Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Když Hradiště zaostává za Uherským Brodem - například v poskytování informací svým občanům i podnikatelům

Následující téma se budu ještě snažit během pondělí či úterý doplnit, týká se toho, jak jsou k nám lidé, sedící na radnicích otevření, a kolik informací nám sdělí ze "svého" úřadování a rozhodování.  Slovo svého jsem dal pochopitelně do úvozovek, protože oni rozhodují o veřejných penězích, veřejných záležitostech, veřejných zakázkách.

Radnice na Slovácku (a pochopitelně, nejen tady) budou muset udělat ještě mnoho pro to, aby vyhlášení i vyhodnocení výběrových řízení a zakázek bylo mnohem víc transparentní - je přesmutné, že v tomto komunální politici udělali za dvacet let od pádu komunismu tak málo. Výsledek vidíme všichni, v různých "výběrových řízeních" mnohé firmy oškubaly veřejné pokladny o miliony a miliardy.  

Kdo si případně koupil MF DNES ve Zlínském kraji, mohl najít v novinách velký materiál, který se tohoto tématu týkal a jemuž jsem věnoval docela dost času. Je to složitější čtení, takže mnohým se do něho nebude chtít, pro některé z vás ale třeba může být "návodem", co máte právo požadovat po "svých" radnicích, ať na vesnicích nebo městech.  

Kromě jiného tady v regionu zjišťuji, že v případě otevřenosti radnic je Uherský Brod dál než Uherské Hradiště, dokonce bych řekl, že Brod Hradišti pořádně utíká. Jak se v článku zmiňuji, Broďané mají možnost se od své radnice dozvědět podstatně víc informací než Hradišťáci, a to například díky tomu, že Brod dává na internet celý zvukový záznam zastupitelstva s projednáváním mnoha městských věcí, dává na internet také doklady o problémech města, které mají před zebou i zastupitelé, Brod má také na rozdíl do Hradiště na webu diskuzní fórum a Brod se chystá také publikovat smlouvy, které radnice uzavírá. A mohl bych dodat i zatím poslední věc, kdy Brod předběhl Hradiště, a to v tom, že na stránkách Brodu se může kdokoliv podívat, zda kterýkoliv úředník radnice je v práci, a jestli je možné ho navštívit nebo mu zavolat. Takovou možnost rovněž Hradišťáci nemají.     

Proč tomu tak je? Nevím. Nevelká vstřícnost radnice kesvým občanům má kořeny už v minulosti, současný starosta vlastně převzal chod úřadu, který léta nejvíce ovlivňoval Libor Karásek, dřívější starosta, kterého si spolustraníci vytáhli na velmi důležitý ministerský post na ministerstvu obrany. Jeho nástupce Květoslav Tichavský bohužel tento úřad zatím neposunul dál, někdy mám pocit, že je spíš ve vleku svého místostarosty Stanislava Blahy. Tichavský je sympatický muž, když ho ale člověk opakovaně poslouchá, proč nemůže být radnice víc otevřená občanům, tak občas nechápe, kde se ty důvody v něm berou a kde čerpá informace.   

Proto jsem i svůj následující komentář "postavil" na snu, on je opravdu obrovitý rozdáíl mezi tím, když mluvíte s vedením radnice v Uherském Hradišti a třeba starostou takových Semil. Vstřícnost tamní rodiče k občanům je až neuvěřitelná, a netýká se "jen" občanů, ale také podnikatelů, kdy se semilská radnoce snaží o maximální otevřenost a také maximální oslovení firem, které by se mohly o městské zakázky ucházet. V tom jsme tady na Slovácku strááášně pozadu. A v tomto má co dohánět i chválený Uherský Brod.

RB   

 

Přestěhujme se do Semil

Měl jsem asi hodně hluboký spánek, protože sen, který se mi zdál, byl tak silný a neuvěřitelný, že i nyní po probuzení mu odmítám uvěřit. V tom snu jsem vytočil mobilní telefon na starostu města Semily, který jsem našel webu jeho města, on mi ten telefon vzal a několik minut trpělivě odpovídal na mé otázky.

Z jeho odpovědí jsem se dozvěděl, že občané Semil si jediným kliknutím na web města můžou pustit videozáznam jednání zastupitelů a můžou se také dozvědět, kdo a jak hlasoval. Stejným kliknutím se můžou podívat na všechny dokumenty, které mají zastupitelé při svém rozhodování před sebou. Kromě toho semilští občané můžou také na internetu najít velmi snadno podrobnosti o vyhlášení sebemenší zakázky, včetně vyhodnocení všech přihlášených nabídek. No, a pochopitelně, publikují i celé znění smluv. A je toho ještě mnohem víc, však se na ty stránky podívejte.

