Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ZÁŘÍ a ŘÍJEN 2020: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Prožíváme zvláštní období, koronavir se vrátil se začátkem září v mohutné síle, která patrně překvapila každého. Myslím, že se změnil život každého z nás, byť různorodým způsobem. Většinu času jsem trávil psaním, takže poprvé sepisu tady na webu dva měsíce jako jeden, září a říjen mi dost splývají...

 

 Další věci doplním ještě na začátku listopadu)

 

 

 

 

 

 

 30. říjen

  

 

Otázka mě zaskočila, tvrdí ministr, který přiznal podpis pod peticí proti Babišovi

 

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se po prvním popírání nakonec přiznal, že v roce 2018 podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii, která požadovala rezignaci premiéra Andreje Babiše. Původně naznačoval, že to patrně jeho podpis není.

 

 

 

29. říjen 

Zvažuje slova, odmítá strach a nevyhrožuje zákazy. Jaký je Prymulův nástupce Blatný?  

První tisková konference nového ministra zdravotnictví Jana Blatného naznačila, jaký typ člověka se v krizové situaci postavil do čela resortu a boje proti epidemii koronaviru. Tento zkušený dětský lékař vážil každé slovo a na řadu otázek reagoval tak, že zatím nechce být konkrétní. Podstatně víc by toho měl říci už v pátek, kdy vystoupí před poslanci a promluví také na tiskové konferenci. 

 

28. říjen

Ocenění pro Prymulu, Rychetského, Gotta i obětavou zdravotní sestru  

Kvůli koronavirové epidemii prezident Miloš Zeman dnes pouze publikoval jména těch, kterým se v den letošního státního svátku rozhodl udělit státní vyznamenání. Jsou mezi nimi například už dříve avizovaný končící ministr zdravotnictví Roman Prymula nebo in memoriam zpěvák Karel Gott. Prezident ocenil také například jednu z žen, které pomáhají pacientům s covidem.

 

Odešla z ANO a šije pro nemocnice. Jsem ráda, že nejsem v politice a pomáhám, říká  

Kristýna Zelienková jako poslankyně ANO kritizovala politiku předsedy Andreje Babiše a nakonec - v roce 2016 - se rozhodla opustit sněmovnu i hnutí. V posledních měsících založila malou šicí dílnu a s několika švadlenami šije jednorázové zdravotní pláště pro nemocnice. Jsem šťastná, že už nejsem v politice a můžu takto pomáhat," řekla Aktuálně.cz. 

 

 

Senát po překvapivých přestupech: ODS bude v klubu s TOP 09 a hnutí ANO s ČSSD  

 Debaty o složení Senátu doprovázely různé předpovědi i spekulace, ale málokdo čekal, že se jeho podoba změní až tak výrazně. Stačil týden od voleb a rozložení sil je jiné, než se předpokládalo. Senátoři ČSSD vytvoří klub se senátory za ANO a senátoři TOP 09 si zvykají na práci ve společném klubu s občanskými demokraty. Vedení ČSSD a TOP 09 ale ujišťují, že strany zůstávají zcela samostatné.

 

 

Anatomie selhání. Jak se Česko dostalo od desítek případů denně k deseti tisícům? 

Aktuálně.cz přináší detailní časovou osu posledních měsíců, které rozhodly o tom, že se Česko ocitlo kvůli šíření koronaviru v kritické situaci. Je zřejmé, že Andrej Babiš a další členové vlády měli dlouho informace, že stát není dostatečně připravený na to, aby epidemii zbrzdil. Přesto vláda opatření přijímala jen váhavě a pomalu. Premiér Babiš navíc zavádění některých z nich brzdil. 

 

 

Vědci naléhají: Omezte kontakty na minimum, noste roušky, situace je kritická  

Sedm vědců z různých oborů sepsalo výzvu, ve které se s neobyčejnou naléhavostí obracejí na veřejnost. Upozorňují, že situace je kritická, a vyzývají každého, aby maximálně omezil kontakty s jinými lidmi.  

 

 

Lidovecký "cool starosta" to dotáhl až na hejtmana. Snad nebudu za šaška, říká 

 Mohli bychom mít alespoň jednoho hejtmana, doufali před volbami lidovci a mysleli doufali hlavně v úspěch Jiřího Čunka, který obhajoval post hejtmana ve Zlínském kraji. Sami patrně nečekali, že hejtmanem budou mít nakonec někoho zcela jiného - starostu malé obce Velatice Jana Grolicha, který podle středeční dohody KDU-ČSL, ODS, Piráty a Starosty pro jižní Moravu povede Jihomoravský kraj.

 

 

Tvrdě jsem pracovala, říká nejmladší senátorka, která porazila matadora Bendla

 Byl to atraktivní souboj. Adéla Šípová, politicky nezkušená advokátka a kandidátka Pirátů, a proti ní politický matador Petr Bendl, poslanec ODS, který byl v minulosti hejtmanem a ministrem zemědělství. K překvapení mnohých Bendl prohrál. "Věděla jsem, že to bude velmi těžký souboj, ale já v kampani tvrdě pracovala," říká Šípová, první pirátka v Senátu. Aktuálně.cz přináší její životní příběh.

