Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Videoukázky ze Slováckého krúžku v Praze - z předvánočního setkání těch, kteří udržují krásný vztah ke svému rodnému kraji moravského Slovácka

Je toho hodně, co bych chtěl dát sem na stránky z dění na Slovácku, ale zatím musím dávat přednost článkům do MF DNES - do sobotní středočeské přílohy připravuji například reportáž z gymnázia v Nymburce, kde se dohadují kvůli pojmenování gymnázia po spisovateli Bohumilu Hrabalovi, včera jsem si povídal s kladenskýma maminkama na mateřské, které se chystají podnikat, zítra chci zažít výjimečné roráty ve známé a nádherné kutnohorské katedrále svaté Barbory, příští týden vyjedu za reportáží do vesnice, kde mají za posledních 15 let patnáct Ježíšků - přece jen, Vánoce se blíží.

A protože se blíží, rád bych vám přiblížil také předvánoční atmosféru, která panovala na středečním pražském setkání Slováckého krúžku. Už jednou jsem dával videoukázky z dřívějšího setkání, nyní dávám tedy ukázky aktuální. A pokud chcete přijít na další setkání, jste srdečně zváni, opět bude v Divadle Gong, tentokrát ve středu 8. ledna od sedmi večer. Cesta k divadlu je snadná, stačí vystoupit na zastávce metra Českomoravská, což je metro přímo u Sazka arény. Když vyjdete z metra, jdete několik desítek metrů od arény směrem k tramvajím a tam už uvídíte svítit nápis Gong.

Pojďme tedy rychle dovnitř, do tepla, za lidovou kulturou, cimbálem, vínkem, za lidmi, kteří v tomto velkoměstě udrží už desítky let krásný vztah k našemu rodnému kraji, kraji moravského Slovácka. Těch lidí je naštěstí stále ještě tolik, že nelze stihnout osobně každému popřát poklidné svátky vánoční a všechno dobré v Novém roce. Rád bych proto i tímto způsobem všem stiskl symbolicky ruku a poděkoval jim za všechno, co pro naše Slovácko dělají. Moc a moc bych chtěl poděkovat také všem, kteří vystupovali a připravovali hodinový vánoční program - byl nádherný. V Praze se odehrávají denně stovky akcí, sám některé navštěvuji, neexistuje ale nic, co by mi udělalo tady větší radost.

RB     

  

Tady jsou děti, myslím, že většina se narodila už v Praze, smekám před rodiči či prarodiči, které děti vedou k lásce k lidové kultuře, písničkám, krojům, ke Slovácku. Kéž bude takových dětí co nejvíce...

 

Ženský sbor Slováckého krúžku v horňáckých krojích, čistě a pěkně zazpívané v pouhém pětičlenném složení s pobíhajícími dětmi kolem ...   Tož baby z našeho kraja, které žijete či pracujete v Praze, dojděte si zazpívat! :)

 

Po ženském sboru přišel na pódium vedoucí mužského sboru Josef Šenk - a zazpíval výborně.

Mužský sbor, z kterého je už cítit chlapská síla početného zastoupení ...

 

 

Nejstarší člen Slováckého krúžku v Praze - pan Karel Medek... Pokud byste o něm chtěli vědět víc, TADY se můžete podívat na videorozhovor, když jsme si povídali na Moravském plese ... 

 

Z divadleního představení mám jen malý kousek, přesto si myslím, že naznačuje krásu tohoto představení. Fakt jsem hleděl, jak pěkné a dlouhé představení si tito ochotníci (a další, kteří zrovna na této ukázce nejsou) připravili. Vsadím se, bych něco takového nenašel ani na celém Slovácku. Ještě teď všem tleskám. 

 

Společné zpívání nakonec před besedou u cimbálu, můžete vidět všechny, kteří hráli divadlo, stejně jako ty, kteří na předvánoční setkání přišli... Sál byl opět plný, atmosféra jako vždy srdečná...

 

 

Po skončení programu na jevišti začala jako obvykle beseda u cimbálu, hrála cimbálová muzika s primášem Martinem Sochorem, který je zároveň místostarostou pražského Slováckého krúžku. Ukázka je už z konce, kdy lidé odcházeli, blížila se jedenácté večer, čas, dokdy má  krúžek divadelní sál pronajatý - a správce divadla bývá přísný, pro folklor moc pochopení nemá... Jsme přece v Praze.

 

 

Tady ještě bude snímek, na kterém uvidíte starostu krúžku Miroslava Říhu. Na fotce bude s paní Mirkou Sochorovou, která krásný hodinový pořad připravila a na jeho konci uslyšela od pan Říhy velké děkování (a dostala kytici).

TADY po kliknutí najdete stránky Slováckého krúžku v Praze. A ještě TADY dodávám odkaz s kontakty na lidi z krúžku, jistě vás rádi mezi sebou přivítají, stejně jako ocení jakékoliv vaše vstřícné a povzbuzující slovo. Mějte se všichni pěkně, užijte si víkend a nekazte si ho nákupy, spěchem ani stresem. Nestojí to za to. Raději si zazpívejte nebo se vydejte na některý z pořadů - vždyť Slovácko jich nabízí tolik!!!

RB  

 

TADY ještě dávám odkaz na Folkloriku z minulého týdne, která se věnovala letošnímu setkání krúžků
z Prahy, Brna a Bratislavy.
 "Pražský Slovácký krúžek je především veliká rodina, která žije v Praze," říká
v pořadu pan Říha.