Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Horňácké slavnosti 2010 - co se dělo po skončení:Martin Hrbáč a Kuželovský mlýn (VIDEO)

"Na Horňáckých bývá nejlepší to, co se děje po skončení oficiálního programu."

Tak tuto větu příznivci lidové muziky určitě znají a mnozí se o ní ve Veké nad Veličkou v minulosti možná i přesvědčili. Byť také slýchávám - není to už to, co to bývalo, dřív se návštěvníci a muzikanti bavili až do rána. Jestli je tato věta pravdivá, nevím, možná jo. Zkuste napsat svůj názor a svou zkušenost tady pod článeček.

Ať tak či tak, nyní se můžete podívat na ukázky z toho, co sedělo po skončení pátečního večerního programu ve Velké a nedělního odpoledního v Kuželově.

 

 

Tady je prosím páteční noc ve Velké. Skončil program a na pódiu zůstal primáš Martin Hrbáč se svými muzikanty. Stačila chvilka a lidé se kolem muziky srotili jako třeba... včely kolem lízátka... Po několika minutách si dala muzika pauza s tím, že ještě bude pokračovat. Jenže to už zasáhla vyšší moc a my všichni jsme ze Strážné Hůrky doslova prchaly domů. Skutečným vládcem Horňáckým se už po několikáté stalo ve skutečnosti počasí...

 

 
 
 
 
 
A tady nedělní odpoledne v Kuželově, déšť "odehnal" skoro všechny diváky, jenže, kdo setrval a "nakukl" do samotného mlýna, mohl vidět a slyšet mimo jiné to, co vám nabízím. Jistě, bylo tam móóóc příjemně. Jako vždy radím - vykašlete se na foťáky a videa. Uvolněte se, naučte se tančit, zpívejte, pokud fotíte nebo točíte, jako byste nežili.
 
Chlap, který zvedne ruce nad hlavu, tleskne mohutně dlaněmi a tanečnice k němu přiskočí, je mnohem větší frajer, než všichni my, co cvakáme ostošest spouště. Ano, jsme chladní jak počasí posledních dnů.
 
 
A jako u všech příspěvků tady na stránkách, týkajících se lidové kultury či Horňáckých, dodávám: Tyto texty, fotky, videa a občas i zvukové záznamy vznikají na znamení úcty našim předkům, kteří nám zanechali tak přebohatou "studnici" lidové kultury.
 
Stránky www.slovackoDNES.cz se mnohdy nedokonale snaží toto bohatství ukazovat a zároveň podporovat ty, kteří předávají lidovou kulturu dalším generacím. Za to patří našich předkům i jejich následovníkům velké poděkování.