Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

PROSINEC 2022: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Poslední měsíc roku 2022 dopisuji až v závěru tohoto měsíce o volných svátečních dnech. Prosinec byl pracovně tak hektický, že jsem nestíhal zápisky tady dělat. 

 

Toto byl můj poslední článek roku 2022, hledai jsme nějaké pěkné předvánoční téma a já si vzpomněl na poněkud zvláštní "Ježíšky". 

 

V české vesnici vychovávají Ježíšky. Mají jich už 22, tím letošním je malý Tomáš 

V celé republice lidé hned na několika místech dodržují tradici takzvaných živých betlémů, kterými si připomínají narození Ježíše Krista. Ovšem jen ve středočeské Otročiněvsi má akce jedinečnou podobu. Žije tady přes dvacet Ježíšků. Tedy dětí, které v minulých letech ležely jako mimina v betlémě a po boku měly rodiče, kteří ztvárnili biblického postavy Josefa a Marii. 

 

 

  

Studovala jsem v Číně i Hongkongu, říká redaktorka Aktuálně.cz po návratu z Asie  

Kdo se podívá na web Aktuálně.cz, může si tam přečíst celou řadu článků a reportáží od redaktorky zahraniční redakce Jany Václavíkové. Ty zatím poslední pocházejí z nedávné doby, kdy pobývala jak v Jižní Koreji, tak na Tchaj-wanu.

  

 

   

 

Novinařina mě neskutečně baví, říká komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk 

S komentátorem Hospodářských novin Petrem Honzejkem jsem si povídal nejen o samotné práci, ale také o jeho rodinném zázemí, které považuje za velmi důležité. "Mám neuvěřitelnou kliku, že má žena je novinářka. Skvělá ženská a skvělá partnerka," přiznává Petr, který se svou ženou vychovává dvojčata. V rozhovoru také vysvětluje, jak snáší kritiku, se kterou se novináři často setkávají. 

  

 

 

Tady bude ovocný sad, tam založíme nový les. Stromy symbolizují naději po tornádu 

To nám bude chybět možná nejvíce ze všeho, komentovali lidé v obcích zasažených tornádem skutečnost, že živel zničil stromy, keře i celé aleje a remízky. Po nutných opravách domů proto brzy začali řešit také to, jak zeleň do krajiny vrátit. Aktuálně.cz na místě zjišťovalo, jak s obnovou rok a půl po tornádu pokročili. 

  

 

  

Neviditelná kampaň? Média mají jiné favority, říká Fischer a šéfka jeho marketingu 

Přestože prezidentský kandidát Pavel Fischer jezdí často za voliči, je zřejmé, že jeho kampaň je výrazně skromnější, než u tří favoritů voleb - Petra Pavla, Danuše Nerudové a Andreje Babiše. Když se Aktuálně.cz zajímalo o důvody, manažerka jeho kampaně Alena Wagner Ježková řekla, že nemají na kampaň tolik peněz. "Často se dívám na účet," řekla. Fischer dodal, že média upřednostňují jiné kandidáty. 

  

 

 

 

 

Nic netajím, odmítá Nerudová kritiku. Podle kontroly její univerzita porušila zákon 

Tři týdny před prezidentskými volbami unikly do médií informace zpochybňující schopnosti Danuše Nerudové, která patří k hlavním favoritům. Podle neveřejné zprávy Národního akreditačního úřadu porušovala Mendelova univerzita v Brně zákon i vlastní předpisy - včetně doby, kdy ji jako rektorka vedla právě Nerudová. Aktuálně.cz přináší informace, jak se kauza vyvíjela, i čerstvou reakci Nerudové. 

 

 

 

  

 

   

 

 

 

 

Mě to osobně uráží, nejsem žádný cenzor. Jsem liberál, říká emotivně ministr Rakušan 

V době, kdy vláda připravuje zákon, který by se měl mimo jiné zabývat bojem proti dezinformacím, čelí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kritice části veřejnosti. Ta tvrdí, že Rakušan se snaží omezovat svobodné vyjadřování názorů. Rakušan s touto kritikou rezolutně nesouhlasí. "Toto je možná jeden z nejpovedenějších výtvorů dezinformační scény. Já nejsem cenzor. Já jsem liberál," prohlašuje. 

  

 

 

 

Zaměříme se na zneužívání nemocenské. Kdo pomoc potřebuje, dostane ji, říká Jurečka 

Kontrola zneužívání sociálního systému musí být důslednější, říká ministr práce a sociálních věcí a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Zaměří se na nemocenskou nebo příspěvky na bydlení ve vyloučených lokalitách. Zároveň slibuje cílenější pomoc lidem, kteří ji skutečně potřebují. "Chci garantovat, že člověk, který si nedokáže pomoci sám, se nepropadne na sociální dno nebo neskončí na ulici," říká. 

