Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Zemřel primáš známé hlucké CM Dolňácko Josef Polách

Včera jsem se dozvěděl smutnou zprávu, která zarmoutí  mnohé příznivce lidové muziky. Po dlouhé nemoci zemřel pan Josef Polách, významný občan Hluku, dlouholetý kantor, primáš legendární  CM Dolňácko. Mladé generaci jméno tohoto muže i této cimbálové muziky už bohužel mnoho neřekne, v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech však patřila k nejlepším cimbálovým muzikám Slovácka, mnozí lidé s ní doslova vyrůstali a navštěvovali mnoho večerů nejen na hlucké tvrzi. 

Všem, kteří by se chtěli dozvědět o historii této muziky více, doporučuji stránky www.dolnacko.cz, z nich jsem také vzal následující informace - snad se na mě za to nikdo nebude zlobit, ale jinde na internetu jsem téměř žádnou zmínku nenašel - což je velká škoda.

Naposledy se o panu Poláchovi psalo v souvislosti s minulou hluckou jízdou králů, jeho vnuk byl totiž hluckým králem a jednu chvíli existovala naděje, že pan Polách zahraje na své housle právě ve chvíli, kdy jeho vnuk bude vyjíždět s královskou družinou z domu. Nakonec se tak nestalo, což byl škoda, protože pan Polách patřil skutečně k velkým hluckým osobnostem a mnozí Hlučané - a vsadím se, že nejen oni - ho mají dodnes ve svém srdci. Čest jeho památce ... 

 

TADY si můžete přečíst o vzniku cimbálové muziky Dolňácko, další zmínka je také TADY .... 

A třetí zmínku jsem našel TADY na stránkách Kroniky Hluk.

 

Na stránkách www.dolnacko.cz je toto zajímavé psaní o vzniku a existenci muziky: 

"Vznik kapely lze přiřadit k roku 1966, kdy se - podle slov Františka Kožíka - „učitel Josef Polách, housle pod paží, rozhlížel po šikovných mladých muzikantech, aby založil soubor. Našel pro něho i jméno - DOLŇÁCKO. Myslel jistě i na to, že by se do jeho chlapců měly vtělit vlastnosti, pro Dolňácko charakteristické: jas povahy, energie, rozvaha i rozhodnost, veselí, zpěvnost".

A Dolňácko muzicírovalo a hrálo, získávalo zkušenosti. Učilo se na dobrých vzorech, elán překonával překážky a muzika dozrála k samostatnosti : ovládla široký repertoár lidových písní, které v regionu ode dávna zněly.

Kapela se stala charakteristickým tvůrcem tématicky laděných Večerů lidové písně a poezie, spolupracovala jak s výbornými herci a recitátory (Věra Galatíková, Ladislav Frej, Jozef Króner, Oldřich Velen, Zdeněk Galuška a nezapomenutelný Lubor Tokoš), tak i s vynikajícími zpěváky (Jožka a Julinka Severinovi, Dušan a Luboš Holí, Jožka Černý se sestrou Květou, František Múčka, Franta Okénka, Vlasta Grycová, Jarmila Šuláková, Petr Bartoň a kmenoví zpěváci Marie Mitáčková, Mirka Šopíková, Jožka Pilát a Jara Hrabovský).

Soubor absolvoval celou řadu samostatných koncertů a vystoupení doma i v zahraničí, zúčastňoval se folklorních festivalů, byl doprovodnou muzikou souboru „Naděje" z Paříže, spolupracoval s Československým rozhlasem a televizí v živém i studiovém nahrávání. Podílel se na hudebním doprovodu seriálu filmů „Slovácko sa nesúdí", nahrál několik gramofonových a CD nosičů.

Dolňácko si získalo přízeň celého okolí a mezi lidovými zpěváky a hudci má celou řadu přátel. Ve své době bylo nadstandardní cimbálovou muzikou a inspirovalo i řadu folklorních souborů a osobností dneška."

RB 

 

... hledal jsem i nějakou videoukázku, ale s těmi je to těžší. Tady jsou dvě videa, na prvním můžete vidět pana Polácha  při hraní v Hluku, myslím, že šlo o jedno z posledních vystoupení. A na druhé ukázce už zřejmě není, byť jeho spoluhráči z CM Dolňácko na videu hrají s mladšími muzikanty z CM Babica - pamatuji si, že to tehdy byla na hluckých domcích fantastická atmosféra.

 

 

 Druhé video je TADY ...

 

... tady je pan Josef Polách na snímku, který jsem našel na stránkách www.dolnacko.cz