Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

SRPEN 2023 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Ještě doplním...

 

16. srpen 

 

 

 

 

Nerudová je blízko dohodě se STAN. Vypadá to dobře, říká Rakušan k její kandidatuře 

Otázka, za koho a kam bude kandidovat někdejší uchazečka o Hrad Danuše Nerudová, se postupně vyjasňuje. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan naznačil, že je blízko dohodě s jeho hnutím. "Vypadá to dobře," sdělil Aktuálně.cz ohledně její kandidatury do Evropského parlamentu za STAN. Sama Nerudová je na dovolené a nechce tuto záležitost komentovat. 

 

 

17. srpen

 

 

 

 

 

Babiš se už nevrátí. Vláda je odvážná a její podpora zase poroste, tvrdí Vít Rakušan 

Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan v rozhovoru pro Aktuálně.cz připouští, že vláda zaspala s kurzy češtiny pro Ukrajince a některé své kroky špatně komunikuje. Připouští také, že lidé na podzim vyjdou do ulic. Zásluhu na tom prý má i hnutí ANO, které se podle něj posouvá do nenávistných pozic. "Občané uvidí zlepšení. Nastane růst ekonomiky a návrat konjunktury," tvrdí. 

 

 

18. srpen

 

 

 

 

Rakušan ukáže Putinův hlad. Pečení ukrajinského chleba přispěje na odminovací stroj  

Brutální likvidaci ukrajinského zemědělství režimem ruského prezidenta Vladimira Putina ukáže chystaná akce v Česku. Nese název Putinův hlad a lidé při ní budou moci například ochutnat pravý ukrajinský chléb. Z obilí, které vyrostlo na polích původně zaminovaných ruskými vojáky. Na interaktivní výstavě lidé uvidí i zničenou zemědělskou techniku ze země, která se už více než rok brání ruské agresi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. srpen

 

 

 

 

 

 

21. srpen 

 

 

 

 

Jsme pošťačky mezi nebem a zemí, říkají sestry Paulínky. Provozují i knihkupectví 

I když Paulínky patří v Česku k nejmenším řeholním komunitám, takřka je nelze přehlédnout. Vydávají knihy a provozují jedno z největších křesťanských knihkupectví v Praze. "Moc si toho místa vážíme, lidé ho vyhledávají velmi často," říká sestra Andrea o prostorném obchodě nedaleko Václavského náměstí. 

 

 

 

 

 

Stoletá tradice v ohrožení. Pomoc se záchranou hřebčína Napajedla přislíbil i ministr 

 

Nový ministr zemědělství Marek Výborný se začal zajímat o osud Hřebčína v Napajedlech, který patřil díky chovu anglického plnokrevníka a stoleté historii k výjimečným místům. Chov ale nedávno skončil a hrozí také likvidace cenných budov. Skupina nadšenců ovšem ještě za hřebčín bojuje. Nyní se setkali s Výborným, který se také zapojil do jednání. 

 

 

22. srpen 

 

 

 

 

Nebuďme jako komunisti, říká k prezidentu Pavlovi na "svém" festivalu Martin Věchet 

Martin Věchet, známý mnohými pod přezdívkou Geronimo, je velmi těsně spjat s festivalem Open Air TrutnOFF od úplných počátků. Festival zakládal, vytvořil z něj nejen hudební, ale také společenský fenomén a s koncem 39. ročníku v srpnu 2023 už myslel na další ročník. "Příští rok bude festivalu 40 let. Ale jestli bude, uvidíme," sdělil Aktuálně.cz s tím, že není vůbec jednoduché festival pořádat. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23. srpen 

 

 

 

 

 

 

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, organizátorům to přišlo nevhodné 

Stovky lidí ve středu v Praze poblíž úřadu vlády demonstrovaly za odchod ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) z funkce. Před zahájením happeningu dorazil i Blažek a chtěl k účastníkům akce promluvit, pořadatelé ze spolku Milion chvilek mu to ale neumožnili. Lidé na ministra pískali a křičeli "hanba" a "demisi", s některými pak ministr diskutoval. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24.srpen 

 

 

 

 

Pekaři proti minám. Češi upečením chleba podpořili sbírku na odminovací stroj 

V pražské dílně influencerky a pekařky Juliany Fischerové se sešli další zkušení pekaři, aby upekli ukrajinský chléb. Spojili síly, aby podpořili projekt, jehož cílem je pro zemi napadenou Ruskem nakoupit odminovací systém Božena. Jejich úsilí je předpremiérou projektu Pečeme chléb z minového pole. 

 

25.srpen

 

 

 

 

Je v důchodu, přesto své konkurenty v kosení trávy poráží. Namáhavé to není, říká  

Pro Spolek sekáčů a kosců je jarní a letní období tím pravým požehnáním. Jeho členové putují po celém Česku a na mnoha místech kosí trávu. Ať už proto, že se účastní různých soutěží, nebo protože pomáhají udržovat krajinu tam, kde je sečení stroji škodlivé. Mezi nejzkušenější a nejlepší kosce patří důchodce z jihu Plzeňska František Šmolík. "Mám šťastný život," říká. 

 

 

 

Dovolená

 

 

 

 

 

30. srpen