Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Skvělý projekt! Chcete vědět, které potraviny jsou špatné, nebo který obchodník je nepoctivý? Tady je odpověď! Potravinynapranyri.cz

Skvělý nápad, skvělé provedení! Přesně toto jsem si pomyslel, když jsem před několika dny potkal pana Pavla Gráfa z Hrubé Vrbky.

Pravidelní čtenáři mého webu ho znají, je z Hrubé Vrbky a dost často se točí například kolem folkloru a řady zajímavých akcí v Hrubé Vrbce. Když jsme se tedy náhodně potkali a dali do řeči, pan Gráf mi ukázal projekt, který právě dokončoval. Vzal přitom jednoduše mobil a na něm mi ukázal, jak vypracoval společně s kolegy aplikaci, která mě právě tak nadchla. Prostě mi ukázal, jak je možné udělat pouhých několik málo kliků a mít tak perfektní přehled o tom, jaké potraviny jsou v obchodech právě nyní nebezpečné, kteří obchodníci se chovají nesolidně, nebo například, jak je jednoduché poslat inspekci informaci o nějakém výrobku, který se nám nezdá zrovna v pořádku.

Byl jsem opravdu nadšený a požádal jsem pana Gráfa, aby mi dal vědět, až bude mobilní aplikace v ostrém provozu a bude si ji možné stáhnout. Právě to se stalo a pan Gráf mi o tom napsal článek. Přečtěte si jej, je opravdu velmi zajímavý. A především - sledujte zmiňované stránky, stáhněte si onu mobilní aplikaci. Myslím, že vám může hodně pomoci!

RB 

 

 

Rád bych se s Vámi podělil o radost, kterou mi dělá jeden náš projekt. Začnu víc zeširoka. Když se na nás před rokem a půl obrátila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) s projektem jakéhosi pranýře pro nepoctivé výrobce, prodejce a distributory potravin, nevěřil jsem, že by takový projekt mohl mít dlouhého trvání. Ne že by nebyl užitečný, naopak, ale bál jsem se, že bude z vyšších míst zastaven. Nebyl zastaven, dokonce se podařilo ustát všechny přímé i nepřímé tlaky na jeho omezení, takže i dnes „Potraviny na pranýři", jak se internetový projekt na adrese http://www.potravinynapranyri.cz/ jmenuje, přináší zajímavé informace o zjištěních státní inspekce přes potraviny.

Pokuty se dají vždy rozpustit do cen prodávaných výrobků. Jediné, čeho se nepoctiví výrobci, distributoři a prodejci potravin opravdu bojí, je spojení jejich jména s negativní informací. Takže Pranýř zacílil na tuto pomyslnou Achillovu patu nepoctivců. Jak?

Dílem v Brně, dílem v Uherském Hradišti vznikl internetový portál, kde SZPI pravidelně zveřejňuje informace o výsledcích svých kontrol. Nejde samozřejmě o všechny kontroly. Chybějící čepice prodavaček pranýřovány nejsou, naopak nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny ano.

Spotřebitel si tak může sám udělat názor na to, které potravině, kterému výrobci či které prodejně se má raději vyhnout, tj. kdo, kde a čím se nás snaží ošidit (nedodržením technologických postupů, náhradou surovin za levnější, ředěním apod.) nebo nás dokonce ohrožuje na zdraví a životě.

Ale nejde jen o negativa. K projektu byly postupně doplňovány další funkce, jako jsou zajímavé informace o potravinách a potravinovém právu, nejnověji pak tzv. „tematické kontroly", kde se dá najít vzájemné srovnání produktů různých výrobců, např. vín, sýrů, medů apod. Díky aktivitě SZPI a dalších organizací se tak v posledním roce hodně o tuzemských i dovážených potravinách mluvilo. A zdá se, že to začíná mít pozitivní vliv na to, co jíme. Vzpomeňme jen např. dobrovolné stažení tzv. „křehčeného", jinými slovy vodou a chemikáliemi napuštěného, masa z nabídky velkých řetězců.

Ale abych se vrátil k projektu Pranýře a radosti, kterou mně přináší. Od spuštění zaznamenaly stránky http://www.potravinynapranyri.cz/ více než dva miliony návštěv, téměř třináct tisíc lidí si nechává z Pranýře posílat pravidelné informace emailem. Projekt také naprosto nečekaně získal jen několik měsíců po svém spuštění prestižní ocenění Křišťálová lupa 2012 v kategorii veřejně prospěšná služba. Letos se také objevil v nominacích na tuto cenu, takže pevně věříme, že opět uspěje. Je to totiž jeden z mála projektů hrazených z veřejných peněz, který má opravdu reálný přínos pro běžné občany.

Zcela mimořádný je přitom celý přístup SZPI. Místo stále ještě obvyklé uzavřenosti používají všech možných prostředků, jak dostat informace k lidem. Takže kromě zmíněné internetové verze jsou nejnověji Potraviny na pranýři zdarma dostupné i v mobilech.

Stáhnut se dá unikátní aplikace, kde si každý může projít nejnovější zjištění SZPI. Informace se dají dokonce filtrovat pro region, kde se člověk právě nachází. Krokem vpřed je snad i možnost přímo v mobilu podat na SZPI podnět ke kontrole, kterým se inspekce může dále zabývat. Už nemusíme jen v duchu nadávat, cože se nám to kdo snaží prodat. Můžeme to vyfotit a po vyplnění jednoduchého formuláře přímo v mobilu to během pár vteřin přistane na stole pracovníkům SZPI. Třeba se v obchodech začnou víc bát lidí s mobilem v ruce a oschlou a nahnilou zeleninu, okoralé pečivo či plesnivý salám sami vyhodí a šizené výrobky přestanou objednávat.

Ač s podivem, nestojí za tímto ambiciózním projektem žádná velká pražská IT firma s miliardovým obratem, ale malá firma, FUTURA SOFT z Brna, pro kterou pracují také lidé ze Slovácka, na Slovácku.

 

Autor textu a spolutvůrce mobilní verze projektu: Pavel Gráf

 

Na následujících obrázcích můžete vidět, co se vám ukáže na mobilu, když si stáhnete internetovou aplikaci...