Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Naše adresa sice skončila... ale tady jsou odkazy na mnoho informací ze Slovácka

O Naší adrese jsem napsal tady na stránkách už dost slov a další nemá smysl přidávat. Byť je mi s odstupem času ještě víc líto, že celý projekt společnost PPF zastavila, protože vím, jak strašně moc a moc věcí z regionu Uherskohradišťska a Uherskobrodska šlo dělat a dávat sem na web nebo do novin. Navíc by se propojením redakcí okresu Uherské Hradiště a Hodonín podařilo to, o čem už dlouho sním - o novinách a webu, kde bude Slovácko zobrazeno jako jeden unikátní region s mnoha společnými rysy, Slovácko, které bylo nepochopitelně rozděleno do dvou krajů.

Pojďme ale k hlavnímu důvodu napsání tohoto článečku. Rád bych vás upozornil, že existují i další lidé, kteří velmi dobře vědí, že právě v psaní o životě lidí v jednotlivých částech země je ještě velký prostor. Proto také sem směřují své aktivity a články. Jsme na Slovácku, tak se podívejme na Slovácko.

 

Chtěl bych vás proto upozornit například na týdeník Sedmička, který už možná znáte. Týdeník je k dostání zcela zdarma a vychází ve čtvrtek, vydavatelem je Mladá fronta, což je něco jiného, než deník MF DNES. Týdeník má i svou mutaci pro Uherskohradišťsko, bohužel, tato mutace je zatím víc zlínská než hradišťská. Redakce se ale snaží a noviny vypadají - na to, že jsou zdarma - docela dobré. Zázrak od nich ale člověk nemůže čekat, rozhodně nejsou "hlídacím psem demokracie", který by si všímal chování a chyb mocných v regionu, spíše se snaží s mocnými vyjít a poskytovat čtenářům oddechový servis.  

TADY je prosím vydání SEDMIČKY na internetu právě pro náš region ....

 

Z materiálů, které tam publikují, bych určitě upozornil na rozhovor šéfredaktorky Jany Fuksové s matkou syna z Kunovic, kterého přejel řidič z Březolup. Myslím, že ten rozhovor je cenný, a redakci patří poděkování za jeho pořízení. Nejde přitom o nějaké senzace, ale jde o to bedlivě sledovat, jak nezávislá je policie v našem kraji a jak spravedlivě policisté a soud tento nesmírně smutný případ vyšetří a posoudí. Snad si po přečtení rozhovoru policie ještě víc uvědomí, jak je důležité nalezení spravedlnosti. Rozhovor je prosím TADY ...  

 

Své regionální zpravodajství posílil také jednoznačně nejlepší deník v této zemi - MF DNES. Deník otevřel na internetu samostatnou rubriku pro kraje, na kterou jsem byl velmi zvědavý. Bohužel, a ještě jednou bohužel, jsem zatím poměrně zklamaný, protože zpravodajství je to především o Zlíně, informací z našeho okolí, plus z Uherskohradišťska a Uherskobrodska je tam málo. Navíc je to takové zpravodajství z "výšky", já jsem příznivec mnohem bližšího kontaktu s lidmi, o nichž se píše. Ale rozhodně internetová verze MF DNES, tedy iDNES s rubrikou krajů, stojí za klikání. Jen prosím, pište o našem regionu, ne o Valašském Meziřící, Vizovicích nebo Valašských Kloboukách !!!!! :)

Tady je tedy MF DNES a iDNES.cz se svými informacemi z krajů

A tady "náš" region Zlínska

 

Samozřejmě, nejznámnější regionální médium je Slovácký deník, který může mimo jiné těžit z obrovské tradice. Slováckým se podle mě daří i dnes, jsou to hodně slušně dělané noviny. Kupuji si je každý den, a doporučuji to také vám. Bohužel, většinu týdne je to spíš krajský deník než náš, regionální. Pochopili to i čtenáři, kteří většinou noviny kupují jen dvakrát týdně - ve středu a v pátek, kdy jde skutečně o kvalitní regionální okresní noviny, kde se to ale už hemží až moc kroji. Kromě novin ale určitě stojí za pravidelné čtení internetová verze novin, která je dělaná výborně - byť, jistě, jako ve všem lidském konání, některé věcí by šlo vylepšovat.

Za velkou výhodu považuji nezávislost tohoto deníku, věřím tomu, že zahraniční majitel nijak neovlivňuje, o čem redaktoři můžou psát a o čem nemůžou, vše záleží jen na odvaze a schopnostech jednotlivých novinářů. 

