Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

KVĚTEN 2024: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Zatímco minulé měsíce jsem se snažil psát vždy průběženě po celý měsíc, květen sepisuji až na jeho konci. Měl jsem bohužel málo času na tento web, navíc ho vždycky nechávám až na konec, když už jsem udělal jinou práci.  

 

Byl to měsíc lásky, měsíc mého narození, měsíc docela hezkého počasí, spousta lidí si ho určitě naplno užila, ale já bohužel nepatřím k takovým lidem. Nějak to nedokážu. I když jsem měl i některé pěmé okamžiky volného času. V hlavě jsem měl ale hodně dokončování knížky, kvůli které jsem si vzal i týden dovolenou, a samozřejmě hlavně novinářskou práci. Pokud chci být ve svém psaní upřímný - a to chci, protože jinak psaní nemá žádný smysl - tak na konci každého měsíce se nejvíce raduji z toho, že jsem ten předcházející neskončil s výpovědí v ruce či mailu. Pokud děláte v současné době novinařinu, ve které se propouští, nejde nemyslet na to, kdy budete na řadě. Takže, hurá, hurá, další měsíc, červen, se budu moci naplno věnovat novinařině! :)

 

Ještě k jednotlivým dnům něco dopíši...

 

1. květen, středa  

 

Moc a moc a moc jsem přemítal, jestli nádherný první květnový den, navíc volný den státního svátku, budu věnovat práci - nebo vyrazím s rodinou na krásný výlet. Nakonec jsem se rozhodl - pro práci :( :( :( V šest ráno jsem vyrazil vlakem z pražského hlavního nádraží do Poruby na akci, na kterou bych jako nenovinář nešel ani kdyby mi někdo dával milion - na akci KSČM. Ale jako novinář se snažím mapovat různé vrstvy české společnosti, různé voliče a také politiky. A v tomto případě chci napsat o šéfce KSČM Kateřině Konečné, která získává takovou podporu veřejnosti, že by mohla dostat komunisty a svou koalici do Evropského parlamentu - a za rok do Poslanecké sněmovny.

Reportáž dávám teprve dohromady, tady je jeden příspěvek, který jsem natočil přímo v Porubě. Mimochodem, moc  hezkém místě, kde jsem si povídal se spoustou lidí.

 

 

 

 

 2/5

Olympionik si musel opravit bazén, který Rusové zničili, popisuje autor nového filmu   

Rusové zabili stovky ukrajinských sportovců a v napadené zemi devastují i stadiony a sportoviště. Osudy několika ukrajinských sportovců a trenérů zachycuje nový dokumentární film novinářů Marka Vítka a Radana Šprongla. Zažili už několik válek, ta na Ukrajině je ale podle nich jiná. "Nikdo nedokáže odhadnout, kde budou Rusové zabíjet," říká Vítek. A protestuje, aby startovali na olympiádě.

 

3/5

 

Nenechte Andreje Babiše vyhrát, prosil u grilu mladík premiéra Fialu 

Koalice Spolu odstartovala ve čtvrtek svou cestu za voliči před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Mezi veřejnost přišel šéf ODS a premiér Petra Fiala společně s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. Nechyběli ani kandidáti do voleb. Jak se Aktuálně.cz přesvědčilo na místě, v drtivé většině přišli za politiky příznivci Spolu, kritiků bylo minimum. 

 

Jednou jsme jim dali ránu a jak vyvádějí, říká Fiala. Proruský Babiš je prý nadsázka  

Koalice Spolu si zaregistrovala doménu s předvolebním heslem hnutí ANO a na webovou stránku umístilo fotomontáž lídra opozice Andreje Babiše a jedničkou ANO do eurovoleb Klárou Dostálovou s ruskou vlajkou na tvářích. Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz tuto kampaň hájí.  

 

4/5

 

Jste delegáti ruské teroristické federace, slyšeli v Brně nadávky příznivci Ruska 

Příznivci ruského motorkářského klubu Noční vlci, kteří každoročně jezdí po Evropě u příležitosti konce druhé světové války, narazili na protesty už při sobotním příjezdu do Brna. Před vjezdem na brněnský Ústřední hřbitov na ně čekala skupina protestujících s nápisem "Vítáme delegáty ruské teroristické federace". V pondělí mají motorkáři v plánu návštěvu pražských Olšanských hřbitovů. 

