Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Slavnosti vína: první dojmy a zvukový záznam průvodu - mnoho informací o krojovaných

Před chvilkou jsem přijel ze Slavností vína v Uherském Hradišti, chtěl jsem zůstat až do noci, ale nohy a záda bolely tak, že jsem to vzdal. 

Pokud chcete, můžete si pustit zvukový záznam z dnešního průvodu, který procházel městem a končil na Masarykově náměstí. Na tomto záznamu můžete slyšet to, co slyšelo obrovské množství diváků právě na náměstí, když procházeli krojovaní z Mikroregionu Ostrožsko.

První záznam se týká Mikroregionu Ostrožska...

Druhý a třetí záznam se týká dalších mikroregionů...

Moderátorky průvodu (jednou byla dr. Habártová ze Slováckého muzea), které seděly na pódiu, zajímavě mluvily o jednotlivých obcích, samotných mikroregionech, folklorních souborech, krojích, máte tak možnost slyšet informace, které vás můžou obohatit. Nahrál bych celý průvod, ale v první části jsem nebyl u pódia, ale fotil jsem právě krojované z Ostrožska. Někdo točil i video z představování krojovaných u hlavního pódia, myslím, že by nebyl žádný problém, kdyby organizátoři slavností toto video umístili na internet.

 

Slíbil jsem i první dojmy, co napsat? Když jsem stál u pódia a pozoroval jednu obec za druhou, jednu skupinku lidí, střídající další a díval se na kroje, ve kterých šli, musel jsem myslet nejvíce ze všeho na naše předky, jejichž kosti jsou dávno v zemi. Pokud jde o lidovou kulturu, zanechali nám tak fantastické dědictví, že to nelze slovy říci. Člověk musí skutečně vidět ony kroje, prohlížet si jejich detaily, zajímat se o tradice, lidovou muziku a vše další, co souvisí s lidovou kulturou, aby porozuměl tomu, co bych chtěl říci.

Nemám rád masové akce, už vůbec nemám rád masové průvody, protože si pamatuji, jak Hradištěm procházely za minulého režimu na 1. máje. Dodnes vidím, kde byla tribuna s papaláši, z kterého balkonu byl průvod komentován, kolik hesel a dalších blbostí bylo všude k vidění. Jsem ale přesvědčený, že krojované průvody jsou o něčem zcela jiném. Přiznám se vám, že jsem si musel dát nakonec na oči brýle, protože by lidé kolem mě  viděli slzy, které jsem měl v očích. Tak nádherné byly kroje, které nám tady generace před námi zanechaly. Nezbývá než se sklánět se před bohatstvím našich předků a opravdu děkovat i těm, kteří toto bohatství udržují dnes.

Určitě má smysl v dnešní době dělat tisíce a tisíce naprosto různorodých věcí. Vždyž dnešní otevřený svět toho nabízí nekonečné množství. Když už mi dochází dech, říkám si, že bych se měl věnovat právě tisícům jiných věcí než těm, které se týkají lidové kultury. Jenže, když pak sedím doma a únava odchází, znovu si říkám -  není zbytečné zajímat se o lidovou kulturu a jakýmkoliv způsobem jí sloužit, bez ní by svět nemohl fungovat. 

RB  

Ps. Fotky dám prosím na stránky později...