Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

LISTOPAD 2023 : Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Nejkratší roční období, podzim, je tady v plné své kráse, kterou se snažím vnímat o to více, že je velmi kratičká. Trvá vlastně jen několik málo týdnů jakoby nám chtěl podzim připomenout, že všechno v životě lidském je prchavé a netrvá věčně. A čím jsem starší, tím více vnímám, jak nesmírně rychle život utíká, zejména, když už člověk jede z kopce, takže rychlost je mnohonásobně větší než v mladém věku - to se člověku zdá horizont života dlouhý, předlouhý. Pokud jde ale o samotný pohled na život, existuje stále více a více věcí, které mě fascinují a přivádí k úžasu, je toto tak óbrovsky moc o čem bych chtěl psát, čemu bych se chtěl věnovat, u čeho bych se chtěl zastavit mnohem déle. Ale přitom nestíhám ani tady napsat pár vět, protože už bych potřeboval věnovat se dalším činnostem a tématům. 

 

1. listopad

S prvním dnem nového měsíce dochází k velmi významné změně v našem mediálním domě. Odchází týdeník Respekt, což se stává jednou z hlavních událostí v našem českém mediálním světě. Když vidím jeho šéfredaktora Erika Taberyho, jak se loučí, rychle ho ještě fotím a dělám rozhovor.

 

 

 

 

 

2. listopad

 

 

  • Vychází můj článek, který vznikal po promítání dokumentu Cesta do Berléna o odbojové skupině bratří Mašínů.

 

Češi si nechají všechno líbit, tvrdí zklamaný Mašín. S diváky si povídal v kině  

 

Diváci mají další možnost seznámit se s příběhem skupiny bratří Mašínů. Do kin přicházejí hned dva filmy o nich - jeden hraný, druhý dokumentární. Jeden z hlavních hrdinů filmů Josef Mašín ale nemíní ani tentokrát do Česka po mnoha desítkách let přijet. "Zatím nepřijedu," sdělil z USA přes obrazovku počítače po promítání dokumentu Útěk do Berlína. 

 

 

Češi si nechají všechno líbit, tvrdí zklamaný Mašín. S diváky si povídal v kině  

Diváci mají další možnost seznámit se s příběhem skupiny bratří Mašínů. Do kin přicházejí hned dva filmy o nich - jeden hraný, druhý dokumentární. Jeden z hlavních hrdinů filmů Josef Mašín ale nemíní ani tentokrát do Česka po mnoha desítkách let přijet. "Zatím nepřijedu," sdělil z USA přes obrazovku počítače po promítání dokumentu Útěk do Berlína.

 

 

 

 

 

3. listopad

 

Čeká mě den v Poslanecké sněmovně, ale ještě než tam vyrazím, snažím se po ránu natočit toto video v naší redakce - přesněji řečeno, v kanceláři šéfredaktora Respektu Erika Taberyho.

 

 

  

 

 

  

 

  • Odpolední páteční článek 

 

 Jste blázen a odporný člověk, útočil Okamura na ministryni obrany kvůli Izraeli  

Zdánlivě poklidné páteční dopoledne ve sněmovně, kdy poslanci debatovali o cenách energií, se rychle změnilo v ostrou výměnu názorů na úplně odlišné téma. Předseda SPD Tomio Okamura označil ministryni obrany Janu Černochovou za "odporného člověka" a bezpečnostní riziko. Další poslanci se jí zastali a nesouhlasně bušili do lavic. Lidovci mu vyčetli přátelství s německou krajní pravicí. 

 

 

4. listopad, sobota

 

Rychlá cesta na otočku do milovaného domova a potom zase rychle zpět do Prahy.... Když má člověk tři dospívající dcery a minimum času, je stále obtížnější utíkat od nich ve volný den. Ale když jsem se nad ránem probudil, věděl jsem, že ranní vlak směr moravské Slovácko si nemůžu nechat ujet :)

 

 

 

Cíl mé cesty je jeden jediný. Být svědkem toho, jak "moje" Lhota, v mé mysli už dávno předávno nej nej vesnice v České republice převezme ocenění Vesnice roku 2023... Tady na fotce jsem v sobotním odpoledni zachytil už samotné předávání. Další fotky, video a pár slov o atmosféře napíši později.

 

 

 

Upřímně řečeno a napsáno, mým hlavním smyslem cesty nebylo vidět samotnou slávu, i když to také, ale já chtěl hlavně vidět "ty svoje Lhoťany", jak žijí, jak se radují, jak se mění, jak mládí roste do krásy a naopak stáří přináší vrásky a starosti. Moc bych chtěl o tom všem napsat knihu, zejména, když vidím další a další lhotské děti, uvědomuji si, jak přichází další generace, zatímco lidé, které jsem potkával celý život, z tohoto světa mizí. Toto vnímání života mě zasahuje mnohem a mnohem více než to, co zážívám v Praze. 

 

 

A už návrat zpět do Prahy, čeká mě v redakci i mimo ni v příštích dnech spousta a spousta práce... 

 

 

 

Nedělní odpoledne využívám kromě přípravy na pondělní rozhovor s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou také ke střihání videa ze sobotní Lhoty. Tady je to nejpodstatnější, oznámení o vítězství Lhoty a slova starosty Romana Tuháčka.

 

 

 

 

 

6. listopad, pondělí

 

 

 

 

 

 

 

8. listopad, středa

  

 

 

     

9. listopad, čtvrtek

  

     

  

10. listopad, pátek

   

  

 

11. listopad, sobota

  

     

  

 

 

  

12. listopad, neděle

  

 

14. listopad

  

Porazila matadora Pospíšila, nečekaně je ve vedení TOP 09. Doma mě zabijí, říká  

Na víkendovém sněmu TOP 09 převažovali mezi delegáty muži. Žen bylo poskrovnu. Přesto se mezi nimi nečekaně objevila jedna, která doplnila ve vedení strany předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou. Původně sice poslankyně Martina Ochodnická mezi nejužší vedení nekandidovala, nakonec nastoupila do boje jako náhradnice a suverénně uspěla. 

 

 

ODS musí umět porazit Babiše sama, bez koalic. Komunikace vlády je zoufalá, říká Kuba 

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) říká, že premiér a šéf strany Petr Fiala má nadále plnou podporu, ale zároveň mu mnoho věcí vyčítá. V rozhovoru pro Aktuálně.cz kritizuje komunikaci vlády i to, že se strany zaměřily jen na porážku Babišova hnutí. "Komunikace vlády je zoufalá," míní Kuba. Volá po tom, aby se ODS sama snažila vyhrávat volby a nespoléhala jen na koalici s lidovci a TOP 09. 

 

 

16. listopad

 

Kandidátku Starostů povede exhejtman ANO. Jediný se vzepřel Babišovi, hájí se STAN

Předseda STAN Vít Rakušan nevidí nic špatného na tom, že se jeho hnutí rozhodlo jít do krajských voleb v Moravskoslezském kraji s lídrem Ivo Vondrákem, který byl donedávna poslancem ANO. "Pro mě je podstatné, že z ANO odešel," řekl Rakušan Aktuálně.cz.