Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Proč byly stránky zablokované? Co s nimi bude dál? A jaké články tady můžete čekat? Plus odkazy na některá videa a články. Plus číslo účtu a diskuse

Hurá, hurá, hurá!!! :) Všechny vás zdravím po desetidenním "odpojení" na svých webových stránkách, které jste nacházeli v minulých dnech v zablokovaném stavu. Velmi mě to mrzí, moc se vám omlouvám, teď už by stránky měly fungovat stále a nepřetržitě, a to až do chvíle, kdy si pro mě přijde zubatá. Pak už budu záležet na mé ženě, jestli bude držet stránky kvůli zachování archivu v provozu - v tomto jsem ale pesimista, být to na ní, ukončila by činnost stránek okamžitě a  navždy :)

Nejdříve musím odpovědět na otázku, proč byly stránky zablokované, dostával jsem tuto otázku v mailech, telefonech i při osobním setkání. Důvody byly dva: neměl jsem zaplacené potřebné účty a bylo potřeba přenést mé stránky na výkonnější server, protože množství informací tady na stránkách je už tolik, že dřívější server nestačil.

Nejdříve jsem tedy musel vyřídit patřičné dokumenty s úředně potvrzeným podpisem, že správce mých stránek Martin Šáděra může mít veškerá práva k mému webu, a potom začal Martin přesun dat na výkonnější server. Když jsem mu tedy psal poněkud nervózně, že účty kdykoliv zaplatím a potřebuji, aby stránky fungovaly, Martin mi odepisoval, že o účty nejde. "Stránky jsou skutečně obsáhlé a jejich přesun trvá nějakou dobu (asi 4 GB textů, fotek, videí apod.), v tuto chvíli se vše přesunuje do nového prostoru, rychlost ale nemůžu ovlivnit, je to dáno technologiemi internetu." Čekal jsem tedy netrpělivě dál, a to do dnešního, středečního rána, kdy mi přišel mail tohoto znění. "Dobrý den Radku, stránky jsou nyní v plném rozsahu přeneseny na nový server, zpuštěny a dostupné. Sepište si prosím vše co potřebujete na stránkách upravit a můžeme se k tomu sejít. V dalším mailu pošlu fakturu za služby."

Pokud se vám zdá, že vše vysvětluji zbytečně podrobně, je to proto, že jsem se setkal s řadou vašich reakcí tohoto typu: "Kdo se postaral o to, aby byly stránky zablokované, kdo ti co dal, komu vadilo, že stránky existují?" Snažil jsem se vysvětlovat, že mi nikdo nic nedal a nikdo se o zablokování nepostaral, ale nevím, jestli jsou uspěl, nedůvěra mezi námi lidmi je tak ohromná, že dnes skutečně nikdo nikomu nevěří ani nos mezi očima - což je velmi smutné. Důvod zablokování byl skutečně takový, jaký jsem ho popsal. 

K této nedůvěře přispělo i to, že stránky byly zablokovány přesně v okamžiku, kdy jsem na ně psal o hodně emotivní situaci ohledně mysliveckých sdružení v Ostrožské Lhotě a Blatnici pod Svatým Antonínkem. Bylo to téma nové, aktuální, médii neprobírané, které se dotýkalo mnoha lidí. Z toho důvodu vás zaujalo, podle počtu kliků jsem viděl, že začíná být hodně čtené - i proto jsem byl velmi naštvaný, že se stránky zablokovaly.

Můžu vám ale slíbit, že se k myslivcům velmi brzy vrátím a napíši vám, jak to aktuálně ve Lhotě a Blatnici vypadá, co se v minulých dnech stalo a čeho jsme to vlastně byli svědky. Teď jen ve stručnosti podotýkám, že zatímco ve Lhotě se vedou mezi dvěma skupinami myslivců (jednu zastupuje pan Zelený, druhou pan Kadlček) jednání, v Blatnici zřejmě tradiční Myslivecké sdružení Roháč zanikne a nadvládu nad myslivostí i honitbami získá na příštích minimálně deset let jiná skupinka lidí v čele s panem Sovišem. U Blatnice se potřebuji detailně seznámit s průběhem a výsledky pátečního jednání MS Roháč, který bylo pro budoucnost patrně rozhodující. 

