Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ŽIVÝ FOLKLOR: Slovácká hospoda, cestovní ruch, omalovánky, vystřihovánky, Malovaný kraj, Krásný venkov, úpravy krojů i radosti a starosti vedoucích souborů...

Pořád "zápasím" s tím, jaký titulek dát tomuto příspěvku, abych "nalákal" vaši pozornost, protože si myslím, že jde o zajímavý příspěvek. I proto jsem mu věnoval jeden den v Břeclavi a pořádných pár desítek hodin u počítače, abych vás úplně detailně seznámil s tím, cože se to v Břeclavi 24. dubna vlastně dělo. Záleží mi na tom z toho důvodu, že se dlouhodobě pokouším na svých stránkách mapovat v rámci velmi omezeného času alespoň něco z toho nejzajímavějšího a nejdůležitějšího, co se na našem Slovácku děje zejména z pohledu lidové kultury - tedy něčeho, co podle mého názoru dělá Slovácko nejcennější a nejzajímavější částí České republiky.    

 

Jak už vidíte z následujícího "papírku" se seznamem vystupujících, v Břeclavi se uskutečnila 24. dubna 2015 vůbec první konference s názvem ŽIVÝ FOLKLOR. Dovedu si představit, že některým folkloristům i nefolkloristům se mohlo zdát zvláštní, proč že pořádat "nějakou" konferenci s takovým názvem, však jsem slyšel některé pochybnosti i na vlastní uši, ale držím se zásady, že je vždycky lepší s lidmi komunikovat a jezdit na různé akce, protože tak si můžu udělat nejlépe svůj vlastní názor.

 

Jsem velmi rád, že jsem do Břeclavi jel a snažil se pozorně poslouchat všechny vystupující. Přiznám se, že toto setkání mělo i pro mě osobně velký význam, protože za ty roky, co se snažím jako novinář Slovácko mapovat, stále častěji pochybuji, jestli to má smysl, zda  jsem tomuto mapování nevěnoval až příliš všeho možného, jestli vlastně to naše Slovácko stojí za takovou pozornost, protože samozřejmě v lečems podléhá stále více globalizaci, a člověk už poměrně často ani nepozná, že na Slovácku je - stačí občas pozorovat chování lidí, měnící se životní styl, zanikající původní architektury či například ztrátu nářečí.

 

Když jsem ale poslouchal vystupující na konferenci, utvrdil jsem se v tom, co někde uvnitř sebe - i přes sílící pochybnosti - stále cítím: tedy to, že na našem Slovácku je toho pořád mnoho zajímavého a cenného, co vychází například z lidové kultury, že má stále smysl toto vše mapovat, objevovat a dávat do souvislostí.

 

Je velmi dobře, že Jihomoravská komunitní nadace takové setkání uspořádala, stejně jako je potěšující, kolik lidí přijelo. Velkou radost mám také z toho, že se k této iniciativě velmi pozitivně staví sdružení Regionu Slovácko v Uherském Hradišti, jehož zástupkyně Renáta Polišenská se už domluvila s komunitní nadací na uspořádání podobné konference v Uherském Hradišti. Těší mě to i z toho důvodu, že jsem léta příznivcem co největšího propojení celého Slovácka, které bylo nesmyslně parlamentem rozděleno do dvou krajů, do Zlínského a Jihomoravského. Věřím tedy, že i tato setkání a spolupráce přispějí k tomu, abychom o sobě věděli co nejvíce a viděli, že krása Slovácka a jeho duše vyniká nejvíce při celkovém pohledu od jihu až východ Moravy, řekneme tady od Břeclavi po Uherské Hradišti, Uherský Brod či třeba Strání - nebo Březovou. Nebo nějaké jiné místo. Ty hranice se těžko určují, a podle mě je nejzásadnější to, že mnoho zajímavého se děje v mnoha vesnicích i městech Slovácka.       


 RB  

 

Ps. Rád bych ještě podotkl, že nejsem příjemcem žádných dotací či grantů pořadatele této akce, stejně jako jsem nebyl nikdy příjemce žádných jiných dotací a grantů. Mé psaní vždy vychází z mých vlastních pocitů a snahy zachytit nějaké dění co nejvíce podle pravdy. Rád dávám také prostor jiným názorům či pohledům, protože jsem přesvědčený, že jen zcela svobodná výměna názorů má smysl....  

 

Postupně dám i co nejvíce odkazů...

