Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ZÁŘÍ 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Konec léta je tady, jako pokaždé uteklo strašně rychle a já vím, že jsem opět nestihl spoustu lidí, věcí a událostí, na které jsem se těšil. Teplé dny se sluníčkem sice ještě pár dní zůstanou, ale čas neprostně míří k podzimu a zimě. Jestliže v Praze trpím téměř po celý rok, tak o zimních měsících to platí desetinásobně více. Ale bohužel, návrat od odsobněné a anonymní Prahy domů na Slovácko je z řady důvodů vyloučený. Nezbývá než tady přežít další měsíce, které se skládají především z práce, práce a práce od rána do večera. Naštěstí mě tato práce stále ještě většinou baví a čad od času v ní vidím smysl a užitek, ale občas už toužím po jediném - po návratu domů, po klidu, krajině, knížkách, setkávání s lidmi, co mám rád.   

 

 

1. září 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojím se hněvu lidí. Koblihy jako Babiš ale rozdávat nebudeme, říká poslankyně ODS x 

Vládě Petra Fialy (ODS) důvěřuje podle posledních průzkumů z přelomu června a července pouze čtvrtina obyvatel. Místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že nyní musí koalice začít myslet na každodenní život svých voličů. "Stát tady ale není od toho, aby rozdával," vysvětluje. 

 

 

2. září 

 

 

 

 

Piráti budou hlasovat, zda chtějí odchod Blažka z vlády. Měl by skončit, říká Bartoš x 

Přestože ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zůstává i přes schůzku s poradcem tehdejšího prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým ve vládě, úplný klid ještě nemá. Piráti, kteří jsou součástí koalice, se chystají hlasovat, zdali by měli vyzvat ministra k odchodu z vlády. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že je pro jeho konec ve vládě. 

 

 

 

 

 

Ostraváci jsou upřímní, ryzí, začínají se angažovat, říkají lidé od Malé Kodaně x 

Tak jako má Prahu svou náplavku u Vltavy, kde se denně schází zejména v teplém počasí velké množství lidí, o něco podobného se pokouší Ostravané v centru svého města u řeky Ostravice. Důležitou roli v tom sehrává klub Dock, který stojí nedaleko řeky. Aktuálně.cz mluvilo se spolumajiteli podniku Janem Jůzlem a Janem Lapčíkem a Dominikou Gongolovou, která se podílí na produkci a dramaturgii klubu. 

 

4. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. září 

 

 

 

 

x  Vláda hledá způsob, jak otočit propad preferencí. Přijde revoluce, hrozí Středula x 

Páteční proslov premiéra Petra Fialy o cestě k prosperujícímu Česku sledovali jeho vládní kolegové pozorně a se značným očekáváním. Kabinetu totiž důvěřuje pouhá čtvrtina občanů, lidé jsou nespokojeni hlavně s ekonomickou situací. Koalice věří, že nadějné vize o prosperitě a lepší komunikace s voliči pomůžou propad popularity zvrátit. Kritici jí naopak věští krach ve volbách. 

 

 

 

 

 

 

 

 

x Od dětí a manžela bych nikdy neodešla. Důležité je odpouštět, říká pamětnice x 

Božena Maradová ze Šardic patří ke generaci posledních "tetiček" na moravském Slovácku, které se věnují tradici malování pískem, chodí v kroji a dokáží poutavě povídat také o životě. V rozhovoru pro Aktuálně.cz paní Maradová mluvila mimo jiné o tom, jak vnímá dnešní moderní dobu. Třeba pokud jde o vztah mezi manžely, kdy se mnohá manželství rozpadají a děti vyrůstají v neúplných rodinách.  

 

 

5. září 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. září 

 

 

 

 

 

x Shoďte vládu a spojte se s Okamurou, radí lidé Babišovi, který opět chystá obytňák x 

Zatímco vláda čelí ekonomické krizi a klesající důvěře veřejnosti, hnutí ANO objíždí zemi a nabírá voliče, kteří si přejí pád kabinetu. Aktuálně.cz se v terénu přesvědčilo, jak s touto strategií slaví hnutí expremiéra Andreje Babiše úspěch. Vládě vyčítá špatnou ekonomickou situaci, na které má přitom samo podíl. Průzkumy navíc ukazují, že mu daří přilákat stále více také mladší voliče. 

 

 

 

 

 

 

8. září

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. září, sobota

 

 

 

 

19. září

 

Být to na mém srdci, byl bych dnes doma ve Lhotě, hrál s dcerama tenis, zašel si na Gulášfest, jel do Luhačovic, kde naše Lhota bojuje o vítězství v soutěži Vesnice roku. Nesmírně moc bych si přál být právě tam!!! Bohužel jsem ale blázen, který často dělá to, co cítí, že by jako novinář měl dělat. A jestliže se má sejít v centru Václavského náměstí v Praze velká protivládní demonsrace, jsem přesvědčený, že tam jako novinář mám být. I kdyby tam byla provládní demonstrace, nebo jiná akce s velkým počtem lidí, cítil bych povinnost tam být.  Nemá smysl to vysvětlovat, prostě mám takovou náturu a hotovo.