Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: Neobvyklý fašank ve školce + pár slov o kantorech

Tak o tomto malém fašanku jste určitě nikdy nikde neslyšeli a určitě se nedostane ani nikde do novin. Přesto to byl pro mě jeden z nejhezčích okamžiků letošní fašankové "sezony". Děti ze čtvrté třídy Mateřské školy v Hluku se naučily fašankovou písničku, udělaly si také fašankové masky a vyšly zpívat po školce - na ukázku se můžete právě podívat.

Rád bych ještě podotkl, že učitelka, která hraje na harmoniku je Anička Surá, muzikantka, ještě nedávno primáška vynikající cimbálové muziky při Základní umělecké škole v Uherském Ostrohu Pramének. Když jsem se dozvěděl, že je učitelkou a že bude učit v Hluku, měl jsem velkou radost. Pro každou školku či školu je požehnání, pokud do ní přijdou učitelky, které mají svou práci rády a které se ještě navíc věnují muzice - a tuto lásku k muzice přenášejí na děti.

 

Tady je prosím videoukázka z hlucké školky...

 

Někdy si říkám, že starosta té které obce nebo města by měl být něco jako trenér hokejového družstva nebo jako sportovní manažer. Měl by se snažit mít ve svém "mančaftu" co nejlepší ředitele škol a učitele či učitelky, kteří na takových školách učí.

Zdá se mi, že na toto téma se strašně málo mluví, strašně málo se debatuje o kvalitě učitelských sborů tam či jinde, přitom je to pro každou obec nebo město velmi zásadní věc. Nedávno jsem byl na jednom zastupitelstvu, kde měl ředitel promluvit o činnosti školy za uplynulý rok. Jeho řeč netrvala snad ani minutu a nikdo ze zastupitelů k němu neměl jediný dotaz - přiznám se, že jsem byl z toho v šoku. Práce kantorů mě velmi zajímá, rád píši o jejich práci, jsem nadšený z některých školních projektů, vím jak to kantoři nemají jednoduché a jak ostudně jsou také placeni. Na druhé straně pociťuji i to, jak zbytečně přecitlivělí jsou někteří na sebemenší kritiku a jak zbytečně až moc vážně se berou - ale takoví jsme často i my sami, a to ani "nevelíme" třídě dětí.

RB