Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Horňácké slavnosti 2013 (PÁTEK) - první ukázky, první slova

Přeji vám pěknou sobotu, máme za sebou páteční program Horňáckých slavností, ke kterým bude určitě čas se vracet v příštích dnech. Dám na stránky videoukázky i fotky, připíši asi i pár slov, byť hlavní text si chystám pro regionální časopis Krajem svatého Antonínka. Moc by mě zajímal i váš názor, co jste říkali pátečnímu programu, věnovanému výročí ženského sboru ve Velké, Horňácké cimbálové muzice Petra Galečky a Suchovské republice? S klidem napište a podepište se, váš názor dám sem na stránky. Nejsme ale moc zvyklý veřejně diskutovat, třeba i polemizovat nebo, "ježinkote" něco i kritizovat, takže nějakou smrť názorů nečekám :)

Na první dotaz, jaký pátek byl (už jsem takové otázky dnes dostal) bych asi v první chvíli odpověděl klasicky: "Slyšeli jsme a viděli řadu pěkných vystoupení, díky kterým máme dál rádi Horňácko i lidovou kulturu našich předků." Budu se snažit vám tato vystoupení ukázat (i s pomocí řady videoukázek Tondy Vrby) a zároveň k nim připsat kratičký komentář, protože - jak často tady na webu uvádím - je obohacující znát k videu i souvislosti. 

Podle reakcí lidí bych tipoval, že se moc líbil program k výročí Galečkovy muziky, kromě skvělé muziky totiž nechyběl humor, a ten mají lidé (nejen) na festivalech rádi. Skvělý byl moderátor Martin Prachař, budu se snažit ukázat nějaká videa, kde jeho moderátorské umění uvidíte. Parádní byla také tečka tohoto programu, kdy manželky muzikantů a další jejich kamarádi přišli v roli "šantánových" muzikantů a tanečnic. Krása. Radost. Sranda. Možná mohl být tento program jako třetí a poslední v pořadí. Zdálo se mi, že po deváté večer, kdy začíná třetí program, se lidé chtějí spíš bavit, takže tento pořad by do tohoto času sedl.

Hlavním programem tak byla Suchovská republika. O ní ale nejde napsat něco ve stručnosti, bylo to hodně velký a řekl bych, že i náročný projekt, předvést do jevištního podoby něco tak legendárního jako byla tato republika není vůbec nic jednoduchého. Proto bych chtěl možná tady ze všeho nejvíce poděkovat všem, kteří se na programu podíleli. Na výsledek své práce museli čekat (kvůli loňskému dešti) celý rok, což určitě také nebylo nijak příjemné. Myslím, že většině diváků se pořad líbil, často jsem slyšel potlesk, nejvíce asi na konci, kdy vystoupili hosté ze Slovenska.

 

Tolik jen opravdu pár krátkých vět, pojďme dát několik prvních ukázek, budou hlavně od Tondy...

 

.. nejdříve Martin Prachař jako zpěvák, mimochodem, u diváků velmi oblíbený, akorát Tonda nenatočil celou písničku, čímž ho nechci kritizovat, protože za nahrávání prakticky celého pátečního programu (den po propuštění z nemocnice) si zaslouží obrovské poděkování - kterého se, předpokládám, na Horňácku stejně nedočká ...

 

 

... tady už uslyšíte výborného Martina Prachaře jako moderátora, následně zpívá známý a ceněný Sboreček žen z Lipova - milenky a následně manželky muzikantů od Petra Galečky :)

 

 

... tady jsem zachytil konec pořadu k 20. výročí HCM Petra Galečky, následoval dlouhý aplaus diváků - ještě nikdy jsem na veřejném vystoupení neviděl na tvářích těchto muzikantů tolik úsměvů jako v tomto programu :)

Podle mého názoru zatím jeden z nejkrásnějších okamžiků Horňáckých slavností 2013 ... Omlouvám se, že jsem toho video na začátku přerušil třikrát zmáčknutím spouště, chtěl jsem udělat i fotku, byl to nádherný obraz, který v té chvíli mohli diváci sledovat. Byl z pořadu k výročí velického ženského sboru, takto v minulosti nesly ženy dítě ze křtu, do jejich chůze zpívá paní Šajdlerová a hraje muzika s primášem Mirkem Minksem. Nádhera!!!

Rád bych ještě podotkl, že tyto a podobné fotky nedělám kvůli nějakým svým výstavám fotek. Chtěl bych, aby takové fotky (nebo i videa) předevěším posloužily k tomu, abychom si vážili dědictví našich předků, abychom obdivovali krásu jejich tradic (písní, krojů a zvyků), snažili se tyto tradice udržovat a pokud možno vracet do našeho života -  věčná škoda pro nás samých, že většina z toho je dnes už jen divadelní předvádění ... Přesto věřím, že může oslovit naše srdce i duši ...

 

 

To nejpodstatnější o Suchovské republice a "republikánech" zaznělo v závěru programu ...

 

V neděšli ráno jsem přidal toto video, zachytil jsem na něm akci, která má název Horňácké múzy. Jde o výstavu prací dětí z Horňácka, které se na začátku července účastnily místních tvořivých dílen. Tady tedy můžete vidět vernisáž, na které hrála Horňácká cimbálová muzika Libora Supa. Po vernisáži mohly děti ještě vidět loutkové divadlo, které hrají rovněž samy děti, účastníci se vzpomínaných dílen. Celý projektu považuji za velmi smysluplný, pro děti z Horňácka má nepochybně ohromný užitek. O víkendu jsem se navíc dozvěděl o jiném projektu, který se rovněž bude týkat rozvoje místních dětí. I z něho mám radost a těším se, jak se rozběhne - i on vás budu samozřejmě informovat.