Nedivte se mě, že rozhovor s oním starostou považuji za sen, zvláště, když tvrdil, že hospodaří s veřejnými prostředky, takže nic nesmí utajovat. Jenže, já mluvím často - už ne ve snu - s vedením Uherského Hradiště i některých dalších radnic, které mi neustále vysvětlují, proč svým občanům nemůžou tolik informací poskytovat a proč prý na ně občané nemají právo. Pane redaktore, to víte, zákony, například taková ochrana osobních údajů nám to neumožňuje, prohlašují a občas se přitom na mě i sympaticky usmívají.

Bohužel, žijeme v regionu, kde si skutečně nemálo lidí z radnic myslí, že mají jakési vyšší právo na informace o dění na radnicích, o rozdělování veřejných peněz nebo třeba o přidělování zakázek. Jsou jakýmisi občany vyšší kategorie, za kterými musí občané nižší kategorie chodit s prosíkem a ponížením.

Co s tím dělat? Podporovat a volit takové komunální politiky, kteří před námi na radnici nic neschovávají a vše dávají na internet. Anebo se odstěhovat například do Semil.

Radek Bartoníček

 

Některé radnice skrývají před lidmi důležité informace

 

Zlínský kraj - Počkejte si, budeme vstřícnější. Toto slovní zaklínadlo by si mohly dát do svého znaku některé radnice ve Zlínském kraji. Pokud totiž někdo chce po těchto radnicích víc informací, než které poskytuje, její vedení odpovídá stejně - počkejte si, máme to v plánu.

 

Přitom by stačilo, aby si starostové a radní řady měst či vesnic zajeli do Zlína nebo do Uherského Brodu nebo se podívali na jejich internetové stránky. Přesvědčili by se, že k většímu poskytovánáí informací občanům na webu nikomu nic nebrání. Případně můžou jet také do některých měst v Čechách, například Semil, Hrádku nad Nisou nebo Hradce Králové, kde jsou dokonce ještě dál než v Uherském Brodě a Zlíně.

 

„Chceme lidem ukázat, že před nimi nic neskrýváme a také nikoho neprotěžujeme, každý člověk má právo na maximum informací o naší práci a rozhodování. Udělali jsme v tomto hodně a uděláme ještě víc, našim vzorem jsou Semily," říká starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

 

Brodská radnice dává například lidem na internetu k dispozici mnoho dokumentů, které mají při svém rozhodování před sebou zastupitelé a které se týkají života ve městě. Něco takového v Hradišti není. V Brodě dávají na internet také zvukové záznamy z jednání zastupitelstva. Ani to v Hradišti nedělají. V Brodě rovněž mají lidé možnost diskutovat na internetu bez omezení o čemkoliv, co je zajímá. V Hradišti toto není.

 

Zlínská radnice šla ještě dál. Stejně jako zmiňovaná města v Čechách automaticky zveřejňuje podrobnosti o tom, kdo a s jakými nabídkami se přihlásil do výběrových řízení a také proč vyhrál. Ve Zlíně, stejně jako v Kroměříží, není problém, aby vám ukázali smlouvy, které chcete vidět.

Když například včera chtěla MF DNES jednu takovou smlouvu od primátora Miroslava Adámka, ten do telefonu řekl, že zmiňovanou věc přímo neřeší a předal hovor svému náměstkovi Aleši Dufkovi. Ten byl vstřícný. „Já to někomu zadám a do půl hodiny vám zavolají, abyste se na ni mohl přijít podívat," slíbil Dufek. Podobně nabídli ukázat smlouvy také zástupci radnice ve Vsetíně, Rožnově pod Radhoštěm a Kroměříži. Žádná z nich ale nedává smlouvy na web.

 

Když ale chtěla MF DNES několikrát po hradišťské radnici například důležitou smlouvu mezi městem a firmou Unistav o stavbě aquaparku v hodnotě kolem 250 milionů korun, radnice odmítla smlouvu i několik dodatků k ní zveřejnit. Hradišťská radnice je přitom pod stále větším tlakem, před několika dny ji například vyzvali k větší otevřenosti i všichni opoziční zastupitelé, kteří mají v zastupitelstvu jen o jediný hlas méně než radniční koalice.

 

Starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský několikrát v minulosti prohlásil, že jeho radnice je prý k občanům vstřícná. „My se snažíme být otevření," tvrdí s tím, že chtějí být ještě otevřenější, ale chtějí údajně počkat, s jakými zákony v této věci přijde vláda a parlament.

