Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ohlédnutí za prvním adventním víkendem: pěkný program v knihovně v Uherském Hradišti, krásné betlémy v Uherském Ostrohu, zpívání Novovešťanů i Hlučanů + pár mých slov

Přeji vám všem pěkný začátek týdne, pokud ho někdy někdo z vás začíná cestou autem do Prahy, doporučuji vám přijet do Prahy maximálně do 7.15. To máte prakticky vždy jistotu, že projedete v pohodě dálnici D1 a bez problémů a zastavení se dostanete přes Nuselák a centrum tam, kam potřebujete - dnes jsem opět tento způsob vyzkoušel a skutečně funguje, od Slovácka až po Prahu se mi jelo v pohodě, občas po cestě mrholilo, ale nebylo to nic hrozného. Na rozdíl od minulého týdne jsem nikoho nevezl a tak mým hlavním společníkem bylo cédéčko Zpívání z Horňácka - parádní muzika! 

 

Pokud jde o následující videoukázk,y všechny jsem natočil o tomto víkendu na Uherskohradišťsku, nyní dám ty své a postupně se také podívám, kde kdo ještě zachytil adventní atmosféru - rád dám i tyto ukázky, jestli o nějakých víte, dejte mi, prosím, vědět.

 

Co k nim připsat? Když jsem v pátek večer odjížděl z redakce v Praze, kolega mi povídal o tom, jak Vánoce i celý čas před nimi nesnáší, jak mu to absolutně nic neříká a jak by toto vše zrušil. Nechal jsem ho v této jeho zoufalosti, tak jako v ní nechávám všechny, kteří toto tvrdí a nedokáží si adventní čas užít. Jejich chyba, zejména tady v Praze je těžké jakoukoliv atmosféru očekávání a těšení prožívat, možná ji prožívají ti, kteří nakupují plné košíky, koše, tašky i kufry aut zbožím v mnoha super a hypermarketech, ale takovou předvánoční "atmosféru" nemám na mysli a nijak se jí neúčastňuji.

Věřím ale tomu, že kdyby jel můj kolega na Slovácko,  nebo třeba i na některá jiná místa v naší zemi, tak by jistě adventní, předvánoční atmosféru pocítil. Myslím, že je pořád nádherná, a kdo chce, může ji prožít a pocítit. Stihl jsem se o víkendu podívat do Uherského Hradiště, Uherského Ostrohu, Ostrožské Nové Vsi, Ostrožské Lhoty i Hluku, a všudy tady jsem potkával mnoho dětí i dospělých, kteří měli z prvního adventního víkendu radost. Ať to byli ti, kteří si šli do kostelů zapálit první svíci na adventním věnci, nebo stáli například u rozsvěcujících se vánočních stromečků.

Takže, kam se půjdeme podívat?       

 

Tady jsme v Hluku, do nedělní páté hodiny odpolední zbývají poslední vteřiny, po kterých se rozsvítí právě vánoční stromeček. V poslední době se kolem něj scházejí Hlučané právě na tomto místě, kde tvrz a okolí připomíná takřka pohádku. Moc tomu napomáhají také "stánky" s řemeslnými výrobky kolem kterých bylo letos ještě více lidí, než loni. K této atmosféře patří také šikovné děti z místního folklorního kroužku a také ženy ze sboru Klebetince, které můžete slyšet na druhé ukázce... Občas si tajně přeji, aby vedení Hluku celý prostor kolem tvrze a staré školy navždy a zcela uzavřelo před auty a právě tady udělalo odpočinkovou zónu.... TADY ještě přidávám fotky Hlučana Lukáše Baroně ... 