 

Jak dál se stránkami?

 

Tolik tedy vysvětlení k zablokování stránek. Druhým tématem je podoba těchto stránek. I z Martinova mailu vyplývá, že jsme se rozhodli pro určitou rekonstrukci stránek. Jaká bude, co se změní a jak v této chvíli opravdu netuším. Budu vám vděčný, pokud mi do diskuse nebo do mailu napíšete, co byste vy navrhovali na stránkách změnit, jaké rubriky byste ubrali nebo přidali, co vám na nich nejvíce vadí, nebo naopak, co by mělo pokračovat

Největším problémem stránek je zřejmě jejich stále horší přehlednost, rozdělování do rubrik nefunguje a mně se těžko určuje, do kterého "šuplíčku" jednotlivé články dávat. Pro hledání článků je nejlepší vyhledávač vpravo nahoře, určitě by ale bylo dobré i nějaké rozdělení podle rubrik. Jak toto ale upravit a vylepšit?

Co udělám určitě je to, že zmizí ze stránek moje "hlavní" fotka a místo ní se objeví mapka Slovácka. Nepůjde jen o drobnost s výměnou fotek, rád bych tak dal mnohem více najevo, že tématem těchto stránek je Slovácko, ne nějaká jedna osoba, nějaký jedinec. Kvůli Slovácku jsem se vrátil do rodného kraje, kvůli Slovácku dělám tyto stránky a Slovácko je to, co považuji za jedinečné a hodné podrobného mapování.

I proto začnu podstatně více využívat různé články, fotky, videa a odkazy o Slovácku, které všude možně vidím a budu se je snažit na svých stránkách soustředit. Situace v tomto se lepší, stále víc lidí dělá lepší fotky a točí videa, takže jsem rád, že vlastně už můžu sedět spokojeně doma na židli a nikde nevyrážet :) Ještě by to chtělo, aby lidé měli větší chuť psát, o málokteré akci nebo lidech najde člověk nějaké podrobné a pěkné psaní - s výjimkou regionálních médií, kde vychází řada zajímavých článků.

Hodně přemýšlím nad diskusí, ponechat ji tady na stránkách, zrušit jí úplně? Moje žena i řada mých známých doporučují: jednoznačně zrušit! Přiznám se vám, že mám opačný názor, byť to zrovna já v hodně diskusních příspěvcích schytávám a musím leccos přetrpět. Jistě, ke zrušení diskuse existují naprosto logické a silné argumenty, pro mě je ale nejvyšší hodnotou to, že se lidé tady na stránkách můžou zcela svobodně vyjadřovat, můžou říci, co si myslí, můžou přijít i s názorem, nad kterým je dobré přemýšlet. Považuji to za nesmírně důležité, a to třeba i proto, že stránek, kde můžou lidé sdělit svůj názor, je například na Slovácku minimum, politici, úředníci i další silné "postavy" si dávají hodně pozor, aby se o nich nikde nic kritického neobjevlo. Samozřejmě, samozřejmě, samozřejmě, vždycky si vážím každého, kdo se pod svůj názor podepíše, nemám rád anonymní příspěvky, ale bohužel, asi nic nezmění na tom, aby se lidé pod své názory podepisovali.

Někteří mi také říkáte, že nastal čas pro úpravu celkového vzhledu webu, přece jen, vzhled se nějaký ten rok nezměnil, to je pravda. Jenže - řekněte mi, jak vzhled vylepšit? Já to vůbec netuším a ani do toho nemám nějak moc chuti. Ale nebráním se tomu, pokud to pomůže tomu, aby se lidé ještě víc zajímali o naše Slovácko, rád na úpravu vzhledu webu kývnu.  

 

Co se objeví nového na stránkách?

