Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pravidelný sloupeček ve Sl. novinách: O slavnostech i mikroregionech + DISKUSE

V pravidelném pátečním sloupečku jsem se ještě vrátil ke Slováckým slavnostem vína. Vím, že těch článků je už všude až příliš, ale měl jsem pocit, že se málo poděkovalo těm, díky kterým má celé megaakce v lečems smysl. A v druhé části sloupečku jsem se chtěl zmínit o výsledcích práce Mikroregionu Ostrožsko, protože se o těchto výsledcích téměř nikde nic nenapsalo. Proto dávám ještě článek i do časopisu Krajem svatého Antonínka. Ke katalogu se ještě tady na stránkách vrátím podrobněji někdy v příštím týdnu, myslím, že je udělaný velmi hezky.

RB

 

O slavnostech i mikroregionech 

Po středeční „smršti" krojovaných fotek v těchto novinách, mám obavu přidávat do tohoto pravidelného psaní další krojované fotky a další „krojovaná" písmenka. Přesto bych dnes chtěl nejdříve, jako člověk píšící a fotící, velmi poděkovat všem krojovaným, kteří šli na sobotních slavnostech v Uherském Hradišti v předlouhém průvodu.

Vím, že to pro mnohé nebylo jednoduché, poměrně brzké vstávání, oblékání do kroje, hodiny v průvodu, a pak dlouhé čekání třeba jen na několika minutové vystoupení. Fotil jsem „vyslance" mého Mikroregionu Ostrožsko, a když jsem se s nimi dostal na Masarykovo náměstí před pódium, zůstal jsem tam stát až do konce průvodu - fotil jsem, dělal zvukovou nahrávku a zároveň měl z tohoto místa velmi dobrý výhled na každého, kdo kolem v kroji procházel.

Nevím, jestli mi porozumíte, ale věřte mi, že vaše účast měla jistě svůj smysl. Věřím, že mnozí diváci, stejně jako já, museli být někde u srdce zasaženi krásou a pestrostí krojů, které se jim míhaly před očima. V takových chvílích nebylo možné nemyslet na ty, kteří nám toto nevyčíslitelné bohatství vytvořili a zanechali, byť oni sami už mezi námi dávno nejsou.

Byl to zážitek, stejně jako byl zážitek mluvit s vámi, kteří jste šli v průvodu. Když jsem se s některými dával do řeči, žasl jsem, kolik vás se například věnuje ve vašich obcích dětem, kolik z vás se nechce smířit s tím, že by se z našich životů vytratily tradice a všechny to dobré, co s nimi bylo spojeno.

Snad mi rozumíte, teď nepíši o tom všem humbuku kolem slavností, o stáncích, koštech vína, velkém rautu při zahájení slavností a dalších věcech, to vše je pro mě podružné.

Myslím si, že to nejpodstatnější ze slavností, o čem jsem se před chvílí zmiňoval, že právě to inspirovalo některé návštěvníky k tomu, aby se například „rozhoupali" k větší aktivitě nebo začali přemýšlet nad tím, jestli ona lidová kultura nemá ve své podstatě leccos dobrého i pro náš současný život.

A dovolte mi ještě na slavnostech zůstat, i když poněkud jinak. Jelikož náš mikroregion Ostrožsko pořádal v jejich průběhu setkání s novináři, na které téměř nikdo z nich nepřišel (vzhledem k množství akcí se novinářům ani nedivím), rád bych udělal mikroregionu reklamu přímo. Pokud máte internet, klikněte prosím na stránky www.ostrozsko.cz.

Najdete na nich zbrusu nový turistický portál, asi ten nejlepší, jaký který mikroregion v současnosti má. Tento portál vznikl ve spolupráci se slovenským mikroregionem Teplička v rámci projektu Turistika bez hranic, financovaného Evropským fondem pro regionální rozvoj. A tento fond také zaplatil další výbornou novinku Ostrožska, turistický katalog s mnoha aktuálními informacemi. Když se do něj podíváte, můžete zároveň při jeho listování jako by oblékat do kroje dívku, kterou najdete uvnitř.

Abych nedělal reklamu jen Ostrožsku, zkuste se podívat, co dělá i ten „váš" mikroregion. Mrkněte na jeho internetové stránky, zajímejte se o to, do jakých projektů se pustil, co už udělal pro jednotlivé obce či města. Díky evropským penězům lze dnes dělat mnoho zajímavého! A pokud byste měli případně pocit, že je jeho aktivita chabá, udělejte to nejlepší, co v takové situaci lze udělat - přijďte s vlastními nápady.

Radek Bartoníček

Autor tvoří internetové stránky www.slovackoDNES.cz

 

Ps. V minulých dnech jsem čtenáře stránek poprosil o názor na Slovácké slavnosti vína. Když nyní kliknete, najdete článek a pod ním jsou prosím diskusní příspěvky - stojí za přečtení! Budu rád, když budete prosím připisovat další názory, všechny nakonec překopíruji a udělám z nich samostatný článek. Prosím, pište... Díky moc!!! 

 

Tak tuto dívku můžete vidět, jak se v katalogu Mikroregionu Ostrožsko "obléká" do kroje.

(FOTO: PETR TITZ)