Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Toto fakt ještě Praha nezažila! Stovky krojovaných i s Jízdou králů míří do naší metropole - TADY máte detailní popis, včetně map, kde a kdy můžete koho potkat... Užijte si to!

Páni a dámy! Sice jsem ještě neviděl v Praze jediného krojovaného jezdce na koni, ale už teď volám - klobouk dolů až na zem před všemi, kteří mají na starosti faktický přesun Slovácka do Prahy!!!
 
Vlna, která se v pátek nahrne z našeho Slovácka do Prahy nemá v historii obdobu a vsadím se, že se za našich životů už nebude opakovat! Když jsem se podíval na všechny seznamy krojovaných, zaplněné autobusy, zablokované hotely, popsané mapky a detailně sestavené časové rozpisy, nezbývá mi než složit hold všem, kteří toto dokázali dát za poslední týdny a měsíce dohromady.
 
Ať si kdo chce co chce myslí o tomto "útoku" našeho Slovácka na Prahu, každý by měl držet palce, aby vyšlo počasí a Praha s mnoha domácími i cizími viděla přehlídku skutečně živého umění, které se daří na Moravě udržovat i v přetechnizovaném 21. století. Sám si udělám obrázek až podle toho všeho, co v pátek a v sobotu v Praze uvidím, ale už nyní věřím, že ti, kteří se celého setkání účastní, budou mít zážitek na dlouhou dobu - ať už to budou ti, kteří půjdou jako přímí účastníci, nebo ti, kteří budou vše sledovat jako diváci.
 
Tady dávám naprosto perfektně popsané mapy i časové přehledy, které připravili organizátoři z našeho Slovácka i Prahy, vše můžete najít také na stránkách Hluku, kde je vše v PDF podobě. Pokud vás zajímá naprosto celá akce Navalis, jejíž součástí je i účast našeho Slovácka, potom klikněte na stránky celé akce TADY....
 
 
Upozorňuji také, že nepůjde "jen" o účast jezdců na koních, do Prahy přijíždí také mnoho muzikantů, tanečníků, zpěváků, kteří se budou v naší matičce prezentovat. Svůj hlavní stan "rozbalí" od 11.00 do 19.00 na Křížovnickém náměstí - tam je přijďte podpořit a zároveň potěšit své srdce!
 
 
Víc toho asi  teď dávat nebudu, nerad bych vás zahltil až příliš mnoha informacemi, ostatní nechám až na příští týden, kdy bude čas se ke všemu vracet. Snad jen tady na konec příspěvku dávám jedno video, které jsem natočil v sobotu, kdy se sešli ti, kteří se kolem přípravy Jízdy králů v Praze točí nejvíc z Hluku, Kunovic a Skoronic. Položil jsem jim otázku, kterou občas slyším: Je správné, abychom jeli s ukázkou Jízdy králů do Prahy? Poslechněte si je, co na videu říkají - mně je jejich názor blízký, ale pochopitelně respektuji také jiné názory... 
 
 
Z pohledu historie je fantastické, že po mnoha desítkách let se Jízda králů vrací do Prahy v podobě, v jaké tam ještě nikdy nebyla. Věřím tomu, že naši předci by byli na takovou účast hrdí a snažili by se ukázat náš rodný kraj v tom nejlepším světle - vždyť pokud jde o lidovou kulturu, máme být na co hrdi. Užijme si proto tyto chvíle, život lidský není věčný a nic takového se zřejmě už opakovat nebude.
 
 
Držme si navzájem palce a pamatujme slov, která mám tak rád: Přej, a bude ti přáno!!! Přejme tedy všechno dobré těm, kteří budou náš kraj reprezentovat! Ukažme, že živá lidová kultura, nehmotné, duchovní, kulturní dědictví, které nám předali naši předci, je klenotem, který by tato země měla chránit a rozvíjet jako jeden ze svých nejcennějších darů! Ukažme tento dar tam, kde si ho možná váží ze všeho nejméně! Bohužel!
 
RB 
 
 
Ps. Připomínám, že na Křižovnickém náměstí je možné v pátek během dne sledovat řadu vystoupení našich souborů ze Slovácka, plus Slováckého krúžku v PrazeTADY na mapě se podívejte, kde je Křižovnické náměstí, je to přímo u Karlova mostu ve směru, kde stojí Staroměstská mostecká věž! Předpokládám, že tam bude obrovské množství lidí, je to samé srdce Prahy...
 
TADY jsem přidal ještě jeden aktuální článek, co a jak se bude dít ... 
 
Ps. A ještě jedna velmi důležitá informace! Kdo bude chtít vidět ještě některé krojované jezdce na koních i s králem v SOBOTU, ten ať přijde do Kinského zahrady na Smíchově. Národopisné muzeum tam pořádá  folklorní slavnosti, od tří hodin tam bude právě Jízda a někteří krojovaní ze Slovácka! To místo je úžasné, slavnost pěkná, pokud vyjde počasí, bude to krása!!! A ještě dodatek - původně se počítalo s tím, že i v sobotu budou vystupovat soubory na Křižovnickém náměstí, to padlo, takže tam přijďte v pátek!
 
A ještě jedna informace naprosto aktuální ze čtvrtka: V pátek v 17.15 hodin se na balkoně Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí objeví kardinál Duka, vedle kterého bude stát na přání kardinála také zástupce našeho Slovácka - zřejmě Mirek Šuránek. Ten přečte všechny města a obce, ze kterých přijeli krojovaní do Prahy. Tož, dajte potom vědět, že jste skutečně přítomni - stačí třeba zavolat juchůůůůůů a hned si loknút z demižóna :) Potom už se bude všechno chystat na mši svatou, která ve velmi blízké katedrále začne v 18.00 hodin.  
 
 
A ještě orientační rozpis, kdy kdo bude vystupovat v pátek na Křižovnickém náměstí!
 
 
12.00 pásmo úcinkujících z Kunovic. CM Lintava, FS Handrlácek, MPS Kunovjané, CM Lintavenka
 
 
13.00 smíšený zbor z Dolního Nemcí, Boršic u Blatnice Ostrožské Nové Vsi, Hluku a Kunovic
 
 
13.30 MPS Hluk, FS Dolnácko + CM Babica
 
 
14.00 FS Tetky + CM Babica
 
 
14.25 MPS Boršice u Blatnice
 
 
14.40 CM Falešnica, CM Šefranica, FS Hájecek
 
 
15.05 Drmolice
 
 
15.30 FS Klebetnice, CM Ženicky, CM ZUŠ, FS Hlubocek, CM Babica, FS Žaružek
 
 
17.10 FS Okluky + CM Babica
 
 
17.40 FS Dolnácko + CM Babica
 
 
18.00 CM Josefa Marecka
 
 
18.30 FS Okluky + CM Babica konec tabulky 
 
 
 
 
 
.. a ještě slibované video, které jsem natočil v sobotu při posledních přípravách s těmi, kteří mají k Jízdě králů nejblíže - včetně pěkného zpívání nakonec