Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Pěknou neděli přeji všem, tady jsou aktuální informace - první fašankáři ze Lhoty, Nové Vsi, Blatnice, Vlčnov, Komňa, Strání + Bobkovníci z Bystřice pod Lopeníkem

Hezkou neděli přeji všem čtenářům mých stránek, předpokládám, že po fašankové sobotě nemálo z vás čeká, co se na stránkách objeví. Letos jsem po několika letech změnil svůj program a místo Ostrožska a Horňácka jsem vyrazil na další místa Slovácka ve snaze postupně navštívit a ukázat všechny zajímavá místa našeho krásného kraje.

Brzy vám ukážu video z Bystřice pod Lopeníkem, kam jsem se jel podívat na Bobkovníky. Už velmi dlouho jsem toužil tuto velmi starou tradici vidět na vlastní oči a jsem velmi rád, že si mi to včera před půlnocí podařilo.

V Bystřici jsem natočil více videukázek i několik rozhovorů, zatím dám sem na web video přímo z "bobkovnického" tance - byl úžasný a já jsem s nadšením sledoval tanečníky i atmosféru bystřického kulturáku. Navíc letos tančilo osm dívek, což bylo například dvakrát víc než loni.

 

Tady se můžete podívat na Bobkovníky z Bystřice pod Lopeníkem ... Nejdříve "skáčou" kluci, poté holky, a nejdříve "skáčou" čtverku a pak osmičku. Šak uvidíte ... A samozřejmě, k této tradici se vrátím ještě podrobně ...

Pojďme tedy do kulturáku, do půlnoci zbývá půl hodiny, poslední lístky do tomboly se prodaly a kluci s harmonikářem přicházejí na sál. Všimněte si, že nezpívají jen kluci a holky v krojích, ale také další lidé z Bystřice. Kluci mají v té době v nohách celodenní pochůzku po vesnici, kdy předvádí bobkovnický tanec v průměru před každým třetím až čtvrtým domem. Dívky po vesnici nechodí, chystají vše pro večerní muziku, mimo jiné mají také na starosti shánění tomboly. Vše záleží na těchto "děckách", žádná organizovaná podpora obce nebo nějakého "kulturního referenta". ...O to je vše cennější a více autentické ... Pozoroval jsem celý tento obraz před sebou a běhal mně mráz po zádech. Snad se podaří mladých v Bystřici pod Lopeníkem tuto tradici udržet pro své děti a další generace ... 

 

 


 

Hodně času jsem strávil včera ve Strání. Dopoledne jsem byl vůbec poprvé v životě ve sklárnách, před polednem jsem ještě natočil odhalení sochy fašankára a počkal si odpoledne i na masopustní soubory, které procházely Stráním - video zkusím dát ještě dnes odpoledne... Ze Strání jsem si přivezl tolik informací a tolik inspirace, že mi to vystačí snad na celý měsíc :)

 

A včera bylo také poslední promítání v dlouhé historii kina v Uherském Ostrohu - taktéž vám ho přiblížím kamerou ...

 

Pokud jde o fašank na Ostrožsku, viděl jsem, že jako o život jezdila po vesnicích Lenka Fojtíková, která po mně převzala časopis Krajem svatého Antonínka. Takže na webu i v časopisu budete vídat její fotky místo mých. Její fotky jsou prosím TADY - z Blatnice pod Svatým Antonínkem, a TADY - z Ostrožské Nové Vsi.

 

A TADY jsou fašankáři z Ostrožské Lhoty od Štěpána Mitáčka ...

 

A tady je nabídka ze stránek Slováckých novin, Komňa, Vlčnov i Strání ...

 

A rád bych ještě upozornil, že článek o sklárnách a ostrožském kině najdete v zítřejší zlínské regionální příloze MF DNES - teda, jestli články dokážu v příštích hodinách napsat :) 

 

RB

 

Ps. Pokud máte prosím odkaz na fotky a videa ze Slovácka, odkaz mi pošlete, rád ho dám sem na stránky, kde si ho můžete otevřít opravdu hodně čtenářů... Děkuju !!!