Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Takové zprávy mi přijdou jako ty nejsmutnější...

Když jsem si dnes procházel články v servisu ČTK u nás v redakci, narazil jsem také na tuto zprávu. Nevím, jestli ji dnes či jindy převezmou nějaká média, ČTK chrlí denně stovky zpráv, ale myslím, že by tato zpráva neměla zapadnout.

Samozřejmě jsem si vědom obrovských, a nikdy nekončících, debat na téma interupcí, ale já si představuji onu více jak stovku dětí, které mohly přijít na svět a měly šanci prožít svůj život. Kdybychom k Brnu přidaly další a další města, jistě by takových dětí byly za jediný rok stovky.

Jsem přesvědčený, že pokud by o své děti neměly zájem samy jejich rodiče, kteří se jich interupcí zbavily, jistě by se našly rodiče náhradní, kteří třeba po dětech touží léta a dělají pro to možné i nemožné. Vždyť  děti jsou tím, co dává životu člověka ten nejhlubší smysl. Není na světě většího zázraku, než je zázrak zrození a dospívání, zázrak života, kerý nemáme právo nikomu brát.   

RB  

 

V Brně šlo loni dobrovolně na potrat 120 žen, více než předloni

Brno 25. února (ČTK) - Fakultní nemocnice Brno (FNB) eviduje za minulý rok více než 120 žen, které šly z vlastní vůle na potrat. Je to nárůst zhruba o polovinu, protože v roce 2012 jich dobrovolnou interrupci podstoupilo bezmála 80.

Ženy mají možnost přerušit těhotenství do 12. týdne a zaplatí za ni zhruba 5000 korun. Ze zdravotních důvodů se interrupce provádí až do 20. týdne těhotenství a hradí ji pojišťovna. Těchto zákroků provedla nemocnice loni do 200, v roce předešlém zhruba o polovinu méně, informovala dnes ČTK mluvčí FNB Anna Mrázová. Nemocnice Milosrdných bratří nebo Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně potraty neprovádějí.

"Nejzazší termín pro potrat je dvacátý týden těhotenství. Provádí se ale pouze z důvodu zdravotní indikace, což znamená v případech, kdy je ohrožený život ženy nebo na základě genetického vyšetření zjistíme těžké poškození plodu," uvedla Mrázová. Rolex Replica Watches


Interrupci kvůli zdravotní indikaci hradí pojišťovna. Dobrovolné přerušení těhotenství hradí sama žena. "Je to její svobodné rozhodnutí. Před zákrokem je ale nutné vyšetření a debata s gynekologem, co ji k rozhodnutí vede. Diskuse probíhá u obou případů interrupce," řekla Mrázová. Podle ní jsou ještě potraty samovolné, u nich ale nemocnice statistiku nevede a často o nich ani nemusí vědět.


Samovolné potraty zaznamenávají v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. "Těchto případů jsou zhruba desítky, ale přesná čísla nevíme. Plánované interrupce ani potraty ze zdravotních důvodů neděláme.

Pacientky informujeme, že musejí zvolit jiná zdravotnická zařízení," sdělil ředitel nemocnice Josef Drbal.
Podobné je to i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. "Potraty neprovádíme. Máme jen malé gynekologické oddělení, které slouží většinou pro zaměstnance nemocnice," dodala mluvčí zařízení Šárka Urbánková.


Ačkoliv Fakultní nemocnice Brno zaznamenala loni nárůst počtu umělých potratů, v celé zemi jich bylo loni nejméně od roku 1990. Za více než 20 let klesl počet ze zhruba 109.000 na 23.000.


Lenka Horáková