Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Tož, naposledy o těch slavných krojových rekordech Blatničky i Synotu... A hodnocení starostky i reakce jejího největšího kritika

I když jsem se tady na stránkách věnoval Blatničce a jejímu českému krojovému rekordu dvakrát, zdá se mi, že stále chybí nějaká tečka, kterou bych psaní o Blatničce ukončil. Proto sem dávám poslední videoukázky a přidám ještě odkaz na fotky - TADY už jsou.

Nejdříve pojďme ke krojovému rekordu - co k němu říci? Upřímně řečeno, nijak jsem nejásal nad absolutním českým rekordem v počtu krojovaných, který drží Uherské Hradiště z dob, kdy krojované platil Synot, a nejásám ani nad "malým" rekordem Blatničky. Zároveň ale dodávám: Pokud to pomůže propagaci místních krojových dílen, které musí těžce bojovat o každou zakázku, pak měl takový rekord podle mého názoru smysl.

Udělat ho ovšem byla pořádná fuška, na krojované obyvatele Blatničky nebylo možné příliš spoléhat, protože prostě je to malá dědina, kroje tam až tak moc idí nemá a navíc je zřejmé, že jsou tady lidé jaksi rozhádaní a někteří odmítli bojování o rekord podpořit. O to více ale smekám před přespolními, v úmorném vedru přijeli do Blatničky po jedné odpoledne, ve dvě se účastnili rekordu a pak čekali třeba až do šesti na vystoupení. Pokud tedy rekord o něčem svědčí, tak o velké soudržnosti především řady lidí z Ostrožska a Horňácka, kteří se rozhodli podpořit Blatničku a zároveň i její starostku Jarmilu Hruškovou. 

Pokud jde ještě o samotný rekord, jen tak ze zajímavosti mě zajímalo různé souvislosti, a tak jsem si včera zavolal s Michalem Jurečkou, který v Blatničce působil jako oficiální sčítací komisař agentury, mající právo uznat ten který rekord.

Ten mi vysvětlil, že Blatnička vlastně utvořila ve své "kategorii" první rekord, nikdo se zatím nepokoušel o to, o co ona - tedy, aby počet krojovaných byl v nějaké vesnici větší než je počet obyvatel. Kdokoliv teď bude chtít rekord Blatničky překonat, musí samozřejmě dát dohromady více krojovaných než je obyvatel a navíc tento počet musí být větší než byl v Blatničce. Kdoví, jestli se o to někdo pokusí, je to sice taková zvláštní "soutěž", ale tipuji, že do toho někdo půjde. Byť se mi zdálo, že mediální ohlas nebyl až tak velký, není to možná rekord, který je pro novináře přliš lákavý.

Když bychom ještě zůstali u krojových rekordů, ten hlavní drží zmiňované Hradiště, když při Slavnostech vína tady bylo kolem 5000 krojovaných. Toto číslo se zřejmě už opakovat nebude, Synot se svou nadací podporu slavnostem podstatně snížil a tak krojovaní už nemůžou počítat s finanční příspěvkem jako v době rekordu. Upřímně řečeno: žádná velká škoda to není. Jak jsem se ale dozvěděl, existují i další krojové rekordy - například kolem 500 krojovaných tančilo Moravskou besedu.

Pojďme ale zpátky do Blatničky, nabízím vám několik videoukázek, plus dávám odkazy na stránky Tondy Vrby, který natočil v Blatničce snad stovku videoukázek, není v mých silách je vůbec dávat na web, když tak se u něj podívejte - byla to pro něj hodně náročná práce. 

Blatničce a jejímu rekordu se věnuji také v časopisu Krajem svatého Antonínka, kde končím slovy, s kterými možná budete souhlasit i vy: Jakýkoliv krojový rekord je v podstatě nedůležitý, zásadní je, jaká je Blatnička ve všední nekrojové dny a kolik v ní žije lidí, kteří jí skutečně chtějí nezjištně pomáhat.

A to je všechno, text jsem psal tady na webu v rychlosti, šlo mi spíš o sdělení faktů, než o nějakou velkou "literaturu". Pokud máte chuť napsat něco v diskusi neváhejte, zkuste se ale podepsat, myslím, že to je slušnost. Díky ...

