Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Víte jako první: Jízda králů z Vlčnova, Hluku, Kunovic a Skoronic byla na Bali právě zapsaná mezi kulturní dědictví lidstva UNESCO! Přidal jsem psaní přímo z Bali!

Od úterý jsem na ona slova čekal. A na mém telefonu se objevila před minutkou. Patřila paní doktorce Vlastě Ondrušové, která je na zasedání Mezivládního výboru UNESCO na indonéském ostrově Bali. A její slova? "Tak to máme!"

Jinými slovy - slovácká jízda králů byla právě zapsaná na seznam světového kulturního dědictví lidstva UNESCO! Věřím tomu, že mnoha lidem tato zpráva, která se zrodila první adventní neděli, udělá velkou radost.  

Jak jsem se díval, informace se zatím nikde neobjevila, pokud jste tedy nyní po páté ráno ráno vzhůru, jste mezi prvními v České republice, kteří se ji dozvídají.   

(PŘIDÁNO POZDĚJI: 8.51 si povšimla rozhodnutí UNESCO i Česká tisková kancelář, TADY je zpráva ... A TADY je také zpráva z Českého rozhlasu)

 

Velmi dobře je zpracovaná celá událost i její souvislosti TADY ...

 

Z Bali přišel už také mail, za který českým delegátkám moc děkuju!

Tady jsou jejich poznámky:

Jízda králů byla zapsána do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO na 6. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví dne 27. listopadu 2011 ve 12:00 indonéského času.

  • - zasedání se zúčastnilo 368 osob ze 78 států světa
  • - zápis byl schválen bez připomínek, s výborným hodnocením mezinárodních odborníků, předseda Výboru, jemuž předsedá v současné době Indonésie, v úvodním slově zdůraznil vynikající úroveň nominace
  • - děkovnou řeč přednesla velvyslankyně, stálá představitelka České republiky při UNESCO Halka Kaiserová. Uvedla vní, že všude, kde se Jízda králů koná, se bude dnes oslavovat zápis na světový seznam dlouho do noci.
  • - Zápis na seznam není samozřejmostí. Výbor letos posuzuje 49 žádostí o zapsání do Reprezentativního seznamu. Česká nominace byla na programu 13. vpořadí, avšak Výbor před ní schválil k zápisu pouze 6 nominací.

Jinak o jízdě králů jsem tady na stránkách psal mnohokrát. Pokud si dáte do vyhledavače spojení jízda králů, najdete mé články, fotky i videa z jízd králů v Hluku, Vlčnově, Kyjově i Kunovicích.

 

Přiznám se, že nevím, co kolem jízdu králů vybrat. Ale jako hlucký rodák nemůžu začít jinak než hluckou jízdou králů, klikněte, prosím, TADY...

A jistě, Vlčnov - ten nesmí chybět :) TADY, prosím ...  

TADY ještě čerstvá vzpomínka z letošního SLováckého roku v Kyjově - s jízdou králů Ze Skoronic 

 

RB (podrobné informace vyjdou také v pondělní zlínské příloze MF DNES)

 

Ps. Dejte si něco dobrého! Já popíjím vínko a myslím na všechny ty zdánlivě bezejmenné chlapy a ženské, díky jejichž ochotě a péči žije jízda králů dodnes. Pro pořádek dodávám: piju Chardonnay , pozdní sběr, Vinařství Bezděk z Ostrožské Lhoty, sbíráno na viniční trati Růžené, obec Petrov, vinařská pooblast Slovácka, ročník 2009. Flašce, informacím i tomuto vínu věřím, je výborné, jen nevěřím této informaci na etiketě: Sbíráno 11.11. v 11. hodin, 11. minut :) :)

 

TADY si můžete přečíst, jak se na zapsání na seznam UNESCO s napětím čekalo - reportáž České televize  

TADY je spousta dalších článků... Akorát teď v neděli ráno zatím chybí kdekoliv informace už o zapsání na seznam UNESCO. Jakmile se objeví, přidám ji sem... 

 

A několik videoukázek:

 

Tady jsem natočil včera starostu Vlčnova Jana Pijáčka, když České televizi říkal, s jakým napětím čeká na rozhodnutí na Bali...

 

 

Rád bych přidal ještě tuto ukázku. Točil jsem ji nedávno opět ve Vlčnově, šlo o slavnostní zasedání společnosti, která ve Vlčnově o jízdu pečuje. Tam jsem natočil více méně náhodně starostu Pijáčku, jak o tradici jízdy králů mluvil - a myslím, že mluvil velmi dobře...
A ještě dodatek - to, že je tady vícekrát Vlčnov, neznamená, že bych ho nějak preferoval. Stejně tak mám rád tradici jízdu králů a lidi, kteří ji udržují v Hluku, Skoronicích a Kunovicích.

 

 

 

A tady už jsou videa z krásné tradice jízdy králů. Slovácký rok v Kyjově, ještě ho mám v paměti a často se k němu ve vzpomínkách vracím ...

 

 

Hluk - atmosféra kolem jízdy, radost chlapů, přestože déšť padal a nepřestával ... 

 

 

Začátek jízdy v Hluku, s dechovkou a vyvolávkami, úžasná atmosféra ...

 

 

Kunovice, další krásný den s jízdou králů, vyvolávání před radnicí...

 

 

A kluci z Kunovic povídají o svých pocitech po jízdě ...

 

 

 

Jízda králů, tak jako jiné tradice, "zapasí" pochopitelně s každou moderností, která přichází. Proto je otázka, co s jízdou králů bude dál, zda mladí budou mít chuť ji nést k dalším generacím. TADY jsem například dělal povídání, které se tohoto tématu dotýkalo...