  

 

 

 

 

Mám o Nerudové pochybnosti, ale proti Babišovi bych ji teď podpořil, tvrdí Pave

Prezidentský kandidát Petr Pavel, který je vnímaný společně s Danuší Nerudovou jako hlavní protivník Andreje Babiše sdělil Aktuálně.cz, jak by se zachoval v případném druhém kole voleb, kdyby postoupili Babiš a Nerudová. "Kdyby se dnes konaly volby, tak bych podpořil Danuši Nerudovou, o tom není pochyb. Neskrývám ale, že mám vůči ní pochybnosti," uvedl Pavel.

 

 

U nejbohatších lidí je prostor pro zvýšení daní, říká šéf lidovců Jurečka  

Možné zvyšování daní bude jedním z hlavních témat, které bude vláda Petra Fialy řešit hned od začátku roku 2023. Ve vládě jsou na toto zvýšení rozporné názory, předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč zvýšení podporuje. A čeho a koho by se mělo týkat.  

 

 

 

 

 

Exkomunistu Babiše na Hradě nechci, hlásí Středula. Věří, že mu ještě přebere voliče 

Jako odborový boss je Josef Středula nepřehlédnutelný, o podmínkách pro zaměstnance jedná s vládou i s firmami a odboráři mu fandí. Jako prezidentský kandidát má ale mizivou podporu a jeho kampaň není příliš vidět. Právě on ale může sebrat důležité hlasy šéfovi ANO Andreji Babišovi. Věří, že jich získá více, než ukazují průzkumy. Expremiéra na Hradě nechce, vadí mu jeho komunistická minulost. 

 

 

  

 

  

 

 

 

Komunisté tu týrali své odpůrce, nyní se bývalá věznice promění v památník totality 

Desítky let si nejen političtí vězni, držení v padesátých letech ve věznici v Uherském Hradišti, přáli přeměnu tohoto místa v muzeum. Většina se jí nedočkala. A neviděli ani návrh, jak by toto místo mohlo vypadat. Až nyní architekti představili projekt rekonstrukce tohoto výjimečného místa. Památník obětí totality má v bývalé věznici vzniknout do roku 2028. 

  

 

  

 

Ceny benzinu musíme regulovat jako Orbán, žádalo ANO. Po krachu to Havlíček popírá 

Ceny benzinu a nafty musíme mimo jiné zastropovat, prohlašovali nedávno opoziční politici v čele s Andrejem Babišem. Za příklad dávali Maďarsko, které regulaci zavedlo, a protože to česká vláda odmítala, označovali ji za asociální. Když se teď maďarský trh s palivy zhroutil a tamní kabinet stropy zrušil, ANO kritiku odmítá . "Chtěli jsme jiný model," tvrdí Karel Havlíček z Babišova hnutí ANO. 

 

 

 

 

 

Žiju stále intenzivně. Podcast Krása spustil lavinu reakcí, říká Linda Bartošová 

Novinářka Linda Bartošová v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví mimo jiné o svém autorském projektu Krása na Radiu Wave, který vyvolal řadu reakcí. Pozitivních i kritických. "Některé byly hodně nepříjemné," říká s tím, že pozitivní ohlasy převažovaly. Svědčí o tom i středeční debata v kasárnách Karlín, při které se někteří zájemci do zaplněného sálu ani nevešli. 

 

 

 

 

 

Nejsme národ Švejků, říká Bartoš k české pomoci Ukrajině. Na Lipavského jsem hrdý 

V Praze je tento týden koaliční partneři z vlády občanského demokrata Petra Fialy vyšachovali z radnice. Ve sněmovně jsou Piráti s pouhými čtyřmi poslanci nejslabší z koaličních stran. A ve vládě musí jejich liberální ministři hledat kompromis s pravicovějšími kolegy z ODS a TOP 09. I přesto je stranický předseda, vicepremiér Ivan Bartoš, přesvědčený, že jsou Piráti důležitou součástí kabinetu. 

 

 

 

 

Řekla jsem fajn, pojďme to změnit, říká k boji o Hrad "paní Columbová", choť Středuly

Manželka prezidentského kandidáta Josefa Středuly, která se ve středu poprvé ukázala veřejnosti, je přesvědčena, že průzkumy veřejného mínění neodrážejí skutečné názory lidí. "Naše zkušenost je zcela jiná," odpověděla Dana Středulová na otázku Aktuálně.cz, co říká průzkumům, které manžela řadí zatím daleko za favority voleb. V rozhovoru mluví také o svém vztahu k manželovi. 

 

 

ODS by si neměla v Praze nárokovat primátora a ještě většinu v radě, říká Bartoš  

 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš reagoval na dotaz, jak silné slovo ve straně má končící pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten už týdny jedná s ODS o novém vedení hlavního města. Piráti jsou proti tomu, aby měli občanští demokraté primátora i většinu v radě. Bartoš také řekl, zda o situaci debatuje se šéfem ODS Petrem Fialou. Odpovídal předtím, než ODS v úterý oznámila, že s Piráty dál jednat nebude. 

 

 

 

 

Kdyby kolegové v Praze chtěli vládnout s ANO, už by to udělali, říká premiér Fiala

 

Šéf ODS a vlády Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz mimo jiné tvrdí, že není hlavní překážkou toho, aby Praze vládlo ODS s hnutím ANO. "Kdyby toto kolegové chtěli udělat, tak by to dávno udělali," řekl Fiala, který dodal, že on je proti takovému spojení. Na otázku, jestli přijde někdy chvíle, kdy by Česku vládla ODS s ANO odpověděl, že má k hnutí Andreje Babiše dál zásadní výhrady.

