Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

V Hluku v neděli vystoupily 4 mladé výborné cimbálové muziky: Podívejte se zatím na 5 videoukázek - přidal jsem nejmenší děti a Veličany

Od 1. ročníku se snažím svými stránkami podporovat výbornou přehlídku mladých cimbálových muzik, která nese název Hucký bombóz. S tímto názvem přišel "otec zakladatel" přehlídky a ředitel ZUŠ v Uherském Ostrohu František Říha a mně chvilku trvalo, než jsem si na název zvykl. Však sami řekněte: co byste si pod takovým názvem představovali?

Tentokrát odpovím za vás, představte si pod tímto názvem výbornou přehlídku mladých cimbálových muzik, která má po všechny čtyři roky vynikající úroveň. Na hlucké tvrzi se vždy představí několik cimbálových muzik, které vystupují v ucelených blocích a umožňují tak divákům pozorně si všechny muziky poslechnout a udělat si o nich obrázek. Jsem také rád, že přehlídku hostí Hluk a Hlučané zatím vždy dokázali sál na tvrzi docela zaplnit - což platilo i tentokrát, byť přehlídka začínala v sedm večer a český seriálový národ jistě seděl ve většině u televize.

Jako novinář i divák zároveň vítám moderování pana Říhy, který vždy dělá několik rozhovorů, ze kterých je možné se dozvědět více o muzikách a zároveň vidět i ty, kteří je vedou. Vedoucí muzik nejsou zvyklí chodit před mikrofon, což je velká škoda, o to více jsem vždy zvědavý na jejich povídání, stejně jako na zpovídání muzikantů. Chtěl bych také připomenout ozvučení celé přehlídky, které bylo i letos znamenité a naprosto bezproblémové.

Co bylo jinak oproti předcházejícím třem ročníkům? Chyběly čarodějnice, které vždy přinesly na tvrz ještě kus výborné zábavy. Prý budou zase za rok, už se těším. A ještě jedna věc byla jiná - starosta Hluku Jan Šimčík, velký to muzikant a vždy vítaný a poorný divák tentokrát nepředal Františku Říhovi žádnou flašku slivovice - že by došla? :) Hluku ale patří velký dík za nemalou finanční podporu celé akce, jak jsem si všiml, všichni účinkující dostaly také dárky, což vždy potěší. 

Nakonec bych směřoval poděkování panu Říhovi, všem vedoucím, kteří mladé muzikanty vedou, stejně jako samotným muzikantům. Díky za krásný zážitek, a vy muzikanti, pracujte na sobě co nejvíce - vždy ale tak, aby muzika těšila ze všeho nejvíce vaše srdce.

RB 

 

Postupně vám pustím všechny muziky i zpěváky, uslyšíte také vzkaz Františka Říhy pro ministra financí Miroslava Kalouska. Začínám domácí muzikou, i když mě napadá, jestli to je slušné vůči hostům, z nichž jedni přijeli až z dalekého Mikulova. Ale slibuji: budete tady na webu také, jen to nebude dnes, spíš zítra a pozítří Dnes mě čeká služba v novinách, takže vyrážím psát reportáž do Zlína a vrátím se zřemě až někdy večer.

 

Tak, pojďme tedy k první muzice. Cimbálovou muziku Šefranica s primáškou Míšou Křápkovou nemusím představovat, tady na webu ji najdete několikrát, většinou se ji snažím nahrávat tam, kde je klid a vynikne tak krásný zvuk nástrojů i zpěv dívek. Muzika má také svou facebookovou stránku, TADY je.  

Na tomto prvním videu můžete vidět a slyšet představení muziky od Františka Říhy. Jak vidíte, muzikanti se smějí, když si video pustíte, zjistíte, proč. Zachytil jsem i kousek první písničky, ale potom jsem video vypnul. Důvod? Šak sem tu písničku od muziky už několikrát čůl, říkál sem si, a jako náročný divák čekám, muziko, na takovéj přehlídce neco nového! Nééé?! :) 

 

 

Tož, video sem měl zastavené a čekál sem nejaké překvapení. Dyž sem uviděl, jak sa děvčice dávajú dohromady, video sem pustíl. Novinka, překvapení, radost, paráda! Děvčico, ať vám to spolu vydrží co najdél, né abyste sa hádaly :)  A za pozornost stojí i sólo Radima Vojtka, který holky doprovázel ...

 

 

A další příjemné překvapení. Muzika vystoupila také s touto mladou, odvážnou a talentovanou zpěvačkou Nikolkou Šimčíkovou. Všem to také moc slušelo, chtěl jsem Nikolku vyfotit ve společnosti tolika houslí, ale nakonec jsem dal přednost videozáznamu. Já mít kolem sebe takovou muziku, asi bych ze sebe nedostal ani jediné slovo - což by bylo při "kvalitě" mého zpěvu pro diváky óóóbrovské štěstí :)  

 

 

 V úterý večer jsem přidal další video, na kterém můžete vidět nejmenší muzikanty, kteří v Hluku vystoupily. Jak na začátku videa uslyšíte, děti jsou z různých míst našeho regionu, spojuje je ale budova ZUŠ v Uherském Ostrohu a osobnost učitele Radima Havlíčka. Děti se samozřejmě učí a učí, svým způsobem jsou na začátku, ale dělají rychlé pokroky. O to radostnější je sledovat tuto muziku, které až tak příliš často nevystupuje...  

 

 

A tady už jsou Veličané, Horňáci, CM při Základní umělecké škole ve Velké nad Veličkou, kterou vede pan učitel Hlahůlek. Dám sem ještě další ukázky této muziky i povídání jejich učitele. Těžko bych k této ukázce mohl připsat něco jiného, než jediné slovo: krása.

 

 

 

 

Rád bych dal také odkaz na stránku s fotkami Lukáše Baroně, který nadále zůstává oním obětavým fotografem se skromným vystupováním. TADY jsou Lukášovy stránky a TADY jeho fotky ze včerejší přehlídky. Díky, Lukáši!