Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Důležitá událost: Hradiště rozhodne o bývalé věznici + vzpomínka na oběti totalitního režimu

V příštích dnech se odehraje několik důležitých událostí, týkajících se bývalé věznice v Uherském Hradišti. Postupně tady najdete všechny potřebné informace, začínám oznámením o středeční vzpomínce a poté  informací Zdeňka Matyáše, dlouholetého redaktora MF DNES, který se stal jedním z redaktorů nového týdeníku NAŠE ADRESA Uherskohradišťsko.

 

 Ještě předtím bych vás ale chtěl upozornit, že ve středu od 14:00 proběhne Bohoslužba smíření, jako vzpomínka na nespravedlivě vězněné a mučené. Setkání hostů a veřejnosti je u pomníku před věznicí.

 

A ještě jedna důležitá zpráva: Bohoslužba smíření je součástí projektu "Dva dny pro věznici", po středě jste všichni zváni do Uherského Hradiště také v neděli, kdy můžete od 10:00 navštívit v kostele na Masarykově náměstí mši za oběti obou totalitních režimů, od 16:00 v kině Hvězda výstavu  Minulost a budoucnost věznice a od 17:00 filmový záznam opery Zítra se bude... Jde o unikátní záznam operního zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou. Poslední nedělní akcí bude od 18:00 beseda Jana Gogogly o důstojném využití věznice.

 

A tady už je zpráva Zdenka:

 

Po šestnácti letech se možná už zítra odpoledne uzavře bludný kruh zvaný uherskohradišťská věznice. Zastupitelé mají totiž na mimořádném zasedání rozhodnout, zda přijmou návrh ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové a zchátralý areál odkoupí za 16 a půl milionu korun.

Ztroskotaly totiž všechny předchozí kroky města, jak se k dostat zpět k věznici, kterou Hradiště odprodalo ministerstvu v roce 1994, za co nejmenší peníz. Jednorázový zákon na převod ze státu na město v parlamentu neprošel a nová sněmovna bude mít po květnových volbách zcela jiné problémy.

Poslanec za ODS a hradišťský zastupitel Jaroslav Plachý ještě "tlačí" na variantu převodu objektu ve veřejném zájmu, ale mnoho nadějí tento způsob řešení neskýtá. Stát a ministerstva by zcela jistě stanovily řadu striktních podmínek včetně šibeničních lhůt pro opravy a využití areálu. Odkoupení za 16,5 milionu korun je tak podle všeho poslední šancí pro Hradiště, jak se zbavit černé skvrny na architektonické tváři někdejšího královského města.

"Devastace vězeňského areálu bohužel postupuje velmi rychle. Už teď se odhad nezbytných investic pohybuje kolem půl miliardy korun," tvrdí hlavní městský architekt Aleš Holý. Na zítřejší verdikt zastupitelů tak lze pohlížet především jako na zásadní prolog. Úvahy, co s areálem o rozloze deset tisíc metrů čtverečních a kde vzít potřebné peníze na opravu, se totiž stanou na řadu příštích let či desetiletí noční můrou pro jakékoliv vedení zdejší radnice.

 

ZM

 

Avizo:
Mimořádné zasedání zastupitelstva města Uherské Hradiště, velký sál Reduty, středa 12.května, 16.00