RB 

 

Tak, pojďme k videoukázkám, vybral jsem ty, které považuji za nějakým způsobem podstatné. Tady na videu Tondy Vrby starostka Jarmila Hrušková hodnotí krojový rekord i celé oslavy 650. výročí první zmínky o Blatničce. Starostku uslyšíte někde v polovině videa. 

 

A přidávám i video, které natočil její největší kritik v obci pan Hučík, které "má televizi Jan Hus". Ten viděl vytvoření rekordu i samotné oslavy zcela opačně. Řekl bych, že s jeho pohledem příliš nesouhlasím, ale myslím, že může být pro vás zajímavé, jak dva zcela rozdílné názory můžou být na jednu akci.  

 

TADY jsem dal odkaz na všechna videa pana Hučíka. Podle toho, jak jsem mluvil s lidmi v Blatničce, řada lidí s ním nesouhlasí, ale nepochybně má i své zastánce, kteří mají podobné názory a jsou rádi, že on je jakýmsi způsobem říká za ně, zatímco oni mu fandí "potajnu" v obýváku u internetu. Rozbor jeho videoukázek a názorů by si vyžádal dlouhé psaní, vsadím se ale, že nikde v republice nenajdete nikoho jiného, kdo by takto ostře a neanonymně sděloval své názory na poměry ve své obci.

 

TADY najdete všechna videa z Blatničky od Tondy. 

 

TADY jsou stránky Blatničky. 

 

A ještě psaní, které je na webu Blatničky:

Vážená paní starostko, dorazili jsme do Prahy ve tři hodiny ráno, unavení, ale plní nezapomenutelných vzpomínek, dojmů a pocitů z úžasného dne mezi Vámi v Blatničce. Viděli jsme, jak je to krásné, když soudržnost doopravdy funguje k dobru všem. Bylo to povzbuzující a zanechalo to ve mně silný pocit, že doopravdy leží budoucnost našeho národa v těch tisíci maličkostech každého z nás a jak krásné to je, když je umíme spojit.

Blatnička se v tomto určitě vyznamenala. Lidé si váží svobody a dávají najevo, že chápou velkou osobní zodpovědnost.

Velmi Vám děkuji za pozvání, že jsem se mohla účastnit tak prestižní historické události a přeji Vám a Vašim spoluobčanům mnoho dalších úspěchů.

S pozdravem Eliška Hašková Coolidge

 

 

Toto už je mé video, natočil jsem ho ve chvíli, kdy procházel krojový průvod. Povídal jsem si s několika lidmi a musím říci, že mě tato náhodná setkání potěšila. Z videa možná trošku vycítíte i atmosféru, která v Blatničce fungovala. 

 

 

TADY je celý průvod od Tondy ...

 

 

 

A ještě Tondova videa, která mají svou cenu. Tady si povídal s panem Hudečkem, místním kronikářem a autorem několika knih o Blatničce.

 

 

 

A tady si povídal s P. Janem Komárkem, který působil v Blatničce do února 1990.

 

 

 

A ještě hlavní "hvězda" oslav, paní Eliška Hašková - Coolidge. Zajímavá paní, občas je nazývána královnou etiky, pracovala v administrativě pěti amerických prezidentů. Když jsem pracoval v MF DNES v Praze, dělal jsem s ní někdy před šesti lety velký rozhovor, a řekl bych, že se nezměnila. I v Blatničce byla nesmírně milá a vstřícná, vydržela sledovat řadu vystoupení a měl jsem pocit, že se jí tato vystoupení líbila. V Blatničce se šuškalo, proč že starostka pozvala tuto ženu a zda z toho nechtěla hlavně těžit kontakty pro svou rodinu, která se točí kolem vína a cestovního ruchu, ale možná bylo vše prostější - společně s paní Eliškou byla v Blatničce bývala senátorka Alena Venhodová a ta vysvětlila, že zprostředkovala setkání mezi starostkou a touto Čechoameričankou. Ta totiž v minulosti kandidovala do Senátu, ale těsně se nedostala.   

 

 

No, a možná dám nakonec toto video, je ze sklepa, kde končí většina návštěv na Slovácku :) Točil ho Tonda Vrba, tady vlastně oslavy i rekord končily. Zopakoval bych to, co už jsem napsal dříve: Pokud rekord a přítomnost této hlavní "hvězdy" pomůžou ze všeho nejvíce samotné Blatničce, lidem, kteří tady žijí, pak měl rekord i toto pozvání smysl. Hotovo. Tečka.