Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LISTOPAD 2020: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Patrně první měsíc, kdy jsem nemohl dát fotku Antonínku, kterou jsem se jinak snažil dávat každý měsíc - ovšem v listopadu jsem vůbec doma na Slovácku nebyl. Tak dlouho jsem byl mimo rodný kraj asi vůbec poprvé od roku 1991, kdy jsem odešel do Brna a v roce 1997 do Prahy... Bohužel, covid se nedaří zastavit, takže se věnuji psaní o něm a také politice. Podle toho vypadají příspěvky tady, navíc jsem listopad doplnil jen velmi stručně a rychle. 

 

RB 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listopadé články: 

 

 

 

 

 

 

 

x Starostové to zkouší s třetím partnerem. Piráti jsou nejpracovitější, tvrdí Rakušan x

 

Po pondělním souhlasu Pirátů s jednáním o koalici se STAN je opět reálnější toto spojenectví, které má šanci bojovat o vítězství ve sněmovních volbách v roce 2021. Předseda STAN Vít Rakušan a šéf Pirátů Ivan Bartoš v úterním rozhovoru s Aktuálně.cz dávali najevo, že si na volby opravdu hodně věří. "Ale koalice ještě nevznikla, čeká nás mnoho vyjednávání," upozornil Bartoš. 

 

 

 

 

Babiš a Fiala to schytávají za spojenectví při snižování daní, vláda ale zatím nepadá 

 

Zásadní noční rozhodnutí Poslanecké sněmovny o snížení daní částečně překreslilo politickou mapu a vyvolává řadu emotivních reakcí - a to zejména proto, že společně hlasovaly ANO a ODS. Zatímco hnutí ANO může přijít o koaliční ČSSD, jejíž někteří členové volají po odchodu z vlády, u ODS se patrně nic nezmění na tom, že půjde do trojkoalice s TOP 09 a KDU-ČSL. 

 

 

 

 

 

Nepouštějte k jadernému tendru Rusy a Číňany, apelují na vládu tajné služby i opozice 

 

Tajné služby opakovaně varují před tím, aby vláda Andreje Babiše (ANO) dovolila Rusku a Číně ucházet se o dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. V pátek ve sněmovně na mimořádné schůzi svolané SPD a KSČM bude koalice usilovat o schválení klíčového zákona, který výstavbu umožní. Opozice i zahraniční výbor Senátu vládu obviňují, že před parlamentem tají bezpečnostní informace. 

 

 

 

 

 

Bezvládí 45 dnů po volbách. STAN a ODS se hádají o hejtmana, ve hře tak zůstává i ANO 

 

Ani měsíc a půl po volbách nemá Karlovarský kraj, jako jediný v zemi, nové vedení. Zastupitelstvo se ve čtvrtek sejde už podruhé, ale zatím nikdo nemá většinu. Aktuálně.cz oslovilo důležité "hráče" a zjišťovalo, v čem jsou hlavní problémy. Hraje se hlavně o to, kdo bude hejtmanem. O toto místo se přetahují lídři STAN a ODS, opodál stojí ANO, které se nároku na hejtmana vzdalo. 

 

 

 

 

Čelili nejsilnějšímu náporu covidu. Až teď začínáme cítit naději, říká šéf nemocnice 

 

Když v polovině září začala sílit epidemie koronaviru, byla Uherskohradišťská nemocnice prvním místem, které pocítilo důsledky této vlny. "Celá nemocnice jede už několik týdnů nadoraz, zpočátku jsme se cítili opuštěni, dnes už se nám dýchá lépe," sdělil ředitel nemocnice Petr Sládek Aktuálně.cz, které se pokusilo dění posledních týdnů v regionu zmapovat. 

 

 

 

 

 

Je super, že Feri přišel s webem. Na trasování jsme nabrali lidi pozdě, říká Dzurilla 

 

Vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla patří k lidem, kteří jsou v nejtěsnějším kontaktu s premiérem Andrejem Babišem. Právě s ním před pár dny probíral i nový web, na kterém pracuje s poslancem TOP 09 Dominikem Ferim, nebo dlouhodobě s Babišem řeší chytrou karanténu. "Udělali jsme na ní strašně moc práce, ale uznávám, že něco mohlo být dřív," říká Dzurilla pro Aktuálně.cz. 

 

 

 

Do týdne se to stihne, tvrdí Blatný. Testy už měly začít, domovy je ještě nedostaly 

 

Týden poté, co ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil jako hlavní prioritu vlády testování klientů a zaměstnanců sociálních ústavů, se zatím nedaří toto testování zahájit. Ústavy totiž nejsou připravené, chybí jim informace, testy a v některých případech i lidé, kteří by testování prováděli. Ministr Blatný v pondělí po jednání vlády oznámil, že problémy řeší a testování začne. 

 

 

 

 

 

 x Také chci znát viníka, řekl Brabec k otravě Bečvy. Lituje, že slíbil rychlé vyšetření 

 

Otrávení řeky Bečvy kyanidem se dostalo na program poslaneckého výboru pro životní prostředí. Přestože Eva Fialová (ANO) navrhovala utajené jednání, většina poslanců byla proti. Někteří z nich dávali najevo, že se jim nelíbí přístup ministra životního prostředí Richarda Brabce i policie. Brabec před měsícem tvrdil, že najít viníka potrvá jen hodiny, zároveň vyloučil vinu chemičky Deza z Agrofertu. 

 

 

 

 

 

x Vláda zaspala s testováním seniorů v domovech, odborníci po něm volají už od jara 

Rozhodnutí vlády o tom, že zahájí od středy testování klientů a zaměstnanců v sociálních zařízeních, přichází s velkým zpožděním. Po jarním testování po něm odborníci volali od května i v případě druhé vlny. Mezitím se koronavirus rozšířil v mnoha domovech důchodců. Aktuálně.cz zjišťovalo, proč nastalo takové zpoždění a jak testování bude vypadat. 

 

 

 

 

 

 

Otázka mě zaskočila, tvrdí ministr, který přiznal podpis pod peticí proti Babišovi 

 

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se po prvním popírání nakonec přiznal, že v roce 2018 podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii, která požadovala rezignaci premiéra Andreje Babiše. Původně naznačoval, že to patrně jeho podpis není.