 

Článků, které budu postupně dávat na stránky, je docela dost. V těchto chvílích středečního rána žijí lidé v naší části Slovácka především zprávami o hledání školačky z Vlčnova. Devítiletá Eliška už v minulosti jednou z domu odešla a bohužel to teď zopakovala. Lidé ale o ni pociťují větší strach než dříve, protože tentokrát se nenašla ani během noci. Vlčnov a okolí je vzhůru nohama, na pomoc přijíždějí další a další hasiči. Snad všechno dobře dopadne a rodiče budou moci svou dceru s krásným jménem obejmout a poskytnout jí bezpečí domova. Sám vím, jak je to někdy s dětmi těžké, naše osmiletá Anička se už cítí jako velká slečna a není jednoduché jí vždy porozumět. 

Vlčnov dnes prožívá ještě jednu smutnou událost, lidé se v 15.30 hodin rozloučí s panem Rostislavem Stloukalem, který pro Vlčnov a Vlčnovjany udělal mnoho dobrého. TADY si o něm můžete přečíst pěkný článek.  

Z folklorních akcí minulých dnů bych vás chtěl upozornit na jubilejní 30. ročník Slovácké stuhy, která proběhla v neděli ve Veselí nad Moravou. TADY se můžete podívat na videa Tondy Vrby, který všechna vystoupení nahrál. K celé akci se ještě podrobně vrátím na stránkách a také v časopisu Krajem svatého Antonínka. 

Rád bych vás také upozornil na dětský krojový ples v Hluku, Hlučaqné ho pořádali v sobotu, je skvělé, že se snaží nedlouhou tradici tohoto plesu udržovat. Já si bohužel spletl termín konání a tak jsem na místě nebyl. Postupně vám ale ukáži odkazy na fotky a možná i videa z tohoto plesu. Já se chci soustředit hlavně na text o tom, jaké kroje byly k vidění, což dám opět do časopisu Krajem svatého Antonínka. TADY se ale můžete na ples podívat prostřednictvím fotek Lukáše Baroně.

Když už jsme v Hluku, včera měli své další setkání senioři, myslím, že to bylo v pořadí už tak 63. setkání - což je obdivuhodné. Postupně dám celý program na web, nyní se můžete podívat na dvě první ukázky. Senioři soutěžili ve zpívání, TADY můžete vidět vyhlašování výsledků a zpěv vítěze. Vyhrál pan Šimčík, rodilý Hlučan, který má Hluk hluboko v srdci, byť v něm přes šedesát let nežije. V poslední době se vrací z Olomouce vždy jednou za rok právě na zpívání. S panem Šimčíkem jsem si povídal a TADY je kousek videa z tohoto povídání. 

Pokud jde o zajímavé lidi Slovácka, strašně rád bych chtěl pokračovat v jejich nahrávání, ať už zvuku nebo videa. TADY se můžete podávat například na paní Kománkovou, vzácnou ženu Horňácka. TADY jsem pro změnu nahrál o víkendu pana Novotného z Traplic, kam jsem jel nahrát CM Pentla. Když jsem tam přijel, uviděl jsem krásný a skromný nový kostel, na jehož postavení má velkou zásluhu právě pan Novotný.

Chtěl bych také pokračovat v mapování ""akcí", které sice většinu lidí nezajímají, ale já je považuji za důležité a nesmírně cenné. Občas se sám sobě tak trošku smutně směji, když vidím slabou sledovanost některých videí, ale nedá mi to, budu je točit dál. Mezi takové akce a videa patří skvělý počin Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které představilo svůj nejnovější projekt o Cyrilu a Metodějovi. Podrobně se k celému projektu vrátím, TADY je video ze začátku prezentace. Rozhodně považují takový projekt za lepší, než utrácení obrovského množství peněz stavebním firmám na Velehradě - ty by se měly modlit za to, že ještě máme to výročí věrozvěstů (omlouvám se za původní chybu) a měšce s penězi jsou tedy otevřeny.... No, a podobně populární téma jako videa z hradišťského muzea jsou mezi vámi také videa z muzea v Uherském Brodě :) Také to připravilo pěkný projekt, tentokrát o Janu Amosi Komenském. TADY jsem natočil začátek prezentace této práce brodského muzea. Zajděte občas do těchto muzeí, nemusíte se tlačit jen ve chvíli, kdy muzeum peče koláčky nebo jiné sladkosti :)

Podíváme se určitě také do Blatničky, kde žije pan Hučík, zřejmě nejvíce diskutovaná postava obce. Byl jsem se tam podívat na zatím posledním zastupitelstvu, což byla výborná zkušenost. Nicméně díky panu Hučíkovi se místní lidé můžou dívat v záznamu na zasedání obecního zastupitelstva, což může přinést obci a jejím občanům mnoho pozitivního. 

