Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

DUBEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Začíná duben, měsíc, kdy bychom snad měli začít nad prokletým covidem vítězit. Nejdříve dávám fotku ze Staroměstského náměstí v Praze. Dostal jsem se sem o několik dní později od chvíle, kdy se tady objevily stovky křížů namalovaných křídou na zem jako vzpomínka na ty, kteří zemřeli na covid. Brzy poté sem začali nosit kytky mimo jiné příbuzní těchto obětí, kteří občas přidali pár slov nebo drobný obrázek. Když jsem tady v tichu stál, ještě více jsem vnímal hloubku tragédie, kterou mnozí lidé zažili. A myslel jsem intenzivně na to, jak je možné, že jsme v některých týdnech patřili k zemím, které byly v boji s covidem nejméně úspěšné. Tedy vůbec nejhorší. 
 
 
 
 
 

1. duben, čtvrtek

 
  
 
 
2. duben, pátek

 
  
 
 
3. duben, sobota 
 
 
 
 
   
 
 
5. duben, pondělí
 
 
 
 
 
6. duben, úterý
 
 
 
 
 
 
7. duben, středa
 
 
   
 
  
 
  
 
 
8. duben, čtvrtek

 
 
 
 
 
9. dubna, pátek
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
11.dubna, neděle 
 
 
A v tento den lídři koalice SPOLU podepsali smlouvu o spolupráci pro sněmovní volby 2021.
 
 
 
12. dubna, pondělí
 
Ještě jsem se vrátil k situaci v sociální demokracii...
 
 
 
Jan Hamáček se rozhodl "zbavit se" dnes už bývalého místopředsedy ČSSD a ministra zahraničí Tomáše Petříčka především proto, aby strana získala co nejvíce tradičních levicových voličů, kteří odešli hlavně k ANO. Vyplývá to z názorů politologů i ze slov samotného Hamáčka. Jestli se mu to ale podaří, není jisté. Podle odborníků na veřejné mínění nebude pro Hamáčka jednoduché tyto voliče získat. 
 

 
 
14. dubna, středa
 
 
Koalice Pirátů se STAN a ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v tomto týdnu opět brání schválení zákona "lex Dukovany", o jehož rychlé schválení usiluje místopředseda vlády Karel Havlíček (ANO). Kritikům se nedaří dostat do zákona zákaz dostavby Dukovan pro ruské a čínské firmy. Hlasování bude prvním testem postojů ČSSD po odchodu ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který prosazoval zákaz pro tyto firmy.
 
 
 
 
Rozhodnutí KSČM nepodporovat vládu hnutí ANO s ČSSD znamená, že premiér Andrej Babiš ztratil ve sněmovně většinu. Zatím se ale nemusí obávat toho, že by musel neodkladně s vládnutím skončit nebo přihlížet předčasnému rozpuštění sněmovny a následným volbám. Petru Fialovi a Ivanu Bartošovi jako lídrům dvou opozičních koalic totiž chybí hlasy potřebné k rozpuštění sněmovny. "Jednáme o tom," vzkazují.
 
 
15. dubna, čtvrtek
 
 
 
 
Přestože už po skončení loňských krajských voleb volali mnozí členové KSČM po konci předsedy strany Vojtěcha Filipa a dalších členů vedení, nic se dodnes nezměnilo. Jestli dojde ke změně, se ukáže už v sobotu, kdy se schází v Nymburku téměř sto členů ÚV KSČM. Původně měli komunisté na programu jediný bod: volbu vedení. Jenže program bude nakonec bohatší a výměna Filipova nynějšího vedení nejistá. 
 
 
16. dubna, pátek

Důležitý momen, koalice SPOLU se chce pokusit "sesadit" vládu Andreje Babiše, šance má ale koalice velmi malé.  
 
 
 
Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry jeho vládě. Pokud to do týdne neučiní, začne koalice sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Babiš to však odmítl. 
 
 
 
 
17. a 18. dubna, sobota a neděle
 
 
Moravské Vrbětice jsou vesnicí, která je kvůli novým okolnostem výbuchu muničního skladu z roku 2014 v posledních dnech v centru dění. Když reportér Aktuálně.cz tuto obec na Zlínsku navštívil, slyšel od místních velké překvapení z nových informací i zklamání z toho, že je stát před výbuchy neochránil a za vzniklé škody je dostatečně neodškodnil. 
 
 
21. duben, středa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22. duben, čtvrtek
 
  
 
 
 
23. duben, pátek
 
 
 
 
 
 24. a 25. duben, sobota a neděle 
 
 
 
 
 
 
 
26. duben, pondělí