Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

První videa z výstavy vynikajícího malíře Cyrila Mandela: hraje Martin Hrbáč, Mirek Minks, Zuzana Lapčíková a Jiřinka Miklošková

Vám, kteří nemáte vztah k lidové kultuře se omlouvám, jsem si vědom, že jsem prostě "postižený" a pořád s tímto "tématem" otravuji, ale nemůžu jinak, vím, že je na světě spoustu jiných fantastických věcí, ale každý jsme se narodili někde a každý jsme k takovému místu připoutání - někdo více, někdo méně. Jistě mě mé "postižení" omezuje a bere mi schopnost vidět mnohé jiné věci, ale už se asi do smrti nezměním.

Proto mějte pochopení pro to, že opět "otravuji" s lidovou kulturou, tentokrát výstavou obrazů Cyrila Mandela v bývalých Jezuitských kolejích, v Uherském Hradišti, v Galerii Joži Uprky. Vernisáž proběhla včera navečer a nám přítomným přinesla několik radostí.

Tou největší jsou jistě samotné obrazy, které bych vám přál vidět. Někteří si možná budete myslet, že Mandel byl druhý Uprka, ale není tomu, sám jsem si to tak trochu myslel, ale mýlil jsem. Mandel, muž vnitřních bolestí a krátkého života dokázal naše předky zachytit ve větší hloubce a citu, byl jsem fascinovaný tím, jak dokázal vykreslit povahu lidí - zajděte se podívat a nikam nespěchejte, kromě portrétů uvidíte například i krajiny či věci z pozůstalosti tohoto rodáka z Kuželova. 

Druhá radost byla muzikantská, na jednom místě se sešel Mirek Minks se svou muzikou, Zuzana Lapčíková a v jedné chvíli také Martin Hrbáč - takto pohromadě jsem je nikdy neviděl. Vzniklo zajímavé "seskupení", které hudbou i zpěvem rozdávalo radost. Jak už to ale bývá, to co chcete zachytit nejvíce, se vám nepodaří - na vernisáž jsem spěchal v poslední chvíli, vzal si pouze jednu kartu do foťáku, tu brzy zaplnil a tak jsem většinu hraní nenatočil. Ale dobře vám tak, měli jste dojít :)      

Dalo by se psát dál, ale nechce se mi, raději budu víc pátrat po všem, co souvisí s Cyrilem Mandelou, stejně jako se budu pídit po historii našeho kraje a některých písničkách Mirka Minkse - a't vystoupí kdekoliv, vždycky přijde s něčím novým nebo ne tolik známým, co mě přivede k dalšímu přemýšlení o našem rodném kraji...

Mějte se hezky, užijte si krásný víkend - je sice deštivo, ale na jaře je krásný i déšť ...

RB 

Ps. Přidám další ukázky a asi i slova - a fotky! Ale někdy jindy :) Šak bych měl ukázat i potomky Cyrila Mandela, né? :) Prosím, s bývalým prezidentem JAR Nelsonem Mandelou nemají nic společného :):) Ani jsem nevěděl, že existují, kolem nás je toho tolik strašně moc zajímavého, člověk je stále překvapován a stále touží vědět víc ... No a samozřejmě, napíši článek do časopisu Krajem svatého Antonínka, na něm si dám záležet nejvíc!

 

... velmi netradiční spojení... zachytil jsem jen kousek, potom už nebylo na kartě místo

 

... krásná písnička... Proč je tak krátká? Kdy vznikla? Za jakých okolností? Kdo ji složil? A pro koho? A kdo ji zapsal?

 

... veleznámá písnička, od Jiřinky Mikloškové jsem ji ale ještě asi neslyšel - a určitě jsem při ní neviděl za cimbálem Zuzanu Lapčíkovou... Bohužel, u mé kamerky někdo lupkal a lupkal foťákem, což je na záznamu slyšet.. Vždycky si říkám, co proboha ti fotografové budou s tolika fotkama dělat, když stejně pak novinách najdu tak maximálně jednu, dvě fotky