 

 6/5

 

Byl to šok, Pavla ale ostřelovat nebudu, tvrdí exkancléřka. Jedno tajemství si nechá 

Aktuálně.cz navštívilo na Hradě bývalou vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Janu Vohralíkovou, která s koncem dubna musela odejít. "V první chvíli jsem byla v šoku, ale necítila jsem žádné zklamání či zášť," vrací se k okamžiku, kdy jí prezident Petr Pavel oznámil, že s ní už nepočítá. Vohralíková za ním ale nadále stojí. A vrací se i ke sporu s prezidentovým poradcem Petrem Kolářem. 

 

 

 7/5

 

Situace je napjatá, zní z TOP 09. Pozice Pekarové slábne nejen kvůli výměně ministrů  

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová čelí kritice spolustraníků. I když napětí uvnitř strany výrazně prosakuje až nyní po nezdařilé výměně ministryně pro vědu Heleny Langšádlové, nespokojenost s šéfkou TOP 09 se hromadí už od vyjednávání o vládě. Zdroje z TOP 09 říkají, že být stranické volby dnes, nemusela by svou pozici obhájit. Předčasný sjezd ale v tuto chvíli nikdo nechce. 

 

 8/5

Na zavražděného tatínka lidé zapomněli, litovala dcera. Pak zažila velké překvapení 

 Jarmila Hermanová byla ve svých 94 letech přesvědčena, že lidé už zapomněli na jejího tatínka, kterého nacisté zavraždili na úplném konci války - 5. května 1945. Jednou se dokonce stalo, že lidé obratem ukradli kytice, které přinesla k jeho pomníku. O to větší překvapení zažila, když ji příbuzní přivezli k pomníku tento týden. Na místě ji čekal zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa s přáteli.

 

 

9/5

 

Výměnou ministryně jsme chtěli jít příkladem, říká šéfka TOP 09. Odchod nechystá 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová prožívá těžké období. Část straníků je s ní nespokojená kvůli nepodařené výměně ministra pro vědu i nízkým preferencím. Ona sama ale zůstává optimistická. "Mám dobré výsledky. Současnou situaci bezpochyby ustojíme," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Kdybychom se hroutili z každého problému, tak nemáme v politice co dělat," dodává. 

 

10/5

 

Zaťatá pěst a Kačenka, která to vládě vytmaví. Jak Konečná nastartovala komunisty  

Po odchodu komunistů z Poslanecké sněmovny v roce 2021 to vypadalo, že už nikdy nebudou ovlivňovat politické dění v Česku. Jenže KSČM si po historické prohře zvolilo do čela Kateřinu Konečnou a ta podle nejnovějších průzkumů získává zpět ztracené voliče. Uspět může už v evropských volbách. Deník Aktuálně.cz zjišťoval, proč se jí tak daří. 

 

16/ 5 

 

V Rakousku máme vás Čechy za blázny, říká fanoušek z Vídně. Na MS navštíví 21 zápasů  

 Je poprvé na mistrovství světa, přesto plánuje navštívit hned 21 zápasů letošního šampionátu. Alespoň na ně má zakoupené vstupenky. Vídeňák Filip, který je původně z Česka, si hokejovou atmosféru užívá. "Třetí třetina zápasu Rakušanů a Kanady, to byl masakr," připomíná duel, při kterém se otřásala O2 arena.

 

Atmosféra v českém týmu nebyla ideální, i já ho kritizoval, přiznává Procházka 

Ještě než začala pro Martina Procházku - olympijského vítěze a mistra světa - na hokejovém mistrovství světa další novinářská šichta, dal si jedno točené pivo, u kterého ho zastavil deník Aktuálně.cz. Procházkovým pracovištěm je Radiožurnál Sport, pro který mimo jiné komentuje zápasy na terase Galerie Harfa, kde sledují hokej na velkoplošné obrazovce stovky fanoušků. 

 

 

16. květen 

 

Proč šíříte nenávist vůči migrantům? ptal se Babiše. Další otázku mu už nedovolili 

Doby, kdy na mítinky šéfa ANO Andreje Babiše chodily davy protestujících, jsou pryč. V letošní kampani se setkává téměř výhradně se svými příznivci. Expremiér jim vykresluje Evropskou unii jako spolek politiků, kteří podle něj chtějí škodit přílivem migrantů, zelenou politikou a vyzbrojováním napadené Ukrajiny. Na akci v tomto týdnu v Praze se ale objevil i jeden kritik.

