Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Nestíháte sledovat dění PO VOLBÁCH? TADY sepisuji LISTOPAD - rychle a stručně

Ještě i v listopadu pokračuji v publikování toho nejdůležitějšího z politického dění. Postupně některé dny ještě doplním. 

 

 

Pondělí 1. listopadu

 

 

 • Vypukl spor mezi Piráty a Starosty a nezávislými kvůli tomu, zda někdo z těchto dvou koaličních partnerů poškodil toho druhého. Vše odstartovala analýza předvolební kampaně, kterou ráno představil členům a členkám Pirátské strany na stranickém fóru předseda strany Ivan Bartoš.

 

(TADY je článek na toto téma: Starostové vyzývali ke kroužkování, porušili koaliční dohodu, tvrdí analýza Pirátů )

 

 

 

 • Seznam zprávy uvedly, že Ústřední vojenská nemocnice uvažuje podle své mluvčí nad tím, že by prezident mohl opustit jednotku intenzivní péče a přesunout se na běžný nemocniční pokoj.

 

 

 

Úterý 2. listopadu  

 

 

 • Den, ve kterém předstoupili před novináře po celodenním jednání předsedové pěti stran, které patrně vytvoří novou vládu. 

 

 

 

 

(TADY je článek o jednání:  Našli jsme shodu, prohlásil po jednacím maratonu Fiala. Dostal také vzkaz od Zemana

 

 

 

Pátek 5. listopadu 

  

 

 • Prezident Miloš Zeman po dlouhé době promluvil na veřejnosti. Poskytl rozhovor rozhlasové stanici Frekvenci 1.

 

 

(TADY je záznam rozhovoru

 

 

 

Sobota 6. listopadu 

 

 

 • Vůbec poprvé po volbách proběhl rozhovor s prezidentem Milošem Zeman a lídrem kolaice Spolu Petrem Fialou.

 

 

 

 

 

Mimochodem, před volbami se viděli oba muži osobně 22. září v Lánech 

 

 

 

 

Pondělí 8. listopadu 

 

 

 • Nově zvolení poslanci se vůbec poprvé setkali na jednání celého pléna  

 

(TADY si můžeter přečíst celou pondělní debatu ve sněmovně

 

 

Středa 10. listopadu 

 

 

 • Většina dění se odehrávala v Poslanecké sněmovně, kde většina poslanců především zvolila novou šéfkou sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou) 

 

Článek o dění ve sněmovně najdete TADY: Na kytaru ještě nehraju, oznámila nová šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová ) 

 

 

 

 

 

Čtvrtek 11. listopadu 

 

 

 • Celostátní fórum Pirátů do čtvrtečního odpoledne rozhodlo o podobě hlasování. Členové 305 hlasy z 513 odevzdaných rozhodli, že hlasování o koaliční smlouvě se bude považovat za tzv. zásadní. Aby smlouva uspěla, bude tedy muset získat přes 60 procent hlasů.  

 

 

 

 

 Pátek 12. listopadu

 

 

 • Celostátní fórum České pirátské strany dnes dopoledne začalo hlasovat v on-line anketě o ratifikaci vládní koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty a Starosty a nezávislými (STAN). 
 
Za prvních osm hodin hlasovala o ratifikaci vládní koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty a Starosty a nezávislými (STAN) víc než polovina členů Pirátské strany. Odevzdat hlas v on-line anketě mohou do pondělního večera, výsledky budou poté zveřejněny nejdříve ve 23:15. Ostatní strany zastoupené v pětikoalici schválily koaliční smlouvu v závěru minulého pracovního týdne.  
 
 
 
 
 • Ještě před hlasováním předseda pirátských poslanců Jakub Michálek po debatě spolustraníků o klouzavém mandátu oznámil, že nebude kandidovat na ministra pro legislativu.  
 

 

 • Senátorka Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dostala od předsedy lidovců Mariana Jurečky nabídku stát se ministryní životního prostředí ve vládě 

 

 

Sobota 13. listopadu

 

 

 • Epidemie v ČR stále roste. V sobotu laboratoře odhalily 9161 případů, což je zhruba o 3400 více než o týden dříve. Zároveň je to třetí nejhorší víkendový výsledek od začátku epidemie v zemi.  

 

 

 

 

 •  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že navrhne vládě, aby bezinfekčnost bylo možné dokladovat i nadále PCR testy. 

 

 (Tady podrobnosti)

 

Premiér Andrej Babiš poskytl velký rozhovor deníku Právo 

(Tady je rozhovor:  Babiš: Voliči už ČSSD a KSČM nepotřebují, mohou volit nás )

 

 

 

Neděle 14. listopadu

 

 

 • Předseda lidovců, a patrně budoucí místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí sdělil, že je pro pravidelné testování nejen ve školách, ale i ve firmách. Podle Jurečky je důležité motivovat lidi k očkování, například formou finančního bonusu nebo jednoho až dvou dnů dovolené navíc.

 

Podobný postup jako v Rakousku, které podle tamního kancléře Alexandera Schallenberga čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování, by mohl mít podle Jurečky v Česku velmi krátký život, protože by mohl být napaden u soudu. "Soud může s vysokou pravděpodobností takový postup vlády smést ze stolu," řekl.