 

 

 

Nerudová dotahuje Pavla. Jsem připraven na tvrdou kampaň, tvrdí generál

Jsem rád, že soutěž bude vyrovnaná, tvrdí Aktuálně.cz Petr Pavel, kterého v souboji o Hrad dotahuje podle průzkumů Danuše Nerudová. Pavel se podle svých slov necítí v roli Jana Fischera, expremiéra, který v minulosti vedl, ale nakonec v roce 2013 neuspěl. S prohrou by se podle svých slov dokázal vyrovnat. "Ve volbách jde o hodně, ale nejde o život," říká. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nečekám každodenní potlesk. Provedli jsme zemi krizí, začneme s reformami, říká Fiala

Zatím se nemůžeme naplno věnovat tomu, kvůli čemu jsme šli do vlády, přiznává premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz po prvním roce ve funkci. Slibuje, že vláda sepíše vizi Česka pro příštích deset let a začne s reformami. Uznává také, že se Čechům nyní vede hůře. "Lidé si ale dobře uvědomují, že základním zdrojem problémů je ruská agrese na Ukrajině," podotýká a slibuje cílenější pomoc. 

 

 

Vypadám jako suchar, skáču do řeči, hodně piju. Zájemci o Hrad se svěřovali studentům

 

O svých názorech na manželství pro homosexuály, legalizaci marihuany nebo změny klimatu debatovala se studenty středních a vysokých škol pětice kandidátů na prezidenta. Nečekaně také poodhalili své soukromí, když se jich mladí ptali na jejich negativní vlastnosti. Debatu i její témata připravili sami studenti, na některých školách ji také mohli poslouchat při vyučování. 

 

 

 

 

 

 

Studenti připravili jedinečnou prezidentskou debatu. Babiš opět nepřišel

Nejsou jediní, je jejich ještě podstatně více, kteří připravili jedinečný projekt souboje prezidentských kandidátů s názvem Zavolíme. Ale tato šestice tvoří jádro studentů, kteří dlouhé týdny pracovali na tom, aby připravili diskusi prezidentských kandidátů. Debatu mohly sledovat tisíce žáků a studentů na středních školách, kteří mohli také pokládat dotazy. Nepřišel jen Andrej Babiš. 

 

 

 

 

Tento měsíc jsem i několikrát "vykročil" mimo své klasické psaní. Jedním z důvodů je to, že lidé stále méně čtou, a když už začnou i něco číst, tak po prvních řádcích utíkají k dalšímu článku či jiné činnosti. Začal jsem tedy točit videa, víc přijímám pozvání k nějakému povídání.

 

Asi za nejpodstatnější považuji tato videa. Obracím se s nimi na veřejnost, zejména tu část, která je na novináře a politiky hodně naštvaná.

 

Tady jsou videa od čísla jedna po páté. 

 

 

 

A tady od pátého videa po desáté. 

 

 

 

Toto bylo dlouhé povídání s komentátorem Petrem Honzejkem hlavně o prezidentských volbách. Stojím si za vším, co jsem řekl, myslím, že to bylo zajímavé povídání, jen mě mrzí, jaký titulek povídání má. Je to hodně velká zkratka, nemám rád, když někdo je hodnocený podle toho, jak vypadá. Navíc já jsem parafrázoval slova, která jsem slyšel na vlastní uši.

 

 

Danuše Nerudová se líbí chlapům. I to hraje v kampani roli, říká reportér Radek Bartoníček 

Radek Bartoníček je bezpochyby nejvýraznější český politický reportér. Je všude, kde se něco děje. Což veřejnost oceňuje tím, že Bartoníček má na svém Twitteru přes 50 tisíc sledujících, tedy víc než kterýkoli jiný domácí zpravodaj. Lidé podle mého oceňují hlavně to, že si skrze něj mohou udělat na danou situaci názor, aniž by jim on sám své názory podsouval. Takže nyní je obzvlášť cenné jeho pozorování prezidentských kandidátů.

 

 

 

Toto byl krátký rozhovor pro Český rozhlas Plus 19. prosince 2022

 

Reportér Bartoníček: Prezidentští kandidáti kartu antibabiš hrají minimálně. Poučili se z minulých voleb, že přílišná konfrontace nefunguje  

Pár dní před Štědrým dnem se znovu vrací před soud kauza Čapí hnízdo. Soud projednává údajný dotační podvod. Obžaloba z něj viní expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho bývalou spolupracovnici Janu Nagyovou. ANO). Kam se proces posunul od minulého líčení? Co to znamená v čase horké fáze předvolební kampaně?

 

Ke konci roku jsem přijel domů a mimo jiné tady natočil tato tři videa. Čísla 10 (má dvě části) a 11. U čísla 10 jsem napsal, že je poslední letošní, ale nakonec jsem se rozhodl točit ještě dál.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video číslo 11.