 

17. květen 

  

Politici policii neuposlechnou. Setkání s lidmi nezmění, podání ruky je nejúčinnější

Než ve středu v Handlové postřelil atentátník Roberta Fica, šel se slovenský premiér pozdravit se svými příznivci. Podobně na blízko se setkávají s lidmi i čeští politici. Vedení ochranky jim nyní doporučilo větší obezřetnost. Politici však tvrdí, že na svých akcích pro veřejnost nic měnit nechtějí. Jsou pro ně důležité.

 

19. květen 

 

"Hulvát, trestanec, lhář." Pavla Novotného se chtějí zbavit v Řeporyjích i v ODS

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný, jehož vyloučení z ODS požaduje předsednictvo této strany, má problémy také na své radnici. Opozice se ho v úterý pokusí odvolat. Vadí jim jeho opakovaně nevhodné chování a vyjadřování, za které už byl i odsouzen. Naposledy se týkalo ženy bojující s rakovinou. "Věřím, že zůstanu starostou. Odejít nechci ani z ODS," sdělil Aktuálně.cz.

 

21. květen  

Varuje před Belgistánem a miluje luxusní auta. Turek láká mladé a chce do Bruselu 

Podle průzkumů veřejného mínění má šanci získat křeslo v Evropském parlamentu Filip Turek, který byl dosud spojovaný hlavně s popularizací aut. Teď ze své známosti těží i po vstupu do politiky, mezi jeho příznivci je mnoho automobilových fanoušků. Na lídrovi koalice Přísaha a Motoristé se jim líbí, jak se staví proti Green Dealu a migraci.

 

23. květen 

 

Když je hokej, lidi peníze mají, chválí si prodejce. Byl to životní sen, říká fanynka

"Hokej miluju odmala, takže jsem věděla, že jednoho dne přijdu na mistrovství," prohlašuje Veronika. Aktuálně.cz ji zastihlo, když mířila do pražské O2 areny sledovat poprvé v životě přímo z hlediště utkání české reprezentace. Atmosféru i dobré výdělky si pochvalují také obchodníci v okolí haly, zájem je o občerstvení i suvenýry. "Rodina tu běžně nechá i deset tisíc," popisuje prodejce dresů Adam.

 

 

Hnilička byl spíš oběť, sport nikdy řídit neměl, říká poslanec a bývalý skokan Janda 

V současné sněmovně není žádný sportovec s tak úspěšnou kariérou, jakou prožil poslanec ODS a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda. Sportu se dnes věnuje v politice, sedí i v dozorčí komisi Národní sportovní agentury, která rozděluje miliardy pro sport. Podle kontrol ale v minulosti peníze mizely naprosto neprůhledně, několik funkcionářů skončilo před soudem. "Poměry se změnily," tvrdí Janda.

 

 

27. květen

Oslavy z bezprostřední blízkosti: Červenka jako Ježíš a šampaňské po celém těle 

Kdo sledoval přivítání českých hokejových mistrů světa na Staroměstském náměstí zprostředkovaně přes televizní obrazovky či třeba z mobilu, ten mohl vidět vše podstatné. Sledování naživo z bezprostřední blízkosti mezi první řadou velkého davu fanoušků a pódiem, na kterém byli slavící hokejisté, však umožňovalo ještě mnohem silnější zážitek, který na vlastní kůži pocítil redaktor Aktuálně.cz.

 

30. květen

 

Fedor Gál protestoval před sídlem PPF. Jsem skeptický, ale jsem tu kvůli dětem, říká

Slovenský sociolog Fedor Gál přišel společně s dalšími protestujícími před pražské sídlo společnosti PPF hájit nezávislost televize Markíza. "Když se dají dohromady mediální byznys a politika, tak je vždycky zle. A když se dá dohromady tento byznys a zlá politika, je to povolání do akce," uvedl.

 

30. květen 

 

Klima je víc než benzin, na protievropské nálady nenaskočíme, říkají mladí kandidáti 

Ve vrcholící předvolební kampani jsou hodně slyšet především kritici Evropské unie. Aktuálně.cz mluvilo s několika mladými kandidáty, kteří naopak podporují evropské plány, jako je Zelená dohoda, migrační pakt nebo odklon od spalovacích motorů. Přiznávají ale, že to mají v debatách s voliči obtížnější. "Nechci na to ale naskakovat, nechci zrazovat hodnoty EU," vysvětluje jedna z nich.