 

 

Analýza: Starostové dominovali, vládní strany propadly. ODS chce dál post šéfa Senátu 

 Senátní volby skončily vítězstvím kandidátů Starostů a nezávislých, kteří získali 10 senátorů. Dařilo se také ODS, jejíž poslankyně Miroslava Němcová získala nejvíce hlasů. Naopak končí Milan Štěch, který byl senátorem od vzniku horní komory. Volby potvrdily dominanci středopravých stran a propad levice.

 

 

Prymula chtěl lidem domlouvat, teď se omlouvá za špatnou strategii a přitvrzuje 

První tři týdny ministra zdravotnictví Romana Prymuly ukazují, že po nástupu do funkce chybně vsadil na strategii mírnějších opatření a domlouvání lidem, aby tato opatření brali vážně. Nyní se za tento svůj omyl omlouvá a z nejnovějších nařízení je zřejmé, že při pověstném rozhodování mezi cukrem a bičem bude více sázet na druhou variantu. Navíc je jasné, že stát nebyl na pandemii připraven. 

 

 

Senátní souboj začíná. ODS a STAN si to rozdají o vítězství, ANO není jediný soupeř 

Druhé kolo senátních voleb přinese celou řadu zajímavých soubojů, kdy se spolu často utkají kandidáti středopravých stran, ať už STAN proti ODS či KDU-ČSL. Všechny tyto strany mají hned několik kandidátů na vítězství stejně jako hnutí ANO. Napjatě ale budou sledovat druhé kolo také Piráti, TOP 09 nebo ČSSD, které hrozí, že přijde o senátorský klub. 

 

 

Senátní volby: Pravice bojuje o nejsilnější klub, ČSSD může hodně ztratit 

Se zcela jinými pocity jdou do nynějších senátních voleb předsedové politických stran. Zatímco ODS a STAN budou bojovat o to, kdo bude mít v horní komoře nejpočetnější klub, a tím největší šanci nominovat předsedu Senátu, sociální demokraté se strachují, aby v Senátu měli alespoň několik málo křesel. Podobné obavy má hnutí ANO. 

 

Králi hazardu Valentovi hrozí konec v Senátu, spoléhá i na podporu od Vystrčila z ODS 

 Velmi zajímavý senátní souboj v druhém kole se odehraje mezi podnikatelem a krajským zastupitelem za koalici Trikolóry se Soukromníky a Nezávislými Ivo Valentou a starostou Starého Města Josefem Bazalou z KDU-ČSL. Do očekávaného těsného souboje může promluvit ODS, která měla vlastního kandidáta, ale po jeho vypadnutí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) podpořil Valentu.

 

Pane Babiši, zasáhněte proti pěšákovi, vašemu lídrovi v Plzni, píše poslanec KSČM 

Krátce po krajských volbách, kdy komunisté propadli mimo jiné proto, že jim hlasy vzal Andrej Babiš s hnutím ANO, napsal poslanec KSČM Jiří Valenta dopis Babišovi. Stěžuje si na to, že ačkoliv komunisté drží jeho vládu při moci, jeden z krajských lídrů hnutí ANO odmítá s komunisty jednat 

 

 

Neutíkám od odpovědnosti, říká po debaklu ČSSD Hamáček. Jeho pozice ale slábne

Výsledky voleb potvrdily pokračující pád sociální demokracie, která přitom už v lednu rozhodne o tom, zda ji nadále povede Jan Hamáček. Jeho pozice bude nyní oslabená, strana propadla i ve svých dřívějších baštách. Jedním z mála spokojených členů ČSSD může být paradoxně Michal Hašek.  

 

 

Ani Němcová, ani Žantovský, králem senátních voleb je zdánlivě neznámý exstarosta

 Zbyněk Linhart je jediným z více než dvou stovek kandidátů do Senátu, kterému se podařilo vyhrát hned v prvním kole. Linhart je tak třináctým senátorem v historii horní komory, který na tuto metu dosáhl. Jako kandidát STAN a SLK uspěl ve volebním obvodu Děčín.

 

 

Analýza: ANO je v krajích za vítěze. Rivalové ho mohou odsunout do role poraženého 

 Výsledky krajských voleb nabízejí poněkud paradoxní obrázek. Zatímco vítězné hnutí ANO se strachuje o to, jestli se mu podaří mít více hejtmanů, středopravé strany, které skončily za ANO, se radují. Už teď je totiž jasné, že hned v několika krajích se spojí proti ANO a budou mít svého hejtmana. Jasným poraženým voleb jsou vládní sociální demokracie a KSČM, která vládu ČSSD a ANO podporuje.

