Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pozvánka: Dnes - večer před státním svátkem - do Boršic u Blatnice ! Na příjemné setkání !

PRED TÚ SVATÚ

KATERINKÚ

S PJESNIČKÚ AJ S GORALENKÚ

 

 

predadventní a predhodové zpívání a o zpívání

letos s podtitulem

O PÍSNÍCH, KTERÉ RVOU SRDCE Z TĚLA

 

úterý 16. listopadu 2010

Boršice u Blatnice

19:00, kulturní dům

 

účinkují:

Hájíček z Chrenovca (Slovensko) Hrubovrbecký mužský sbor děti z Malučké nivničky a Malé nivničky a mužský sbor Boršičané

 

 

během poradu a aj po něm bude vyhrávat CM Mladí Burčáci

 

moderují:

Vladimír Salčák, Vlastimil Ondra a Radek Dula

autor pořadu:

Vlastimil Ondra

Zítra 16.11.2010 v 19:00 v předvečer státního svátku v Boršicích u Blatnice zapálí boršické katerinské hody zas pořad PRED TÚ SVATÚ KATERINKÚ S PJESNIČKÚ AJ S GORALENKÚ, který pořádá zdejší mužský pěvecký sbor Boršičané. I když by to z přehledu účinkujících skoro tak mohlo vyznívat, rozhodně se nebude jednat o setkání mužských sborů.

Když Dušan Holý položil slavnému horňáckému hudci Jožkovi Kubíkovi otázku, co je to hudba, Majstr odpověděl: „Hudba je hrubá věc. Ne malá! Do ju zná a dobre pozná, no tak - mráz chodí po hlavě". Vypůjčili jsme si slavnou, emotivní větu, stejně emotivní jako byla kdysi Kubíkova hra, proto, abychom stvrdili legitimitu tématu letošního boršického tématu, kdy mezi zpíváním a tancováním budeme mluvit vážně i nevážně o moravských lidových písních jejichž texty „vyrvou člověku srdce z těla".

Hájíček ze slovenské obce Chrenovec, která leží v regionu Horní Nitra v handlovské dolině, patří k nejlepším dědinským folklorním souborům na Slovensku. Do Boršic zavítá jeho mužská část a kromě zpěvu zahrají i na trombity. K poetice večera nesporně přispějí nemalým dílem i Kubíkovi rodáci. Zazpívat přijede Hrubovrbecký mužský sbor.

No a domácí Boršičané poté, co už po dva roky společně o prázdninách stanují s rodiči a dětmi z Nivničky na Modřínové lúce, což je tajemné místo boršického kotára, nemohli jinak než děti pozvat, aby se v Boršicích předvedly.

Nejen silné texty našich lidových písní, ale i pevná mezilidská pouta, která se prostřednictvím těchto písní mezi všemi účinkujícími v posledních letech vytvořila, budou přítomna v predhodové úterý v boršickém sále.

Tož srdečně zvu.

Vlastimil

●●●●●●●●●●●●●●●●●

Mgr. Vlastimil ONDRA

N i v n i c e

třídní učitel 4.A: ZŠ Bánov

vedoucí souborů:

Nivnička z Nivnice

Boršičané z Boršic u Blatnice

Kuřátko z Bánova

skype: malucka_nivnicka