Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Folklorní Strážnice 2013 - první videa: nejlepší verbíři, východní Slovensko, Hradišťan a Hlučané atd. + videa od Tondy Vrby ... (postupně doplňuji videa i dopisuji řádky)

Moc vás pravidelní čtenáři těchto stránek zdravím, stejně jako zdravím řadu čtenářů, kteří přišli na tyto mé osobní stránky poprvé kvůli nejnovějším videoukázkám z folklorní Strážnice 2013. Přeji vám všecko dobré a věřím, že krása lidové kultury, která nás ve Strážnici i jinde obklopuje, obohacuje naše srdce a dělá nás lepšími než bychom byli bez této kultury. 
     
Moc bych si také přál, aby se nám krásu lidové kultury dařilo přenášet na mladé lidi a aby se z pódií dostávala do našeho běžného života. Pokud jde o Strážnici, těžko můžu napsat něco jiného, než že jsem opět žasnul nad pestrostí a krásou lidové kultury i nad spoustou pěkných vystoupení a obrazů, které člověk může ve Strážnici vidět.

 

Nejdříve dávám tuto fotku, to proto, abych vysvětlil, proč jsem letos nenatočil moc videoukázek a ani jsem často nebyl ve Strážnici tam, kde jsem chtěl být. Důvod byl jednoduchý: tyto dvě dívky, Anička a Johanka. Ony určovaly můj čas, hlavní pro mě bylo, aby se jim ve Strážnici líbilo, aby k ní získávaly vztah, vnímaly atmosféru i krásu všeho, co je obklopovalo. To je pro mě v tomto období to nejdůležitější, moc bych si přál, aby si našly vztah ke Strážnici, Antonínku a dalším místům v našem kraji i lidem, kteří tady žijí. Snad se to pomaličku daří, byť výsledek člověk možná uvidí až za několik let.

 
 
 
Tady je tedy první videoukázka, která je pochopitelně z verbířské soutěže, která se vždy těší velké popularitě. Zachytil jsem vyhlášení vítěze soutěže, záběry jsou docela z dálky, protože jsem přišel až na konec a všude bylo tak strašně moc lidí, že k pódiu se nešlo vůbec dostat.  
 
 
 ... a gratulace Kubovi hned po vyhlášení výsledků, mezi prvními gratulanty byla starostka Popovic, odkud Kuba pochází
 
 
V letošní soutěži ve verbuňku slaví velký úspěch i Horňácko. Zástupce tohoto regionu, Pavel Vařecha z Lipova, získal skvělé třetí místo. Tady je s ním krátké povídání chvíli po vyhlášení výsledků.
 
 
 
 
Lidová kultura je nesmírně různorodá a vždycky je pro mě zážitkem dozvídat se o těchto podobách i místech, kde se zrodila. Ve Strážnici proto patří vždy k tomu nejzajímavějšímu návštěva zpěváků, muzikantů či tanečníků ze všech možných míst, kam se člověk vůbec ani nedostane. I letos bylo zážitkem sledovat zahraniční soubory, stejně jako soubory, které reprezentovaly národnostní menšiny v naší zemi. Tady bych vám rád ukázal ženy z východního Slovenska, konkrétně z rusínské obce Jarabina mezi Bardějovem a Popradem. Zkuste si je poslechnout.   
 
 
 
 
 
Pokud mi to čas dovolí, snažím se ve Strážnici i jinde mluvit s těmi, kteří vystupují. Považuji to za velmi důležité, protože potom můžeme podstatně lépe pochopit samotné vystoupení a především můžeme ještě více poznat místo, odkud k nám mnozí lidé přijíždějí. Navíc jsou to často lidé velmi zajímaví, takže povídání s nimi je mnohdy hodně obohatí - snad tedy obohatí i vás. Tady je jedna z žen, které zpívaly na předcházející videoukázce.
 
 
 
 
Nyní pojďme z východu Slovenska domů. Tyto tři ukázky jsou z nedělního dopoledního pořadu, který měl název Slnoce ot Boga a byl věnovaný 1 150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Rád bych se tématu tohoto příchodu věnoval na svých stránkách v příštích dnech, proto nyní dávám především tyto ukázky. Na první vidíte Hradišťan s Jiřím Pavlicou, který byl autorem tohoto zajímavého a podle mě vydařeného pořadu, který snad diváky ve Strážnici i posluchače rádia obohatil - kéž by nám všecko to dění kolem příchodu věrozvěstů
 
 
 
 
 
Na následující dvou ukázkách můžete vidět a slyšet sbor z Buchlovic a Hluku. Za pozornost stojí fatk, že sbor zpívá skladbu varhaníka hluckého kostela pana Jana Procházky, na první ukázce má sólo Klára Elsnerová, která pochází ze stejného městečka jako pan Procházka z Hluku. Jen se omlouvám za trošku zhoršenou kvalitu zvuku, během koncertu totiž pršelo, já se schoval s kamerkou pod deštník, takže ve zvuku jsou slyšet i kpaky deště, které padaly na deštník. Mrzí mě to, ale věřím, že kdo chce, i tak si vychutná krásu hlasů i skladeb.
 
 
 
 
Postupně budu přidávat další videoukázky, rád bych vás odkázal také na stránky Tondy Vrby, který točil ve Strážnici jak o život. TADY najdete jeho videa. Některá z nich vyberu i na své stránky a pokusín se je doplnit i krátkým popiskem.