Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka na fašanky - hlavně programy ve Strání, Komni a na Horňácku. A Lhota, Hluk! Ale nikde nejezděte! Podpořte domácí fašank!

No jo, samozřejmě, fašanky, fašanky, fašanky. Šlo by sem dát desítky pozvánek, ale na co? Ať si je každý doma, ať se každý účastní fašankového veselí tam, kde žije, ať jde za masku, ať zazpívá, zahraje, ať se baví, ať hostí fašankáre! Na co diváci a návštěvníci, kteří sa jezdijú nekde dívat? Na co? Fašank má byt pro domácí! A né, aby ty seděli doma nebo sa dívali za záclonú a neotvírali dveřa!

 

Přesto jsem nějaké pozvánky dával na hlavní stránku vpravo už v minulých dnech (Velká, Blatnice, Veselí atd.) a teď tedy aspoň něco dám sem do článku. Pochopitelně, nejslavnější je fašank ve Strání a v Komni. Co k nim napsat? Oba jsou nádherné!!!! Né reklamú, novinářama nebo papalášama, ale hlavně a nejvíce tím, jak si takový fašank dokáží udělat domácí!!!!!!!

 

TADY se můžete podívat na má videa z loňské návštěvy Strání - nic lepšího už o fašanku nenapíšu, a už ani nic lepšího napsat nechcu, stačila by mě ve Strání postel, nejaká gořalka a zabavený foťák, abych mohl fašank skutečně prožít a ne o něm psat, radši ho jednú prožit než napsat sebelepší text ...

 

A TADY je moje loňská návštěva Komni, Brodu a ještě Strání - čert vem novinářskou práci při mapování tradic, vykašlat sa na ňu ...

 

Kdysi sem napsál, že posledním přáním před smrťů by mělo byt darování několika hodin na strážnickém festivalu. Po fašankoch bych to opravíl - sobotní deň v Komni, úterní večér ve Strání a potom si ty stará obludo s kosú dojdi ... Stejně by měl člověk dostat z pekla aj z nebe na fašanky propustku, Bože aj ďáble, buďte v tomto milosrdní ...

RB

 

Tady je plakát na veleznámý fašank ve Strání, po kliknutí TADY najdete přehledně celý program ...

 

No a TADY je také program proslaveného fašanku v Komni ...

 

... a nelze zapomenout ani na Horňácko!

 

 

 

 

Tonda Vrba píše:

Folklorní fašanek v horňáckém regionu bývá dlouhý a hodně veselý

Horňácko - Hrubá Vrbka, Javorník, Kuželov, Lipov, Nová Lhota, Velká nad Veličkou. To jsou místa obcí ve svérázném, folklorně „čistém" regionu, kde se rozezní v ulicích a po domech ústřední „pěsnička" tradičního lidového zvyku v podání chasy a hudců: „Fašanku, fašanku, už je ťa namále, jako téj rosenky, na zelenéj trávě...".

O úvod fašankového veselí se postará páteční večer hudecká muzika bratrů Kubíků v kuželovském kulturáku, kde přijdou k chuti určitě i zabíjačkové speciality. Kubíci zahrají také na druhý den při obchůzce od dopoledních hodin i v nejvýše položené obci regionu Nové Lhotě, kde je vedle krojovaných doprovodí postavy a masky, které nikde na Horňácku neshledáte.


V sobotu se odpoledne plánuje obchůzku ještě v Javorníku. Velká nad Veličkou bývá nejbohatším fašankovým místem. Ve stejný den večer se sejdou příznivci ve zdejším kulturáku, kde vedle místních folkloristů nebudou chybět ani přespolní krojovaní.

Neděle bude nejprve před obědem patřit obchůzce po ulicích několika uskupením ve Velké. Odpoledne najdete rozveselených „fašankárů" ještě v Hrubé Vrbce a Lipově.

Pondělí bývá výhradně záležitostí pro chození Veličanů. „Pochovávání basy", které se ve Velké vždy konalo před půlnocí v úterý, se přes dlouhou tradici tentokrát neuskuteční. V posledních letech nebyl o tento recesní „rituál" ze strany návštěvníků příliš velký zájem.

Určitým zpestřením, hlavně pro milovníky tvrdého alkoholu, bude Horňácký košt slivovice, který se připravuje na sobotní odpoledne ve velickém kulturním „stánku", kde se sejde na tři sta kvalitních vzorků nejen z modrého ovoce, ale i pálenek z jiných odrůd.

Antonín Vrba

 

"Taková bude fašanková atmosféra s hudci Petra Mičky v neděli 10.února v Hrubé Vrbce," napsal k tomuto svému videu z minulého  roku Tonda Vrba.

 

A ještě vzkaz od muziky Kubíkú:


Všechny upřímně zveme na letošní horňácký Fašanek 2013!!

V pátek 8. února začínáme zábavů v 18:00 v Kuželově!


V následující den v sobotu 9. února fašanková obchůzka na Nové Lhotě.. přej aj zabijačka bude ;-)..

V nedělu 10. února a pondělí 11. února fašanková obchůzka doma ve Velké nad Veličkou!!

Jak vidíte, je toho požehnaně, toš nám s tým dojdite pomoct!! :-)

Těšíme se na Vás!

Kubíci 

 

 

... a jednú, až nebudu nic fotit, nic psat, nikde jezdit, vezmu děcka a budu v sobotu chodit Lhotú 
a v nedělu Hlukem - jednú, určitě, na nic sa tolik netěším, jak na toto, věřte ně

 

 

 

Soubory ke stažení