Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Velmi zajímavý a krásný pořad České televize: CM Jury Petrů v roce 1983! Výborná muzika a také možnost slyšet povídat oba bratry a jejich otce...

Nevím, jak vy, ale dodnes mi dělá problémy si uvědomit, že ti, které teď vidím už jako starší a možná i unavenější, byli kdysi mladí, plní plánů i energie a velké chuti udělat kus práce. Jistě, je to přece samozřejmé, že všichni byli jednou mladí a tak bychom je měli také vnímat, ale dokud člověk nevidí na archivních záznamech ony mladé tváře, třeba svých rodičů, známých, nebo lidí, která zná z veřejného vystupování, tak si to prostě neuvědomí.

 

I proto jsem se podíval s velkou chutí na tento pořad České televize z roku 1983. Kromě výborné muziky a zpěvu jsem totiž díky tomuto pořadu poprvé slyšel mluvit Juru Petrů staršího, tedy otce dnes veleznámých muzikantů Jury Petrů a Petra Petrů. A poprvé jsem viděl a slyšel také je v tak mladičkém věku, je skutečně pozoruhodné je takto vidět a slyšet. Jde o hodně cenný natočený materiál a moc vám ho doporučuji.

 

Ten pořad se mi líbí ještě z jednoho důvodu. Vyrůstal jsem na Dolňácku kolem Hluku, folklor začal vnímat až po dvacítce a brzy jsem začal tíhnout k horňácké muzice. Muziku kyjovského Dolňácka jsem zaznamenal až později a mám ji stále raději. I tady na tom záznamu cítím, jak je tato muzika napěchovaná emocemi, vřelostí, energií, jako když vás někdo ze všech stran obejme a vy se s ním cítíte moc hezky. Tak na mě působí CM Jury Petrů v roce 1983 - a stejně tak i v roce 2015, když poslouchám jejich zatím poslední CD Hoš, Primáš. Mimochodem, bratři Petrů na něj zařadili oblíbené písničky svého taťky. A jedna jedna věta k jejich otci - mám moc rád knížku, kde jsou jeho dopisy... A v tomto pořadu ČT mě moc oslovil také zpěv pana Karla Bimka, můžete ho slyšet v čase 3.30.    

 

Nedopustím si přitom ještě jednu poznámku na adresu České televize, kterou mám jinak hodně rád. Tato televize má ve svém archivu spoustu pořadů, týkajících se lidové kultury. Logicky jsou některé lepší, jiné horší, některé jsou více poplatné tehdejšímu režimu, jiné méně. Jsem rád, že je ČT občas dává do vysílání, ale vůbec se mi nelíbí, že často je pouští v noci, mnohdy mezi půlnocí a šestou ráno. Je to svým způsobem nepochopitelné a je to takřka k ničemu. Nevím, jestli by s tím šlo něco udělat. Co myslíte?

 

RB