Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Začíná Mistrovství světa na historických kolech - zajímavá sportovní i společenská událost s bohatým programem! TADY jsou detailní informace

Následující zprávu tiskové mluvčí veselské radnice paní Pavkové sem dávám s malým zpožděním, ale stále je většina této zprávy aktuální. Právě zítra totiž začne sportovní i společenská akce, která by mohla přilákat hodně lidí. Jde o ojedinělou akci, která se sotva bude u nás v dohledné době opakovat - Mistrovství světa historických kol. Sám jsem zvědavý, jak moc si lidé pořadatelství takové události cení a kolik se jich přijde podívat- program je velmi zajímavý, ať už jeho sportovní část nebo i doprovodný program. Začtete se tedy do psaní Pavkové, která zatím nejpodrobněji popisuje veškerý program. A nezapomeňte přijít závodníky z řady zemí světa povzbudit!

RB  

 

Tisková zpráva

Přípravy na Mistrovství světa historických kol IVCA Rally 2013 vrcholí

Ve Veselí nad Moravou se ve dnech 22. až 26. května uskuteční mimořádná akce na mezinárodní úrovni - mistrovství světa v jízdě na historických velocipedech. V těchto dnech vrcholí veškeré přípravy, kompletují se informační materiály, dolaďují se poslední podrobnosti programu, seznam účastníků rally stále narůstá.

Počet přihlášených k dnešnímu dni čítá 164 účastníků ze 17 zemí světa. Mezi nejvzdálenější patří určitě Kanada anebo Indonésie, nechybí ovšem četné zastoupení evropských států. Přihlásit se ovšem mohou zájemci ještě v den samotného začátku akce - ve středu 22. května.

V sobotu 18. května v 10:00 bude o chystané akci v Českém rozhlase Brno v pořadu Apetýt rozmlouvat s moderátorkou Marcelou Vandrovou předseda přípravného výboru Josef Zimovčák a starosta města Miloš Kozumplík.

Protože se jedná skutečně o velké množství osob, bylo třeba zvážit veškeré možnosti. Ve světě bývá zvykem, že většina účastníků přebývá po dobu konání rally v kempu. Protože Veselí bohužel žádný podobný kemp nemá k dispozici, bylo třeba zaimprovizovat. Na louce za veselskou poliklinikou vyrostl po dobu pořádání IVCA Rally 2013 provizorní kemp, ovšem pouze pro účastníky akce. Na mistrovství světa po vlastní ose Již v sobotu 18. května vyráží zástupci Českého klubu velocipedistů na historických kolech a spolku Staromilců z Veselí nad Lužnicí do Veselí nad Moravou, aby se zúčastnili mistrovství světa. Jak oni sami říkají: „Jedeme z Veselí do Veselí a hodláme si užít veselí." Po cestě je čeká program a jízda spíše rekreační.

Ovšem před samotnou jízdou ještě proběhne zkouška rejů (rej = balet na vysokých kolech), které předvedou v rámci doprovodného programu mistrovství, a to v pátek dopoledne v centru města a během sobotní jízdy v historických kostýmech.

Český klub velocipedistů je nejstarším klubem svého druhu v České republice a byl vůbec první sportovní klub Rakouska-Uherska. Historie klubu se píše od roku 1880. Mistrovství světa se členové klubu zúčastňují každoročně a také letos přivezou do Veselí nad Moravou unikátní stroje.

Ovšem před kým je třeba smeknout, je skupina jezdců z Anglie, kteří se také vydávají na mistroství světa po vlastní ose na vysokých kole. Pro takové borce je potom nějaká jízda na 100 mil, jak se říká, „opravdová brnkačka".

V prostorách zrekonstruovaného Panského dvora je možno již nyní navštívit výstavu historických trojkolek ze sbírky Jiřího Fialy z Brna. Jeho sbírka je pravděpodobně největší svého druhu na světě. Exponáty pocházejí z celé Evropy, ale i z Ameriky a Austrálie a dvě nejstarší trojkolky ze sbírky mají ve svém rodném listě rok 1865. Výstava názorně dokumentuje vývoj trojkolek od prvopočátků až po dnešní plastové modely. Vernisáže se zúčastnil sám majitel sbírky Jiří Fiala z Brna, který je nejen sběratel ale také vášnivý cyklista a příznivec historických kol. Sám je trojnásobným Mistrem světa a mnohonásobným Mistrem České republiky na historickém kole a na drezíně.

 

Krátce k programu:

 

Ve čtvrtek 23. května

se bude jezdit vytrvalostní jízda a závod na 100 mil. Na okruhu Veselí nad Moravou - Kozojídky - Hroznová Lhota - Kněždub - Tasov a zpět do Veselí nad Moravou budou účastníci celodenně jezdit na historických kolech.

Ne všichni ovšem si budou chtít dokazovat takový sportovní výkon. Není nikde psáno, že musí ujet 100 mil. A tak těm, kteří se spokojí s jízdou na 75, 50 či jenom 25 mil, budou ve spolupráci s obcemi na trase tohoto závodu nabídnuty místní kulinářské speciality, zajímavosti a možnost příjemně strávených okamžiků. Ať už to budou kozojídské báleše pečené pod širým nebem na plotně anebo rodný dům bratří Uprků v Kněždubě. Mnozí určitě uvítají také prohlídku historické hasičské stříkačky či sbírky veteránů nebo dokonce litografické dílny.

 

V pátek 24. května

bude v centru Veselí nad Moravou probíhat bleší trh historických kol, náhradních dílů, časopisů a knih věnovaných cyklistice.

Během dopoledne se mohou zapojit také Veselané a zejména děti do soutěže v jízdě zručnosti. K vidění budou také cyklokuriozity Martina Zehnala. Svoji krasojízdu nám předvede úspěšná reprezentantka Martina Trnková - Štěpánková i rej Českého klubu velocipedistů Praha.

Odpoledne se v lokalitě u mateřské školy na ulici Kollárova pojede další závod, tentokrát rychlostní na vzdálenost jedné anglické míle. Z tohoto závodu vzejde vítěz, který bude jako jediný dekorován duhovým trikotem vítěze a to muži i ženy v kategorii vysoká kola - originály.

 

V sobotu 25. května

se všichni účastníci oblečou do gala a v historických kostýmech se pojede od 9:00 jízda elegance. Z Bartolomějského náměstí se pojede směrem na Uherský Ostroh, Ostrožskou Novou Ves, Kunovice až do Uherského Hradiště.

V každém městě bude také připraven doprovodný program jak pro účastníky jízdy, tak také pro veřejnost. Namátkou vybereme například skupinu historického šermu Memento Mori z Uherského Ostrohu, dechovou hudbu a mužský sbor v areálu lázní v Ostrožské Nové Vsi nebo folklorní soubory v Kunovicích. Peloton cyklistů bude také doprovázen legendární Tatrou pana Lopraise nebo veterány ze sbírek Slováckého veterán klubu. Během jízdy se budou také prezentovat aktéři z pátečního doprovodného programu či Veteran bicycle club Zbraslav se svým rejem na plášťových kolech.

Celý program završí sobotní galavečer pro účastníky a pozvané hosty na kulturním domě s vyhlášením vítězů a slavnostním předáním pořadatelství dalšímu městu.

 

V roce 2014 se IVCA Rally pojede v maďarském Tiszakécske.

 

Veškeré informace naleznete také na www.ivcarally2013.cz

 

Ve Veselí nad Moravou 15. května 2013

Bc. Petra Pavková

tisková mluvčí

tel. 518 670 106

email: pavkova@veseli-nad-moravou.cz