 Tady je Slovácký deník

 

Všichni v našem regionu pochopitelně znáte okresní týdeník Dobrý den s kurýrem, který vychází v pondělí a má velké množství čtenářů. Kolik přesně, nevím, ale určitě ví skoro každý, co kurýr ve svém vydání psal. Noviny to jsou dělané šikovně šikovnými novináři, kteří dokáží vždy shromáždit obrovské množství informací. Jejich neštěstím je ale majitel, tedy firma Synot. Díky této firmě noviny vycházejí, ale zároveň z nich dělají médium zcela závislé na tomto majiteli. Když je tedy kupříkladu aféra s uplácením rozhodčích ve Slovácku, debaty kolem regulace hazardu a loterijního zákona a řada dalších věcí, nečekejte objektivní informace. 

Tady je Dobrý den s kurýrem

 

Také televize Slovácko přináší velké množství informací z našeho regionu a také ji má smysl pravidelně sledovat. Bohužel ale také tato televize je závislá, a to mimo jiné na radnicích. Televize totiž potřebuje mít starosty na své straně, aby s nimi mohla uzavírat smlouvy na informování o "jejich" radnici. V televizi Slovácko se to tak hemží starosty a mnoha oficiálními informacemi s různých akcí. 

Tady je Televize Slovácko+redakce:

 

- Uherské Hradiště

 

- Uherský Brod

 

- Veselí nad Moravou

 

- Kyjov

 

- Hodonín

 

 

Tady už jsme v druhé části Slovácka, na Hodonínsku. Hodonínský deník je "bratrem" Slováckého deníku, takže o něm platí to, co jsem napsal o Slováckém. Kvality Slováckých ale zdaleka nedosahuje.  

Tady je Hodonínský deník

 

Soukromé noviny na Hodonínsku. Nedávno změnily majitele, takže si počkejme, co se bude dít. Určitě je velmi dobře, že takové noviny v regionu existují, čeká je ale mnoho a mnoho práce na vylepšování. 

Tady je Zelené Slovácko

 

A jsme u rozhlasu. Pravidelní čtenáři vědí, že mojí láskou je brněnský rozhlas, mám ho velmi rád, brzy o něm chci napsat větší článek, a proto se nyní o něm nebudu rozepisovat. Pro mě je to mimo jiné jedna z nejdůležitějších kulturních institucí v této zemi.

Tady najdete web Českého rozhlasu Brno 

 

Toto rádio tolik neposlouchám, ale fandím mu, stejně jako fandím všemu, co podporuje náš rodný kraj.

Tady je Radio Jih

 

Nové rádio, které si získává velmi rychle posluchače. Mně na tomto typu rádií vadí, že se tváří regionálně, ale ve skutečně je prakticky jedno, z které části republiky vysílají. Prostě pouští ze všeho nejvíce muziku, a snaží se na tom vydělat co nejvíc peněz. Já očekávám od kvalitního rádia mnohem víc.

Tady je Radio Čas

- mutace pro Zlínsko

 

A existují i různé regionální internetové stránky různých jednotlivců či skupin. Takovým lidem samozřejmě strašně moc fandím, zejména, pokud se snaží dělat svou práci co nejlépe a nesnaží se nikomu stranit. Jako příklad tady uvádím následující web. Obliba a množství takových regionálních webů bude zcela jistě narůstat!

Regionální server  pro Uh. Hradiště a okolí

 

 

Napadlo mě, že bych měl určitě  napsat odkazy také na Českou televizi, byť ji lze těžko chápat jako regionální. Takže doporučuji k pravidelnému sledování například toto: 

 

Události v regionech (Brno)

 

Týden v regionech (Brno)

 

Zajímavosti z regionů (Brno)

 

Digináves

 

No, a pro úplnost - klasické celostátní zprávy ČT 

 

 

Tak, to by bylo všechno, snad někdo někdy udělá reklamu i mým stránkám, zatím bojuju jaksi opuštěně :) Čtěte regionální noviny, klikejte na regionální weby, dívejte se na regionální televize, poslouchejte regionální rozhlasové stanice. A podporujte také novináře, kteří se snaží šířit pravdivé informace o našem rodném kraji. I když máte jistě sto důvodů na ně nadávat, přesto - jak jsem už kdysi tady napsal - novináři jsou na vaší straně a bojují i za vás. Nezávislé, pravdivé a úplné informace potřebujeme k životu stejně jako vzduch nebo vodu.

 

RB