 

 

Tady už jsme v Uherském Hradišti v knihovně, která pořádá mnoho zajímavých akcí. Tato se jmenovala Den pro dětskou knihu, a plakát na ni jsem dával také na své stránky. Hradiště má jednu z nejlepších dětských knihoven v České republice, místní paní knihovnice se snaží dělat řadu pěkných akcí a tato patří mezi ně. Přináším dvě ukázky, v první uvidíte na začátku právě paní knihovnice a potom kousek z vystoupení herců Slováckého divadla - další to chlouby tohoto slováckého městečka. Na druhé ukázce jsou děti z Hradišťánku, z folklorního souboru, který má tolik dětí, že by se vůbec ani do knihovny nevešly, pokud by přišly úplně všechny. Tímto také narážím na to, že hradišťská knihovna je sice v krásných prostorech bývalé židovské synagogy, ale zasloužila by si o móóóc větší prostory. Kdyby se nějaké ty miliony "odlouply" z miliardového budování krajského sídla kultury ve Zlíně, jistě by to Hradišti pomohlo. Bohužel, se "neodlouply", kraj je kraj, co jsou proti tomu "nějaká" města?  TADY ještě přidávám odkaz na článek, kerý vyšel ve Slováckých novinách ... 

 

 

 

Á, Uherský Ostroh, tady na zámku začala v sobotu výstava betlémů - velmi doporučuju k návštěvě! Rád bych vám zprostředkoval úvodní vernisáž, na jejímž začátku uslyšíte krásný zpěv místního chrámového sboru. Jeho členy jsem viděl poprvé a byl jsem šťastný že takto vyšli z kostela na tuto vernisáž. Moc pěkné! Jejich vedoucí vám představím v dalším čísle regionálního časopisu Krajem svatého Antonínka, kde bych rád napsal text nejen o ní, ale také o těch, kteří vychovávají děti, jež pokračují v jejich díle, přestože oni "vychovatelé" už na světě nejsou.

A v antonínkovém časopise se rozepíši také o paní Magdaleně Štachové, dobré duši, která stojí za několika pěknými akcemi v této části Slovácka. Na starosti měla také zmiňovanou výstavu betlémů, které zaplnily takřka jedno patro zámku, pokud chcete paní Štachovou slyšet při vernisáži, pusťte si video. Kvůli ní i kvůli sboru vám to moc doporučuju...  TADY je ještě odkaz na článek ze Slováckých novin.

 

 

Nyní jsme přejeli z Uherského Ostrohu do Ostrožské Nové Vsi, kde měli v sobotu Adventní zpívání s rozsvicováním stromečku. Na těchto ukázkách jsem zachytil zpívání před památkovým domkem, můžete si poslechnout dívky, ženy i muže, později přidám ještě děti. Jsou to jen ukázky, protože jsem měl téměř vybité baterky a tak jsem je musel při nahrávání šetřit. U Novovešťanů byla pořádná zima, ale jinak příjemné teploučko, málokde uvidíte tolik generací pohromadě při jednom setkání jako právě tady, skvělé navíc je to, že si řady setkání účastňují děti ze školky a občas i ze školy!

Kéž by se tímto inspirovaly i jiné školky a školy, moc mě mrzí, že mnohdy vidím, jak jsou školky a školy mimo dění na vesnicích, a co víc, často na vesnických akcích nepotkávám ani učitele, natož ředitele. Bída, bída, šťastni jsou tam, kde kantoři žijí vesnickou pospolitostí a snaží se tuto pospolitost přenášet i na své žáky... Pojďte si tedy poslechnout Novovešťany - a vy chlapi, nešlo by, kurnik šopa, zazpívat onu koledu bez toho dívání do papírů? :)   

 

Ještě sem přidám čertíky z Ostrožské Lhoty a to bude pro tento okamžik všechno, už se musím věnovat redakční práci tady v Praze. Když jsem se s řadou z vás o víkendu potkával, takřka všichni jsme mě neopomněli pozdravit "Pražáku". Nějak si na to zvykám, stejně jako si zvykám, že málokdo pochopí moje "pobíhání" a sepisování Slovácka. Mnohokrát jsem to zkoušel vysvětlit, ale už jsem na to rezignoval. Jak by to mohl někdo pochopit, když to nikdy nepochopila ani moje dobrá žena? A ta na to přitom měla už skoro dvacet let :) :)

 

Tož sa opatrujte - a né, abyste nadávali na předvánoční i vánoční čas jako tento můj kolega ... Vždyť přece skryté tajemství vánočního času pocítí jen ti, kteří budou tomuto času v tichosti naslouchat - tož, klapky z uší! :)

 

RB