Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Sem mají ženy zakázaný vstup: videa od Tondy Vrby, který byl na známém setkání slováckých folkloristů - Klubu Štěpánů v Uherském Brodě

Postupně se budu snažit dávat na stránky vše z aktuálního dění na Slovácku za minulé dny, samozřejmě s hlavním "důrazem" na lidové tradice - ale také to nejzajímavější z neklidné současnosti.
 
Nyní tedy dávám videa od Tondy Vrby ze setkání na konci roku, které má název POštěpánské POsezení. Teď bylo už po třicáté druhé, vždy se na něm objeví nejvíce "oficiálních folkloristů" na jednom místě. Onen název "oficiální folklorista" berte s velkou nadsázkou, dal jsem ho jen proto, že tento spolek měl vždy poněkud nezvyklý systém přijímání členů, kteří museli být nejdříve doporučeni a schváleni. To se od nynějška mění, takže už žádné schvalování a třídění. Byť některé podmínky členství zůstávají stejné, když si pustíte druhé video, dozvíte se to.
 
Proč mně vlastně přijde toto setkání chlapů trošku divné? Možná proto, že hned od začátku zakázali na svá setkání vstup ženám. No, uznejte sami, to se dělá? Vždyť žena je potřebným kyslíkem kdekoliv, kde chceme život a radost :) 
 
Líbí se mi ale, že "Štěpáni" přišli s iniciativou, která by mohla Slovácku a lidové kultuře v něčem pomoci, dohodli se totiž, že sesbírají a vydají zpěvník nejmilejších písní - možná drobnost, ale jistě zase o trošku obohatí náš kraj. 
 
Pokud chcete o zatím posledním setkání vědět více, dávám sem článek zew Slováckých novin, jehož autorem je Michal Lapčík, redaktor novin, který mimochodem končí a odchází do Brna - bohužel, je to škoda pro noviny i Slovácko. 
 
RB
Tondovi, moc díky za videa! 
 
 
Takže Michalův článek:
 
Novým starostou Klubu Štěpánů zvolili George Bartose z Kanady  
 
Uherský Brod - Dvaatřicáté POPO, tedy POštěpánské POsezení, hostily v pondělí prostory uherskobrodského Domu kultury. Tradiční setkání každoročně mezi Vánocemi a Silvestrem pořádá Klub Štěpánů, sdružení přátel lidové písně výlučně pánského složení. Folkloristického podvečera se zúčastnilo zhruba 160 z celkových asi 360 členů.
 
Úvod jeho programu tradičně tvořil zpěv štěpánské hymny, jíž je píseň Pil sem včera, pijem dneskaj, zajtra budem. Poté se udála výměna na postu starosty klubu. Funkční období na této pozici je totiž vždy jednoleté.
 
Dosavadního starostu Miloslava Hrdého tak nahradil George Bartos, Kanaďan z Montrealu s kořeny v Šumicích, kam za rodinou každoročně jezdí. „Do nového roku přeji všem Štěpánům mír v srdcích a prosperitu," uvedl.
 
Ještě než se odebrali k besedování u cimbálu, dohodli se Štěpáni, že dají dohromady své nejmilejší a málo známé písně, které pochytili od rodičů či kamarádů, a vydají z nich v příštích letech zpěvníček.  
  
 
Tady je první video od Tondy, uslyšíte pana Hrdého z Buchlovic, který byl přes minulý rok starostou tohoto spolku, starosta se mění každý rok. Na videu je také zachyceno společné zpívání na začátku setkání, kdy se můžete podívat, kdo všechno do Uherského Brodu přišel či přijel... Za pozornost stojí i dlouhé povídání pana Hrdého.
 
  
 
 Tady mimo jiné uslyšíte, kdo a jak se může nově stát členem Klubu Štěpánů. Vysvětluje Luboš Málek, čestný předseda Klubu, uherskobrodský primáš...  
 
Vzpomínka na jediného člena Klubu, který loni zemřel - pan Drahoš Horňák, kterého uctili všichni členové minutou ticha ... No, a uslyšíte poněkud v recesi, kdože by mohl být z tohoho Klubu premiérem či ministrem kultury :)
 
 
 
Schůzování pokračuje, primáš Málek ještě jednou vysvětluje, co se očekává od nového člena - musí ho přivést jiný člen, musí přinést dvě sedmičky vína, dvě nožičky klobásky a šedesát korun. Tož, vidíte, jak to chodí mezi těmito chlapy - ženy mají zákaz vstupu :) 
 
 
 
A tady už uvidíte a uslyšíte to, kvůli čemu se "Štěpáni" scházejí - muzika, zpěv, setkávání kamarádů