Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Návrat na Horňácké slavnosti. Po fotkách jsou tady videa ... (Doplňuju)

Občas říkám naší šestileté Aničce, aby si vybrala nějakou knížku z naší knihovny a já jí přečtu pár řádků, aby věděla, o čem ta která knížka je. Samozřejmě, strašně moc si přeju, aby jednou, až  bude větší, chodila do této i jiných knihoven co nejvíce a cítila, jak nekonečné bohatství knížky ukrývají a nabízejí. Shodou náhod, v tomto týdnu takto sáhla po knížce, ze které jsem jí přečetl:

"Miloval svou rodnou Velkou, všechny "horňáky", zachovával zvyky, obyčeje, písně, muziku, kroj, byl strýcem, učitelem, kamarádem, rádcem. Sestavil tento zpěvník pro generace příští, aby i ony milovaly svůj kraj a tradice, píseň a hudbu tak, jak ji miloval on sám po celý život." 

Nyní bych se mohl zeptat: O kom, že to naše Anička poprvé v životě slyšela? Správně hádají ti, kteří tipují, že si z knihovny vybrala knížku s názvem "Horňácký zpěvník sedláckých", a muž, o němž slyšela, se jmenoval Jarek Miškeřík. Mimochodem, v tomto měsíci by slavil 65 let. Pěkný věk pro muže, je nespravedlivé, že mnozí se takového věku ani nedožijí.

Zvolil jsem tento začátek, abych uvedl sérii videoukázek z letošních Horňáckých slavností, které natočil v naprosté většině Tonda Vrba. A pana Miškeříka jsem vzpomněl pro to, abych "navodil" atmosféru pro tato videa, atmosféru vstřícnou a pozitivní, protože i přes některé problémy i letoční Horňácké přinesly díky mnoha vystupujícím spoustu radosti na srdci i na duši. Věřím tomu, že podobná slova jako o Jarku Miškeříkovi by šlo napsat o řadě dalších lidí, kteří na Horňácku žijí a budou žít. 

Mnozí jste se určitě na následující videa už dívali, protože jsem odkaz na ně dával sem na stránky a řada z vás zná odkaz i bez mých stránek. Přesto bych se rád k těmo ukázkám vrátil a doplnil je třeba o tyto i jiná slova. Zároveň se přiznám, že jsem ani všechna Tondova videa neviděl, protože jich je opravdu požehnaně. Na internetu je ale úžasné to, že se k nim můžeme kdykoliv vracet. Navíc Tonda je opatřil i popisky, což je perfektní!

 

První dávám muziku Kubíků, protože tady na stránkách je nemám tak často, navíc bych rád začal sobotním odpoledním pořadem, který jsem už tak chválil v minulém článku o Horňáckých. A ještě k tomu - Petr Kubík tady vystupoval jako novopečený otec Aničky.

A rád bych dal i popisek od Tondy k tomuto videu: - HCM Kubíci s primášem Pavlem Kubíkem (někdy zaséj primuje jeho nemeněj šikovný bratr Petr), kerý hrů aj ceuým tělem pripomíná mohutno jeho dědu Jožku Kubíka alias Filika. Sú to takéj "ohniví" muzikanti:-))

 

 

 

Další zážitek Horňáckých 2011 na Fňukalovém. Tady je popisek Tondy:  "Zamilovau sem si dívča... zpívá vynikající Martin Prachař v doprovodu HCM Jarka Miškeříka s primášem Jendou Kománkem juniorem."