 

Minář má šanci, ale není velká, avizují odborníci. Kritika mě hecuje, namítá on sám

 Mikuláš Minář je i přes některé kritické reakce přesvědčený, že je správné, aby vstoupil do politiky s cílem napomoci porážce Andreje Babiše a jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2021. "Mě ta kritika spíše hecuje a motivuje," sdělil Aktuálně.cz s tím, že dosavadní středopravé opoziční strany nemají šanci Babiše porazit. Minář ale lituje, že jeho plány se dostaly ven už teď před krajskými volbami.

 

Senátní volby: Pravice bojuje o nejsilnější klub, ČSSD může hodně ztratit 

Se zcela jinými pocity jdou do nynějších senátních voleb předsedové politických stran. Zatímco ODS a STAN budou bojovat o to, kdo bude mít v horní komoře nejpočetnější klub, a tím největší šanci nominovat předsedu Senátu, sociální demokraté se strachují, aby v Senátu měli alespoň několik málo křesel. Podobné obavy má hnutí ANO. 

 

Vláda absolutně selhala, a ještě lidem lže, Babiše příští rok vyměníme, říká Fiala 

Předseda ODS Petr Fiala odmítá, že by vystupoval až příliš sebevědomě, když tvrdí, že za rok vystřídá Andreje Babiše v čele vlády. "Vystupuji velmi realisticky, slušně a pokorně. Snažím se bojovat s malomyslností, která se v této zemi šíří," tvrdí Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

 

 

S Žantovským jsme si podobní. Když prohraju, půjdu pomáhat lidem, říká senátor Láska

"Mám v sobě potřebu pomáhat lidem a to lze i mimo politiku," říká senátor Václav Láska, který letos obhajuje mandát v Praze 5, a kdyby neuspěl, chtěl by se vrátit k advokacii a působit jako mediátor. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o tom, v čem se liší od protikandidáta Michaela Žantovského a v čem si jsou podobní, jak vyšetřoval velké kauzy IPB a Viktora Koženého.

 

 

Může se stát, že se proti mně všichni spojí, připouští "věčný vítěz" Čunek 

V žádném jiném ze 13 krajů Česka nestojí politik tak osamoceně jako zlínský hejtman Jiří Čunek z KDU-ČSL. Několik dnů před volbami je jisté, že většina stran s ním nechce vládnout. Vadí jim, jak sveřepě prosazuje stavbu nové krajské nemocnice. "Alespoň mají voliči jasno, co kdo chce," komentuje situaci Čunek, který dosud ve volbách na Zlínsku dominoval. 

 

 

Do vlády půjdeme s kýmkoliv, být v opozici nemá smysl, říká šéf Trikolóry Klaus 

 Pro Václava Klause mladšího budou nadcházející krajské a senátní volby prvním testem toho, jak si u voličů vede jeho Trikolóra, kterou založil po vyloučení z ODS. Jeho hlavním cílem jsou ale volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021. "Pokud bychom neměli úspěch, raději bych v budoucnosti podpořil někoho, kdo hájí podobné hodnoty a má větší politický tah než já," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Vyřešeno, zařízeno, hotovo? ANO se chlubí cizím peřím, říká ekonom  

 

Z telčského fyzikáře je světem sledovaný politik. Má šanci na Hrad, říká politolog 

 

Pro některé Čechy to může být stále ještě překvapení. Celosvětovou pozornost nyní získává jejich krajan, o kterém toho ještě nedávno mnoho nevěděli. Během krátké doby se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyšvihl mezi nejvíce sledované české politiky a nynějším vystupováním na Tchaj-wanu dokazuje, že může být výraznou postavou nejen ODS, ale také celé tuzemské politické scény. 

 

 

 

Města rezignovala na boj s potížisty. Zásada třikrát a dost pomůže, navrhují lidovci 

 

Lidová strana přichází do Poslanecké sněmovny s novým návrhem, který by šlo označit rčením "třikrát a dost". Přísnější trest by čekal toho, kdo by spáchal stejný přestupek třikrát během dvou let. "Náš návrh může napomoci snížení počtu recidivistů a zklidnění bezpečnostní situace ve městech a obcích," tvrdí předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

 

 

Nechceme, aby nás zase obešli, prohlašuje Babiš. Do voleb jde s heslem Ukázaná platí 

 

Měsíc před krajskými a senátními volbami ukázal premiér a předseda hnutí ANO jako poslední z parlamentních stran své krajské lídry. Už teď je jasné, že stejně jako před čtyřmi lety bude řada stran usilovat především o to, aby omezily vliv ANO, které v roce 2016 zvítězilo v devíti ze třinácti krajů. 

 

 

Slováky rozsudek nad Kočnerem šokoval, protesty ale zatím nečekám, říká politolog

 

Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha předpokládá, že se minimálně zatím nebudou na Slovensku opakovat dřívější mohutné protesty, přestože soud odmítl, že by se Marian Kočner a Alena Zsuzsová podíleli na vraždě novináře Jána Kuciaka. "Lidé budou čekat, jak dopadne odvolání proti rozsudku," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Just, který se specializuje na slovenské dění.