Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

VIDEO: Amerikáni Břetislava Rychlíka na Horňácku

V sobotu jsem se byl podívat v Nové Lhotě na Horňácku, kde Břetislav Rychlík promítal svůj nejnovější film s názvem Amerikáni aneb Vprostred Ameriky krčma múrovaná. Pokud jste zvědaví, můžete se nyní podívat, jak to v Nové Lhotě v sobotu večer vypadalo.

Nyní dávám několik ukázek, které předcházely promítání, plus ukázka ze samotného filmu. A přidávám ještě cennou ukázku se zpíváním "pana rídícího" Františka Okénky, který už prakticky nikde nezpívá - však má na to ve svých skoro 90 letech nárok. A v příštích dnech dodám ještě ukázku z hodně veselé "párty", které po promítání pokračovala až do tmy.

 

VIDEO 1 - Nejdříve zpívají manželé Smutní písničku o Amerikánech, doprovází je Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky,  poté mluví o svém filmu Břetislav Rychlík

 

VIDEO 2 -  Opět zpívají manželé Smutní, jejichž ohromná práce je podle mého názoru nedoceněna, kromě mnoha jiných věcí shromáždili velké množství písniček, které si zpívali v minulosti naši krajané právě v Americe...

 

VIDEO 3 - Krásná písnička v podání výborného primáše Petra Mičky, pro zajímavost dodávám, že tuto písničku zpívá také Dušan Holý, který ji objevil... A na písničku jsem "nalepil" ještě dvě ukázky ze samotného dokumentu, včetně jeho začátku...

 

VIDEO 4 - Tady zpívá pan rídící František Okénka, viděl jsem, jak v hlučné atmosféře příjemného povídání každého s každým jde za klukama z muziky a říká jim, že by si rád zazpíval. Kluci berou housle, pan Okénka začíná zpívat a hluk v kulturáku začíná ustávat...

 

O filmu asi psát nebudu, brzy jej budou dávat v televizi, tak se můžete podívat - byť nepředpokládám, že sledovanost tohoto dokumentu bude v našem regionu dosahovat výšek, kterých dosáhla včera při sledování Ordinace v Růžové zahradě, kde vystupoval herec "našeho" Slováckého divadla :) :)

Můj pohled na dokumentární film Amerikáni by byl neobjektivní, protože si mnohých "Amerikánů" nesmírně vážím a obdivuji je, zejména těch, kteří patřili ke "staré škole". V lidech, kteří odešli za oceán, můžeme totiž ještě i dnes nacházet hodnoty, která jsme my tady ve velké většině bohužel už dávno poztráceli.

 

RB

Ps. V příloze najdete mnoho informací k filmu, tolik, jako nikde jinde. Doporučuji, abyste si přílohu otevřeli a pročetli. 

 

   V Nové Lhotě jsem nahlédl také do knížečky pana Jaroslava Smutného a jeho paní Vlasty, kteří sesbírali písničky našich krajanů. Některé jsem si nafotil - a tady je jedna z nich.

 

   Pan rídící František Okénka a primáš Petr Mička.

 

   František Okénka a starosta Nové Lhoty.

 

   Břetislav Rychlík a Jaroslav Smutný v Nové Lhotě.

Soubory ke stažení