Základem stránek by ale měly zůstat lidové tradice našeho rodného kraje, muzika, písničky, víra... Prostě krása Slovácka, třeba taková, jakou jsem zažil o víkendu v Louce, kde jsem natočil třeba tuto ukázku - TADY můžete slyšet a vidět dívky z Kuželova. 

Nakonec ještě upozornění z "mé" školy, tedy ze Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Uherském Brodě. Chtěl bych vám ukázat naše šikovné kluky, kteří získali 2. místo v okresním kole Středoškolské odborné činnosti a postoupili do krajského kola. TADY je videoukázka o nich a jejich práci. A TADY se můžete podívat na video s desítkami šikovných účastníků této soutěže, kteří se sešli na gymplu v Uherském Hradišti.

 

 

Vidím, že článek je už nějak moc dlouhý, co říkáte? :) Nakonec tedy upozorňuji, že vše další dám už do samostatných článků. Kromě folklorních témat se určitě zastavím také u témat vážnějších. Například v domácí Lhotě se kromě myslivců diskutuje hodně o kácení stromů a stavbě asfaltky v místech, kam lidé rádi chodili na procházky do přírody. V okresním Uherském Hradišti si chci všimnout zbytečně osiřelých Jezuitských kolejí, které se vylepšovaly za sumu kolem sto milionů korun, nebo necitlivě velkého domu, který se staví na historickém malém náměstí v centru města. Pokud jde o kraj, tam nás čeká zítra debata v zastupitelstvu na téma hodně důležité - kvalita nemocnic a především možnosti opozice vidět do fungování nemocnic.

Toť asi pro tuto chvíli vše, mějte se hezky, ať už máte dny dobré či špatné, všechny nás může těšit alespoň jedno - jaro je evidentně už opravdu za okny!

RB 

Ps. Úplně nakonec mi dovolte, abych tady publikoval číslo svého účtu - 119068803/0300. Pokud někdo chcete podpořit existenci těchto stránek a mapování Slovácka, můžete na tento účet přispět, případným dárcům velmi děkuji! Kdokoliv z nich bude chtít, předložím mu vyúčtování každé koruny.

Stránky www.SlovackoDNES.cz jsou nekomerční internetové stránky o Slovácku, které jsem si až do této chvíle financoval od roku 2004 zcela sám. Ohledně jejich aktualizace a dalšího rozvoje jsem ve velké nevýhodě oproti mnoha jiným webům, které jsou financované desítkami i stovkami tisíc korun z různých obecních, městských, krajských, celorepublikových či evropských zdrojů - daň za tyto peníze je ale příliš velká, takové weby přicházejí o svobodu a nezávislost.

Poslední informace - všechna moje dřívější, současná a budoucí videa najdete TADY - když si kliknete na odběr videí, budou vám naskakovat do mailu hned po mé,m umístění na internet 

Mám mnoho a mnoho nápadů i námětů, jak dál dělat co nejzajímavější stránky o Slovácku. Bez peněz to ale není možné, kromě údržby a rozvoje samotného webu je potřeba mít dobrou techniku na focení a točení, stejně jako je nutné za mnoha akcemi jezdit do terénu. Kromě toho se snažím uchovat všechna natočená videa a fotky, což znamená stálé kupování externích disků. 

Nepředpokládám, že by někdo stránky finančně podpořil, třeba se ale někdo najde. Takové dobré duši opravdu MOC děkuju! Snad jen dodávám pro jistotu a předem, že žádný z případných dárců nemůže svůj dar spojovat s tím, že bych poté psal, jak by si on "názorově" přál. To je samozřejmě absolutně vyloučeno. Pokud by ale někdo usiloval o to vytvořit co nejlepší web o našem rodném kraji, v tom případě jistě najdeme společnou řeč. Děkuji vám všem za pochopení.