! - Krátká anonce na profesionální divadlo a ochotníky (Video příloha z generálky Gazdiny roby v podání ochotníků z Louky, plus text a fotky z generálky)  

17 Fotograf z Louky: František Gajovský - Povídání o muži, který získal ocenění na výstavách v Uherském Hradišti (Velká fotogalerie pana Gajovského TADY)

18 Kde hasiči sílí? Ve Vrbce - Mladých hasičů kvapem ubývá. O Hrubé a Malé Vrbce i Kuželovu to ale neplatí

19 Inzerce

20 Byli jsme u školního zápisu - Jak budoucí prvňáčci poznávali školu ve Velké nad Veličkou a v Hluku

20 Ples obcí Horňácka - Fotozprávička z Horňácka

21 Ve Velké budou sluneční elektrárny - Zpravodajství, boom slunečních elektráren pokračuje

21 Když slaví Tonda Vrba... - Jak oslavoval padesátiny známý horňácký bohém (Video příloha TADY

21 Setkání mladých muzikantů z Horňácka a Kyjova - Hrají talentovaní muzikanti ze ZUŠ Velká nad Veličkou a ZUŠ Kyjov (Video příloha TADY)

22 O cenné blatnické sbírce - V Blatnici pod Sv. Antonínkem se podařilo dát dohromady výborné muzeum (Video příloha s povídáním o muzeu TADY)

23 Čtyřicet let Zdeňka Stodůlky - Blatnický kněz slavil narozeniny

23 Jsme předškoláci.... a „poplujeme lodí" - Neobvyklé blatnické přijímání prvňáčků do školy

24 Hlucké hody? Ano. Ale až v Praze! - Jak Slovácký krúžek Praha pořádal Hlucké hody

25 O hlucké fašankové obchůzce - Jak vypadá dávná tradice (Video přílohy TADY)

25 Proč tady mrznu? - Text jednoho z organizátorů hluckého fašanku Vladimíra Šáchy (Kompletní verze s názvem Fašankové zamyšlení nad krizí na stránkách www.dolnacko.cz , čtěte prosím TADY)

25 Senioři pochovávali basu - Když se basa pochovává přesně podle starého zvyku (Video příloha a textová příloha TADY

26, 27 „Všem moc děkujeme" - Příběh Katky Pjajčíkové, dívky, která díky obětavosti rodičů a pomoci lidí už slyší

27 Čtyřicet let s Novovešťankou - Se Zdeňkem Zalubilem o jeho životě s dechovkou

28 Když umírají koně... - Koňák Jarek Šuránek z Ostrožské Lhoty přišel o své koně (krátká úvaha)

28 Rodina z Ostrohu „obrala" Lhoťany o všechno - Žádný kriminální čin, jen informace o soutěžení

28 Lhotští školáci mají svůj časopis: SYSLOVSKÉ LISTY - Kompletní časopis brzy doplním

29 Tip pro vás: ve Lhotě mají farní kavárnu - Zajímavý nápad z Ostrožské Lhoty

29 Zvládli zabijačku i střechu - Ve Lhotě je výborná parta „starých pánů" (Video příloha TADY, internetové stránky fotbalistů)

30 Boršické slavení - sbor měl první rok (Video příloha TADY - oslava roční existence, TADY, TADY,  TADY, výborné stránky sboru TADY)

30 Tajemství prútěného košíku - Josef Ježek z Boršic u Blatnice učil plést děti košíky (Video příloha TADY)

31 Blažejáci z Blatničky: tady to „zakape"? - Kluci dávnou tradici ještě zachraňují. Ale je to stále obtížnější (Video příloha je TADY)

31 V Blatničce budou nové stromy i elektrárna - Zpravodajství z Blatničky

32, 33 Když jsou ženy v pohybu - Byli jsme za ženami ve Veselí nad Moravou, Nové Lhotě a Ostrožské Lhotě

33 Díky, byl to krásný zážitek - Reportáž o zázračném vzepětí ostrožských hokejistů

34 - Inzerce

PŘÍLOHA MAS Horňácko - Ostrožsko. Součástí časopisu je pravidelná dvanáctistránková příloha Místní akční skupiny, která se věnuje rozvoji regionu. Peníze za tuto přílohu jsou nepostradatelným základem financování časopisu. (Inernetové stránky MAS  tady)

36-39 Výzvy k předkládání projektů na získání peněz - Úřední informace, které vám ale mohou přinést užitek 

40, 41 „První rok byl krutý" - Rozhovor s Annou Vašicovou o tom, jaké to je stát se nečekaně starostkou Louky

41 Výzva dětským verbířům - Informace o květnové soutěži verbířů v našem regionu, veškeré informace na www.kunovskeleto.cz

42 Jak získat peníze na vytápění v domácnostech - Důležité úřední informace

42 Tříkrálová sbírka - Tabulka, jak v jednotlivých obcích a městech lidí přispěli na dobročinné účely (Video příloha z chodení dětí TADY)

