Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Skeptické psaní nad osudem tohoto webu i naší současnosti... Co byste na webu uvítali? A má prosba: posílejte příspěvky do časopisu Krajem svatého Antonínka č.31

Jelikož jsem se na několik málo dnů odmlčel, rád bych všechny čtenáře ujistil, že to neznamená vzhledem k výsledku prezidentských voleb nějaké mé definitivní odmlčení a konec stránek - to fakt ne, natolik mě ten Zeman zase nevzal :) Zároveň ale přiznávám, že pět dnů bez stránek mi uběhlo docela příjemně a ani se mi po nich nějak moc nestýskalo - fakt ne  :)

 

Hlavním důvodem mlčení je to, že prožívám důležité období v práci, kdy je potřeba udělat několik zásadních věcí. K tomu mi navíc zbývá posledních čtrnáct dní na dokončení časopisu Krajem svatého Antonínka, což znamená prakticky dělat po jedné práci druhou, takže na stránky mi už před spaním bohužel téměř čas nezbývá.

 

Prezidentské volby mi navíc tak nějak otevřely oči a já přemýšlím, co a jak dál se stránkami. Po letech prakticky každodenního psaní o Slovácku mám Slovácka i těchto stránek docela dost. 

 

Říkám si, že je tady spousta placených lidí, kteří se buď v novinách, na webech či všemožných informačních centrech a dalších institucích věnují ve své pracovní době Slovácku, jsou za to placeni, takže je to na nich, ať přinášejí co největší množství co nejzajímavějších a  nejaktuálnějších zpráv. Někteří se o to i snaží, byť si často neskromně říkám, že mít možnost věnovat se dění na Slovácku v pracovní době, dalo by se dělat mnohdy mnohem víc, než to, co vidím. 

 

Pokud jde o mé stránky, nevím, jak dál. Volby mi ukázaly především dvě věcí - mnozí mí čtenáři nejsou "osvícenější" než čtenáři kdekoliv jinde, jestli jsem si to myslel, mýlil jsem se. A za druhé, stránky mají hodně velký čtenářský potenciál, články z politiky četlo opravdu velmi mnoho lidí, což mě paradoxně spíš od dalšího dělání stránek odrazuje.

 

Ukazuje se totiž, že články nepolitického a nekomerčního typu skoro nemá smysl psát, mnoho stovek čtenářů sice klikne na mé stránky, ale pokud tady nevidí vyloženě video, ve kterém vystupují nebo se jich nějak týká, pokud tady nevidí něco "lidového", jednoduchého a spíše komerčního, pokud tady není ještě k tomu nějaká "horká politická aktualita", tak ze stránek odcházejí. Upřímně řečeno - mě naopak baví spíš nekomerční témata, pravidelní čtenáři vědí o čem mluvím, v nich hlavně vidím smysl. Pokud o takové příspěvky není až tak velký zájem, tak nevím, jestli chci dál pokračovat. 

 

Lidi na Slovácku, mí čtenáři, lidé kolem nás, jsou prostě takoví jací jsou. Zajímají je spíš blbosti, rádi vedou prázdné a zbytečné řeči o politice, pokud můžou někoho anonymně někde poškodit nebo urazit, tak to rádi učiní, přečtou si Blesk, mrknou na zbytečné seriály a spoustu volovin v televizi, někteří sledují zprávy na Nově, které jsou spíš jakousi směsí zábavy a strašení lidí. Tak to dnes prostě chodí, po práci chtějí zábavu, zábavu, zábavu, zábavu, zábavu.

 

Podle toho často vypadají i regionální noviny. Jde ze všeho nejvíce o zábavu, o to, aby se lidé v novinách viděli, jak někde tancovali nebo zpívali, skutečné novinářské kontroly politiků, aby člověk pohledal, ono je to také v prostředí maloměsta a vesnic Slovácka velmi těžké,  ani nemusíte psát, stačí se na někoho jenom trošku špatně podívat, a už to máte leckde doživotně "spočítané". 

 

Jestli v takovém prostředí něco nezjištně dělat, těžko říci. Většina lidí utíká k placeným činnostem, vidím to dnes už i na focení akcí či lidí nebo na jiných projektech, zadarmo je máloco. Obdivuji mnoho dobrovolníků od kultury, přes dobročinnost, neziskovky až třeba sport, že toho dělají opravdu mnoho, i když i tady stále více vidím, že lidé se spíš stahují do soukromí a "veřejné angažovanosti" ubývá. Kdysi jsem to moc nechápal a svým způsobem to i kritizoval, dnes si říkám: je lepší se na jakoukoliv veřejnou činnost vykašlat - těším se proto, že se potkáme třeba na lyžích, v hospodě, někde na rybách nebo třeba na výletě vlakem:)

 

Z toho psaní bude mít má manželka konečně radost! :) :)  Konečně si toho nechál a budeš sa věnovat rodině, šak ti mezitím rychle rostou tři dcéry, řekne určitě :) :)

 

O Zemanovi bych chtěl ale ještě sem na web napsat... A také sem dát ještě nějaká videa ze Slovácka... No a také nějaké texty a fotky... Ženo, nezlob sa, ale  mě ale ryby, hospoda ani lyže nebaví, novinařina a Slovácko jsou lepší :)    

 

RB (Pokud byste chtěli vidět všechna videa, která točím, najdete je TADY, nejlepší bude, když si jedním kliknutím zajistíte posílání upozornění, že jsem natočil nové video. Pokud jde o sledovanost videí, není špatná, u některých, zvláště těch jakoby nekomerčních, bych si přál větší zájem)

 

Ps. Původně měl být tento příspěvek především výzvou pro čtenáře z Ostrožska a Horňácka, aby mi posílali příspěvky, texty, fotky či náměty a tipy do dalšího čísla časopisu Krajem svatého Antonínka. Moje skepse se ale projevuje i tady. Prosit o cokoliv lidi je téměř zbytečné. Už dopředu vím, že nikdo nic nepošle, stejně jako bývá takřka marná prosba, když se snažím časopis dávat co nejvíce ve známost. Mnohdy nepomůžou s reklamou ani obce a města, které se na vydávání časopisu podílejí -  vůbec weby řady obcí, schopnost aktualizace, dávání informací o tom, co úřady rozhodují atd., to by bylo na dlouhé psaní. Ale psaní o plesoch, fašankoch nebo koštování klobásek a slivovice je důležitější, né? :)

 

Pokud bych ale stránky stopl, slibuji jedno: udělal bych si čas na desítky tisíc fotek, které jsem na Slovácku za poslední roky nafotil. Nestíhal jsem je nikdy na web dávat ani posílat lidem, kteří na nich jsou. Teď bych na to konečně měl čas, hurá! :)

 

SAMOZŘEJMĚ - KDYBY MI CHTĚL KDOKOLIV SE STRÁNKAMI POMOC, BUDU JEN RÁD!!! JSEM VDĚČNÝ ZA TEXTY, FOTKY I VIDEA! BOHUŽEL, JE TO ALE BEZPLATNÁ NOVINÁŘSKÁ PRÁCE :) DĚKUJU, OZVĚTE SE !!! BEZPLATNÁ PRÁCE JE ČASTO RADOSTNĚJŠÍ, KVALITNĚJŠÍ A ZAJÍMAVĚJŠÍ NEŽ PLACENÁ, KDY NEPRACUJETE AŽ TOLIK SVOBODNĚ!  

 

A DOTAZ DO DISKUSE: CO BYSTE NA WEBU UVÍTALI? KAM A JAK HO DÁL SMĚŘOVAT? TOŽ, TEĎ PIŠTE :)