Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Stále aktualizovaný ZÁPISNÍK všedního dne: tentokrát raději o dobrých zprávách z blízka, než o špatných zprávách z dálky (NOVĚ DOPLŇUJI 29. května)

 ... postupně přidám další informace, prozatím dávám tento přehled blatnických vinařů s otevřenými sklepy, právě dnes se začnou střídat ve službách až do konce prázdnin ...

 

29. KVĚTEN

Pěkný den, vážení čtenáři,

ozývám se v tomto zápisníku po několikadenní odmlce a říkám si, jestli mi bez toho internetu, facebooku či čeho všeho elektronického, co nás všechny propojuje, nebylo lépe.

Tedy, já vím, že mně i vám by bylo lépe, ale osud tomu tak chtěl, že se necháváme dobrovolně internetem ničit, přihlížíme tomu, jak nám krade ohromné množství času a ještě nás neustále přesvědčuje zvýrazňováním a opakováním špatných zpráv o tom, že svět je mnohem horší, než je ve skutečnosti. Kde jsou ty časy, kdy si lidé v pohodě četli knížky a noviny, v klídku si zašli zavolat na pevnou linku a ještě nebyli vystaveni neustálému elektronickému bombardování, které nás zahlcuje neuvěřitelným množstvím přebytečných informací.  

Skoro se mi zdá, že bych vám mohl dát v dnešním zápisníku na výběr. Chcete, abych glosoval příval negativních informací, které se k nám dostávají především přes internet a utvrzoval vás ještě více v tom, že svět je špatný, nebo raději chcete, abych psal o událostech z blízkého okolí, které jsem zažil bez internetu a které mě - stejně jako určitě mnohé z vás - přesvědčují o tom, že svět není tak hrozný, jak to podle internetu vypadá?   

Když už mám dnes ty narozeniny, tak pro radost zvolím druhou variantu, co říkáte?

 

Nejdříve ale začnu zprávou z dálky, protože bych vás chtěl naladit na blížící se léto. Proto jsem si dovolil dát tento obrázek, který je vám určitě povědomí - je totiž z Provance. Jako mnozí jiní tento kraj miluji, velmi často vzpomínám na to, když jsme s ženou v tomto kraji kdysi dovolenkovali a vždycky, když se blíží léto, má pro mě toto léto podobu Provance. Ať tedy žije Provance, ať žije skoro léto, ať žije nádherná krajina, sluníčko, krásné ženy i láska ve všech podobách! 

 

 

  

Pokud bych tedy neposuzoval svět podle internetu a "vzdálených" informací, ale podle toho, co jsem zažil na vlastní oči, měl bych v přehršli špatných zpráv přece jen o světě několik zpráv dobrých.

Jedna z nich se třeba týká této fotografie, na které zřejmě mnozí poznají Josefa Zimovčáka, známého jezdce na vysokém kole. Takto jsem ho vyfotil v sobotu dopoledne, když přijížděl po staré lávce od Veselí nad Moravou do Uherského Ostrohu. Postavil jsem se schválně do těch míst, abych mohl nafotit účastníky mistrovství světa historických kol, kteří se k nám sjeli z téměř dvaceti zemí světa, a řeknu vám - byla to nááááááádhera!!!!!  Cyklisté se chovali velmi vstřícně a navzdory deštivému počasí z nich vyzařovala výborná nálada. Až mi bylo líto, že se v médiích (a na internetu) objevilo o tomto setkání nepříliš mnoho informací. Brzy dám sem na stránky fotky téměř všech jezdců a zároveň přidám odkazy i na videa Tondy Vrby, který toto mistrovství zachytil ze všech nejpodrobněji... Pokud byste chtěli, TADY jsem zachytil malinko atmosféru, když cyklisté vyjížděli z uherskoostrožského zámku směr Uherské Hradiště.  

 

 

 

Jestliže byste se nechtěli spoléhat v "posuzování  světa" jen na internet a dali na pouho pouhou osobní zkušenost, dodal bych vám další dobrou zprávu prostřednictvím fotečky s tímto oranžovým lemováním.

Snímek jsem vyfotil na Noci kostelů v Ostrožské Lhotě, kde si místní farníci ve spolupráci s dalšími dobrovolníky připravili pěkný a pestrý celovečerní program. Původně jsem přišel jen na chvíli, ale nakonec jsem zůstal i s naší dcerou až téměř do konce, ani se nám nechtělo odcházet. Vsadím se, že podobně optimistickou zprávu by ale měli i mnozí účastníci Noci kostelů kdekoliv jindy, vždyť byly otevřeny stovky kostelů. Bohužel, jak už je zvykem, internetu dominovaly zcela jiné zprávy než "jakási" kostelní noc. V případě Lhoty si TADY můžete poslechnout Dětskou scholu, a TADY uslyšíte a uvidíte Farní scholu. Natočil jsem ještě i další ukázky, které dám na internet později.

 

 

 

Chcete ještě nějakou dobrou zprávu, o které se nikde nedočtete? Rád bych vám ukázal například tuto dívku. Je to páťačka, jmenuje se Nikol Fuchsová a chodí na ZŠ Pod Vinohrady v Uherském Brodě. Já ji fotil na naší Střední průmyslové škole a Obchodní akademii v Uherském Brodě, kde se sjeli nejlepší páťáci ze všech brodských škol, kteří bojovali v soutěži Poznej svoje město. Nikol byla nejlepší, vyhrála. Díky soutěži jsem tak mohl vidět spoustu šikovných děcek, která toho o Brodu věděla opravdu hodně a velmi dobře se s nimi také povídalo .To je dobrá zpráva, co říkáte? A mimochodem, soutěž pořádali  Uherskobrodští patrioti, což je úctyhodné sdružení lidí, kteří mají Brod moc rádi a zcela nezjištně mu pomáhají. Další dobrá zpráva, nemyslíte?

 

K dobrým zprávám bych určitě přiřadil i tento snímek. Vyfotil jsem ho na horňáckých loukách na dobročinné akci Den pro Patrička, o které jsem už tady podrobně psal. Na tomto snímku jsem zachytil okamžik, kdy děti naslouchaly paní doktorce Jongepierové, která jim povídala o tom, jaký unikátní přírodní "úkaz" tyto louky jsou. 

 

Tolik tedy alespoň několik dobrých zpráv z našeho okolí. Pochopitelně, i z našeho okolí by šlo "posbírat" zprávy méně radostné či zlé, ale těm se můžeme věnovat někdy jindy.

Dnes přidám ještě několik odkazů, měl jsem jich v hlavě mnohem víc, ale některé mi "vypadly". A rád bych vás ještě upozornil na plakáty s pozvánkami, všechny najdete na hlavní stránce vpravo, stále tam další plakáty přidávám.

Tady už jsou odkazy: 

TADY je archiv TV NOE, moc vám ho doporučuji, je tam několik zajímavých pořadů, včetně pořadu U NÁS, na který se vždy těším.  

TADY jsou pro změnu turistické stránky, patří turistům v Ostrožské Lhotě, podívejte se na ně, klikněte především na fotogalerii, najdete v ní řadu fotek. Brzy se na tyto stránky podíváme ještě podrobněji.

A tady se pokusím přidat ještě další odkazy, v zápisníku budu zase brzy pokračovat.