 

TADY je web samotné konference 

 

TADY je web Jihomoravské komunitní nadace 

 

TADY je web knihovny v Břeclavi... Má nádherný sál, kde se konference uskutečnila! A její zástupci vystupovali na konferenci velmi mile a vstřícně - to, prosím, není ani maličkost ani samozřejmost v dnešní době, ani žádné jiné době... 

 

 

 

Tady už vidíte samotný program, vystoupil všichni pozvaní tak, jak jsem napsaní, s výjimkou jednoho - místo Petra Janečka (číslo 4), vystoupil Martin Fedor, což je spolumajitel nové Slovácké hospody v Hradčovicích. 

 

 

 

Tady je několik mých fotek spíše pro náladu či atmosféru ze zahájení, jak vidíte, zájem byl velký, podle reakcí během konference i po skončení soudím, že návštěvníci svého času v Břeclavi nelitovali...

 

... jeden detail z velkého "chumlu" vizitek se jmény účastníků 

 

 

Také účastnice konference, čtyři "tetičky" v krojích, které logicky poutaly velkou pozornost.  Osobně bych se chtěl někdy o tomto fenoménu "tetiček" rozepsat, dnes jsou svým způsobem žádaným "zbožím" (omlouvám se za toto označení), stará žena v kroji láká fotografy, filmaře, dokumentaristy, a vlastně i mnohé kolemjdoucí, ale jaké vlastně tyto ženy na Slovácku v minulosti byly, jaké žily životy, co z těchto životů by stálo za "přenesení" i do našeho 21. století, a co bychom naopak měli odmítnout?

Přiznám se, že tyto otázky a vůbec celé toto téma mě už dnes láká mnohem více než třeba focení - zároveň se ale snažím nahrávat vzpomínky takových pamětnic, protože si myslím, že právě v těchto vzpomínkách můžu možná najít alespoň některé odpovědi na své otázky... Nejsem si ovšem jistý, zda nejsprávnější pohled na "tetičky v krojích" je onen pohled "staromilský, konzervativní, naivní", který často s určitým úsměvem pozoruji... To se ale týká vůbec pohledu na lidovou kulturu, národní obrození, život našich dědů či spíš už pradědů a prapradědů... Tak, a teď jsem určitě pár lidí naštval :)   Nejlepší by bylo, kdyby o tetičkách 20. či 19. století napsaly diplomky jejich snachy, co říkáte? :)

 

 

Tak, a tady jsem nafotil, natočil a sestříhal celý blok všech dvaceti vystoupení. Kdo chcete, můžete si na cokoliv kliknout a poslouchnout si jednotlivé vystupující. Nahrál jsem na video, prosím, jen ZAČÁTKY vystoupení, aby si každý mohl udělat obrázek o jednotlivých lidech a jejich tématech. Mám i zvukové záznamy všech vystoupení, ale ty dám na internet až v průběhu příštích dnů - teď na to opravdu nemám čas..... TADY na video je úplný začátek konference, uvidíte a uslyšíte ty, kteří konferenci připravili, můžete si poslechnout i část vystoupení starosty Břeclavi  Pavla Dominika.

 

 

 

Po starostovi Břeclavi jako hostiteli konference promluvil PhDr. Miroslav Geršic, troška teorie na začátek neuškodí... 

 

 

 

 

Postupně budu doplňovat popisky u dalších....  Ještě kapka teorie, téma folklor - folklorismus... Však sami víte, folklorismu či divadla máme všude plno, "autentický" folklor kvapem mizí a supermoderní technika, která nás pohltila, nám ho už nenavrátí, co myslíte? :)

 

 

 

 

Á, to vás bude určitě zajímat.. Hospoda! A navíc, slovácká! V Hradčovicích! Nejen vy jste móóóć zvědaví! :) Na tohoto chlapíka jsem byl proto natěšený, je to spolumajitel hospody, jak vidíte, sympaťák ze Slovenska. Z jeho povídání jsem pochopil, že on je ten, kdo proměnu hospody financuje, a jeho paní ta, která tomu všemu dává duši a obrovskou energii i nápady... Samozřejmě jim držím palce. A brzy vám určitě o hospodě a spolumajitelích tono napíši co nejvíce.... Web hospody najdete pop kliknutí TADY

 

 

 

 

Další popisky dopíšu, každého jsem rád poslouchal a budu rád, že vás s vystupujícími můžu seznámit....