Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Poslechněte si zajímavý pořad: CM Ohnica s cédéčkem Chlapci Hradišťané, Jindřich Hovorka z BROLNu a CM Bukovina - a paní Grycová s panem Pilátem - A PSANÍ O CM OHNICA

Rád bych postupně tady na stránkách mapoval rozhlasové pořady o lidové kultuře. Není jich málo a poslouchat je bývá velká radost, potěšení i ponaučení. Možná jsou trošku stranou našeho zájmu, i já dávám sem na stránky především odkazy televizní, například na Folkloriku nebo Folklorní magazín. 

Nyní tedy usedněme k rádiu, konkrétně k Rádiu Proglas, kde mívá pořady paní Helena Bretfeldová. Dnes dám odkaz na její pořad, který se týkal mimo jiné mladé CM Ohnica, příště dám odkazy na další její pořady. A brzy přidám také zmínku o Televizi NOE, kde má pravidelné pořady paní Magdalena Múčková a Jiří Pavlica. Rád bych vás také seznamoval s různými muzikantskými projekty a lidmi, kteří za nimi stojí. Brzy začnu Katkou Mičkovou a její muzikou z Kozojídek. Budu ale vděčný za vaše tipy, nápady nebo přímo psaní o takových lidech a projektech. Děkuju!

 

Tedy, pořad, který si můžete poslechnout nyní, věnovala paní Bretfeldová novinkám, které se objevily na CD v první polovině roku 2011. Povídá a pouští ukázky ze tří projektů, celý pořad si můžete pustit TADY ....

 

Začátek patří ženskému sboru Jaderníčky, který patří k CM Bukovinka. Jde o muziku z Bystřice pod Hostýnem, která natočila třetí CD.

Ve druhé ze tří částí pořadu uslyšíte informace o dvoucédéčku Jeho housle zpívaly, věnovanému známému primáši BROLNu Jindřichu Hovorkovi. Cédéčko vyšlo v knize dlouholeté dramaturgyně BROLNu paní Růženy KučerovéTADY  jsem přidal odkaz na knihu i CD.  


Jako třetí v pořadí informuje paní Bretfeldová o Cimbálové muzice Ohnica a jejich prvním CD s názvem Chlapci Hradišťané. Tuto část pořadu uslyšíte v čase od 46.30. Posluchaři Proglasu slyšeli na muziku samou chválu, dozvěděli se také o zajímavé diplomové práci cimbalisty Jana Káčera, a uslyšeli také tři ukázky - nejdříve mužský sbor muziky, potom zpěvačku Kristýnu Daňhelovou a nakonec Mužský sbor z Kunovic. TADY  je ještě odkaz na internetové stránky CM Ohnica. TADY jsou videoukázky z vystoupení muziky. A TADY je samotné CD.

 

Jak jinak - pořad vám velmi doporučuju. Jako vždy i tentokrát věřím, že lidové písničky mimo jiné pomáhají "obrušovat" to špatné v nás, přinášejí do našeho srdce více citu a do jednání více vlídnosti. Snad ...

 

RB

 

Honzu Káčera jsem poprosil o několik slov k muzice, tady je jeho psaní:

Muzika postupně vykrystalizovala na přelomu let 2005 a 2006, kdy z původně doprovodného uskupení muzikantů na absolventský koncert cimbalisty Jana Káčera vznikla muzika, která chtěla dále hrát a ne skončit pouze koncertem. Mimo to, dalším důležitým mezníkem byla nabídka Pavla Šupky (houslisty Kunovjanu), který byl požádán souborem Handrlák z Kunovic o založení doprovodné cimbálovky.

Ve velmi krátké době se podařilo poskládat muziku, kde našli své místo členové jiných muzik (Gymnázia, Střední průmyslové školy, ZUŠ, ale i jiní), ale i ti, kteří doposud neměli  možnost zahrát si v cimbálové muzice a chtěli to zkusit. Brzy si muzika připravila repertoár a vydala se na svůj první zájezd s tanečním souborem.

Kvůli své velké vytíženosti Pavel Šupka předal po roce žezlo vedení CM do rukou cimbalisty Jan Káčera. S FS Handrlák muzika spolupracovala do konce roku 2008, kdy se osamostatnila, stala se občanským sdružením a vrhla se na vlastní hudební dráhu. Útočiště pro svůj další rozvoj muzika našla v Klubu kultury v Uherském Hradišti, který je její velkou oporou.  CM zde nejen zkouší, ale i veřejně vystupuje.

Obsazení muziky se postupně měnilo, střídaly se posty, někteří odešli, jiní přišli, mnozí za těch pár let vyrostli. Třeba nynější primáš začínal jako hráč obligátních houslí.