Stejně mluví jeho první místostarosta Stanislav Blaha. „Vzhledem k tomu, že se připravuje legislativa, tak bych považoval za velmi moudré počkat. Na druhé straně se nechceme zveřejněním dostat do úplně opačné pozice, to znamená, že bychom porušovali další zákony, které mají naopak něco chránit, ať už obchodní soutěž nebo osobní údaje." Tajemník hradišťské radnice Josef Botek rovněž mluví o ochraně údajů, ale zároveň slibuje, že chtějí dávat na web zvukové záznamy zastupitelstva.

 

O osobních údajích mluví také starostka Vsetína Iveta Táborská. „Co nám umožňuje zákon, zveřejňujeme. Jsou ale věci, kde jde o osobní údaje. Proto je potřeba rozlišit, něco určitě můžeme zveřejnit, něco ne," míní.

V nedalekém Rožnově se ovšem snaží udělat pro občany víc a zrovna čekají na vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů. „Po jejich stanovisku začneme například zveřejňovat zvukové záznamy zastupitelstva, poslední zastupitelstvo už jsme natáčeli i na kameru," uvedla starostka Rožnova Markéta Blinková, která chce zveřejňovat i průběh výběrových řízení. Takové zveřejňování průběhu řízení, stejně jako zvukových záznamů zastupitelstva, včera slíbil také mluvčí radnice v Kroměříži Pavel Zrna.

 

Příklady některých měst v Čechách ale jasně ukazují, že to, co v některých městech Zlínského kraje zatím nejde, tak jinde to normálně funguje. „Hospodaříme s veřejnými prostředky, tak jak může být něco neveřejné?" reaguje například starosta Semil Jan Farský s tím, že zveřejňuje všechno. Jediné, co na jeho radnici začerňují, je datum narození lidí a jejich trvalé bydliště.

 

Na webu Semil je tak možné najít například videozáznamy ze zasedání zastupitelstva, důležité dokumenty k projednávaným bodům na zastupitelstvu, velmi přehledný seznam i sebemenších zakázek, včetně jejich detailního vyhodnocení, stejně jako plné znění smluv . Tedy věci, které na internetu v takovém rozsahu ve Zlínském kraji neposkytuje žádný starosta ani žádná radnice.

 

Radek Bartoníček

Daniela Čunková

Petra Procházková

Milan Libiger

 

Nakonec dávám ještě odpovědi na otázky, které jsem posílal tajemníkovi hradišťské radnice Josefu Botkovi. Na jeho odpovědích miluju to, co patří skoro ke každému úředníkovi v této zemi. Svými slovy dokáže dokonale zastínit pravdu. Z pěti otázek existuje na čtyři odpověď ne. Pan tajemník ale odpověděl tak dokonale, že běžný čtenář to vůbec ani nepostřehne a má pocit, že všechno je v pořádku, jeho odpovědi jsou kladné a radnice sděluje občanům praticky všechny informace :)   

 

1. Existují na webu zvukové záznamy nebo videozáznamy ze zasedání zastupitelstva?

Zvukový záznam je na nahrán na našem hlasovacím záznamovém zařízení, které je k dispozici na odboru informatiky a komunikace. Od tohoto roku zavádíme nový portál města a technicky dolaďujeme zprovoznění a zveřejnění zvukového záznamu na našem webu Města. ZM roku 2011 budou opatřena i tímto zvukovým záznamem. O pořízení videozáznamu zatím není rozhodnuto.

 

2. Dává radnice na web podklady, které mají zastupitelé pro své zasedání?

Zastupitelé dostávají materiály na CD nosičích. Tyto materiály obsahují i údaje, které ze zákona nemůžeme zveřejňovat. Na webu zveřejňujeme informace, které slouží zastupitelům jako doplňující rozšiřujícípodkladové materiály pro jejich rozhodování.

 

3. Dává radnice na web informace o tom, kdo s jakými nabídkami se přihlásil do výběrového řízení a kdo a proč vyhrál, včetně protokolu o vyhodnocení nabídek?

Radnice na svém webu zveřejňuje některé výzvy k podání nabídek. Jedná se o zakázky malého rozsahu. Technicky řešíme i další možnosti zveřejnění na našem novém portálu města.

 

4. Zveřejňuje radnice smlouvy, který uzavřela po výběrovém řízení s vybranou firmou?

O jaké smlouvy se jedná se dá vyčíst ve zveřejňovaných usneseních Zastupitelstva města. Kompletní znění smluv radnice zveřejňovat nemůže, mohlo by dojít k porušení zákona.

 

5. Pokud občané nejsou na zastupitelstvu, mají i po něm možnost zjistit, kdo a jak ze zastupitelů hlasoval o jednotlivých bodech?

Ano, součástí zveřejňovaných zápisů z jednání Zastupitelstva města je i jmenný seznam zastupitelů s informacemi o hlasování.