Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Kritická poznámka: Dvě tváře ředitele nemocnice Karáska

V dnešní MF DNES se věnuji tématu Uherskohradišťské nemocnice. K článku jsem napsal také komentář, který tady na stránky dávám v původní, delší podobě. Do novin jsem jej dával kratší a trochu upravený, také poslední věta v novinách je jiná.

Komentář se týká ředitele Uherskohradišťské nemocnice Antonína Karáska, jehož přístup k médiím, a tím i k občanům a pacientům, považuji za neuvěřitelný a nepřijatelný - byť je v nynější době hrozícího hromadného odchodu lékařů v těžké situaci a já mu držím palce, aby péči pro nás, pacienty, zajistil. V situaci, kdy se veřejnosti neposkytují informace, se pak člověk nediví, co se například v minulosti dělo v mnoha nemocnicích i v jiných institucích, kolik peněz různě zmizelo a prohospodařilo se, protože veřejná kontrola nad těmito institucemi byla nulová.

V případě ředitele Karáska jsem o něm slyšel řadu ne zrovna pozitivních informací, ale snažím se dělat si názor na lidi až po osobním setkání s nimi. Z tohoto pohledu na mě ředitel Karásek působil při nedávném osobním setkání  velmi dobře a komunikace mu nedělala sebemenší problém. O to více nechápu jeho tutlání informací, navíc v instituci, která by měla informovat veřejnost a pacienty o veškeré své činnosti prakticky denodenně a detailně.

Tady je tedy komentář:    

 

Dvě tváře ředitele Karáska

Ředitele Uherskohradišťské nemocnice Antonína Karáska jsem poprvé a zatím naposledy potkal před několika týdny. Chtěl jsem od něj do novin odpověď na otázku, na co se mají připravit pacienti jeho nemocnice v případě, že dojde k hromadnému odchodu lékařů z nemocnice. A šel jsem za ním z toho důvodu, že jeho mluvčí mi několikrát tvrdil, že ředitel na toto téma neřekne jediné slovo.

Když jsem ředitele oslovil z očí do očí, přiznám se vám, že jsem byl velmi příjemně překvapený. Opravdu. Choval se vstřícně, odpovídal zajímavě a jeho slovník byl na hony vzdálený nutné úřední mluvě. Rozloučil jsem se s ním a nechtěl věřit tomu, že tento muž prý odmítá poskytovat informace, vyhrožuje lékařům, aby mlčeli a vůbec, není prý radno se s ním dostat do křížku.

Nyní opět ředitel několik dnů mlčí a po svém mluvčím vzkazuje, že údajně nic neřekne na otázky, zda přeškoluje své lékaře na jiné profese, a zda takové přeškolování nemůže ohrozit zdraví pacientů. Jeho chování se zdá absolutně nepochopitelné a samozřejmě i nepřijatelné, protože veřejnost má právo na informace o nemocnici, zejména, pokud jde o zdraví a životy.

Chování ředitele mě pobuřuje, ale zároveň se uklidňuji myšlenkou, že chyba je ve skutečnosti jen a jen v osobě mluvčího nemocnice. Vždyť já přece vím, že při osobním setkání se budu moci opět přesvědčit, že Uherskohradišťská nemocnice má vstřícného, slušného a komunikativního ředitele, který rád odpovídá na všechny otázky, protože ví, že jeho informace jsou pro dnešní i budoucí pacienty nemocnice životně důležité.

RB

 

Pro zajímavost přidávám dvě videa, na kterých jsem nedávno zachytil ředitele Karáska při povídání o nemocnici. Udělal jsem to právě proto, že považuji za nesmírně důležité, aby všechny informace o nemocnici směřovaly k veřejnosti. Věřil jsem tomu, že vedení nemocnice uvítá takovou novinářskou snahu o detailní referování o nemocnici a bude se snažit poskytovat další a další informace. Bohužel, zatím jsem velmi zklamaný ...  Video je z Uherskohradišťských zdravotnických dnů v prosinci 2010.

Velmi mě dění v této nemocnici zajímá, kdokoliv cokoliv k této nemocnici máte, můžete se na mě kdykoliv obrátit, rád bych svým informováním pomohál lidem, kteří ji využívají nebo budou využívat - což je nebo bude drtivá většina z nás. Pochopitelně jsem připravený také kdykoliv naslouchat názorům vedení, lékařům či personálu. Nejde mi o žádnou konfrontaci, ale jen a jen o naše zdraví v místě, kde žijeme a kde také umřeme.