43 „Internet zvládne každý" - Povídání s těmi, kteří si na „stará kolena" pořídili počítač

44 Moravský ples v Praze: ženský sbor z Javorníku a Lipovjan - Kdo nás reprezentoval na známém plese

45 Krojovaný ples v Javorníku - Na Ostrožsku a Horňácku krojované plesy téměř nejsou. Jednou z výjimek je Javorník

45 Zprávy po uzávěrce - CM Miroslava Minkse ve Slováckém muzeu (Video příloha TADY a TADY), Důležité informace pro tanečníky verbuňku ve Strážnici (detaily na www.nulk.cz!), Vychází další číslo Malovaného kraje (web časopisu je tady, podpořte koupí jeho existenci)

46 „Nelze na všem vydělávat" - Představujeme podnikatele našeho regionu. Rozhovor se Zdeňkem Zemkem

47 Fotostrana - Fašank 2009

48 Fotostrana - Fašank 2009

Plus uprostřed časopisu: kulturní servis v regionu na celý rok!!!

 

Pokud byste se chtěli začíst do kompletních vydání předcházejících šesti čísel časopisu, najdete je prosím tady:

Číslo 1

Číslo 2

Číslo 3

Číslo 4

Číslo 5

Číslo 6

Číslo 7 (brzy doplním)

Číslo 8 (v prodeji - kupte si ho prosím, podpoříte tak jeho existenci)   

 

EDITORIAL č. 8

Vážení čtenáři,

srdečně Vás zdravíme už v osmém čísle časopisu Mikrore gionu Ostrožska a Horňácka, jsme velmi rádi, že se Vám časopis líbí, snažili jsme se, abyste ani tentokrát nebyli zklamaní.

Už dlouho přemýšlím nad tím, jak vlastně co nejstručněji časopis popsat, co o něm říci někomu, kdo ho vůbec nezná. Samozřejmě, je to časopis našich dvou mikroregionů, nenajdete jiné čtení, kde by byly jen a jen články z vašeho okolí a od nejbližších sousedů - v tom je jistě unikátní, žádné zbytečné řádky zdaleka.

Jenže, proč  si časopis pochvalují i lidé, kteří žijí od nás poněkud dál a v místech, o kterých píšeme, vůb ec nebydlí? Říká se, že pro média jsou dobré zprávy žádné zprávy, protože nikoho moc nezajímají, netáhnou k obrazovce ani nenutí ke stání na noviny před trafikami. Asi je to skutečně pravda, to zlé vždy člověka z jakéhosi záhadného důvodu fascinuje mnohem více.

Nemyslím si, že náš časopis na tom něco změní, to ani nelze, svět kolem nás není zcela jistě jenom růžový a lidé nejsou nadělé. Přesto jsme se pokusili náš časopis postavit na zprávách dobr ých. Když si projdete stránku po stránce, zjistíte, že na ka ždé je jich ukr y to opravdu hodně. Někdy jde o pár řádků, jindy o příběhy, často o skutky lidí, kteří dělají pro druhé mnoho dobrého.

Jsem naprosto přesvědčený, že takové dobré zprávy mají ohromnou sílu polepšovat svět i nás samotných. Proto má smysl dělat o nich časopis. Snad se nemýlím.

Radek Bartoníček
redaktor časopisu

 

INZERENTI (kteří mají internetové stránky) V TOMTO ČÍSLE:

Firma Kovosteel - TADY

Slovácké noviny - TADY

Rádio Jih - TADY

Týdeník Naše Slovácko - TADY

 

Všem inzerentům velmi děkujeme!!!

(Pokud máte možnost, inzerujte prosím v našem časopisu, na ceně se určitě s mikroregionem domluvíte, časopis je hodně čtenný, inzerce v něm má smysl)

 

 

TIRÁŽ

Časopis Ostrožska a Horňácka, regionální periodikum, vydává Mikroregion Ostrožsko, Uh. Ostroh, PSČ 687 24

Redakce: Radek Bartoníček, www.slovackoDNES.cz, radekbartonicek@klikni.cz, tel:               602 433 970       , Zuzana Lipárová, tic@ostrozsko.cz, tel:               731 166 831, Stanislav Dufka 606 720 853       

Jazyková úprava: Zdeňka Pokorná, povoleno Ministerstvem kultury ČR pod č. MK ČR E 18131 e-mail: mikroregion@uh.ostroh.cz, www.ostrozsko.cz, cena výtisku 10 Kč.

Design, layout, grafické zpracování: Vladimír Šopík,               777 750 159       , Tisk: LV print, Uherské Hradiště, www.lvprint.cz, tel.:               777 750 159       

Foto na titulní straně: Fašank v Javorníku, únor 2009 (FOTO: Zuzana Lipárová)

Soubory ke stažení