Dalším úkolem po osamostatnění muziky bylo vyřešit její název. Po delší rozvaze při sklence dobrého vína s přáteli se muzika rozhodla pro název OHNICA. Znamená hořící trávu na poli v podzimním slunci, ale také temperament a ohnivost hudebního projevu muziky.

Muzika se snaží stále rozšiřovat svůj repertoár, zaměřuje se převážně na interpretaci písňového a tanečního repertoáru hradišťského Dolňácka, celého Slovácka a nebrání se i jiným regionům a žánrům. Vzorem pro ně jsou generace starších muzikantů a cimbálových muzik  z  okolí (jako jsou Hradišťan, CM Jaroslava Čecha a v neposlední řadě BROLN).

Dnes muzika spolupracuje s mnoha tanečními soubory - jmenovitě Old Stars Hradišťan, tři skupinky dětského souboru Hradišťánek, mužský a ženský sbor z Kunovic, vystupuje jak na domácí scéně (Slavnosti vína UH, Ozvěny Horňácka, MFF Strážnice, Dolní Lomná, Kopaničářské slavnosti, Jízdy králů v Hluku, Kunovicích a Vlčnově), tak i v zahraničí (Slovensko, Rakousko, Polsko, Ukrajina, Maďarsko). Občas hraje na koncertech či jiných zábavách (besedy s CM, plesy, společenské akce).


Dnešní obsazení muziky ovlivnilo mnoho faktorů. Někteří z muziky odešli z nedostatku času , za studiem či za lepším do jiných cimbálových muzik či z jiných důvodů. CM Ohnica hraje v následujícím složení:


Jan Mudrák - primáš/housle


Vladislav Ilík - housle


Štěpán Mudrák - housle


Adam Martiška - klarinet


Vojtěch Juřík (j.h.) - klarinet (Sudoměřičan)

Hana Varmužová (j.h.) - flétny

Petr Vlachynský - viola

Martin Pěcha - viola

Aneta Pelcová - violoncello

Jan Vaňhara - kontrabas

Jan Káčer - cimbál (umělecký vedoucí)

Lucie Rybnikářová - zpěv

Laura Martišková - zpěv

Kristýna Daňhelová - zpěv

Rok 2011 byl pro muziku docela přelomový. Kromě toho, že se CM dostala nabídku z Radia Proglas na veřejné rozhlasové vystoupení, tak hodně času věnovala přípravě finálové soutěže 37. ročníku Zazpívej, slavíčku. Také jsme si připravili celovečerní pořad k pátému výročí založení muziky spojený se křtem prvního našeho CD (Chlapci Hradišťané...), které jsme 0natáčeli na podzim roku 2010. První půlrok jsme zakončili na MFF ve Strážnici, kde budeme účinkovat i letos (2012). V srpnu jsme absolvovali týdenní zahraniční zájezd do Maďarska s nejstarší skupinkou souboru Hradišťánek.

...mohl bych pokračovat výčtem významných akci i dál, ale nevím, zda-li je to na místě (Slavnosti vína v UH, festival muzik lidových hudebních nástrojů a hlavně šňůra sedmi velkých adventních a vánočních koncertů, kterými jsme zakončili rok 2011).

Rok 2012 zatím plánujeme, bylo nám nabídnuto mnoho zajímavých akcí a projektů. První z nich je každoroční účast na Staročeském plese v Plzni s Old Stars Hradišťanem, kde bývá výborná atmosféra a zábava.

Další náročnou akcí na přípravu bude hudební doprovod na letošním finále dětské pěvecké soutěže Zazpívaj, slavíčku v UH (15.4).

Dostali jsme také nabídku od Anny Maděřičové účinkovat na výročním pořadu dětských zpěváčku na MFF Strážnice a poté se zúčastníme i festivalu v Dambořicích.

Letošní zahraniční výjezd muziky je zatím v jednání, takže nevím, jak se to v tomto směru vyvine.

Pokud vše letos výjde tak jak má, chtěli bychom uskutečnit tři nemalé projekty, které by byly ve spolupráci s Klubem kultury v UH, ale zatím více nemůžu prozradit. Chceme, aby to bylo takové tajemství, vše ovšem záleží na financích a ochotě lidí spolupracovat.

No a aby toho nebylo málo, mohu prozradit, že na konci roku chceme opět připravit několik vánočních koncertů (zatím vím, že budou alespoň tři).

 

Tak, toto napsal Honza, a já ještě přidávám video, které jsem natočil loni v květnu v Klubu kultury v Uherském Hradišti. Cimbálová muzika Ohnica doprovází paní Vlastu Grycovou a pana Josefa Piláta.