Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Do Hluku se vrátila tradice stavění máje - při nelehkém stavění pomohla družina jízdy králů a hasiči, šéfem byl pan Pospíšek. S fotkami Lukáše Baroně

Jak jsem se dnes ráno díval, tradice stavění máje se ještě na Slovácku docela drží, i když není tak silná jako v minulosti. Nedávno jsem vám tady ukazoval obnovení této tradice v Ostrožské Lhotě, nyní bych vám chtěl ukázat Hluk, i tady tuto tradici obnovili.

Na dvou ukázkách můžete vidět Hlučany, jak si nejdříve poradili s kmenem stromu a poté, jak začínalo samotné stavění. Budete se moci přesvědčit, že nešlo o nic jednoduchého. Rád bych poukázal na roli pana Pospíška, který stavění "řídil" a na konci prvního videa vysvětluje, kde se toto stavění naučil. Pokud vás zajímá, jak k obnovení tradice došlo, místostarosta David Hájek a podnikatel Mirek Šuránek (oba příznivci lidových tradic) oslovili kluky, kteří jeli před dvěma lety jízdu králů. Naštěstí se několik kluků ozvalo a pomohli, což je dobrá zpráva pro budoucnost. Hodně pomohli při stavění i hasiči a někteří další jednotlivci - však je na videu uvidíte.

Jak to bude s touto tradicí dál, těžko říci, každopádně příští rok se jede v Hluku (a také v Kunovicích a Vlčnově!) jízda králů, takže radnice určitě zapojí kluky z družiny a máj bude stát opět. Kdyby si potom mladí Hlučané tuto tradici pravidelně dál předávali, bylo by to výborné!

RB 

TADY se můžete podívat na fotky Lukáše Baroně 

Ps. Protože předpokládám, že se na tento příspěvek a videa podívá dost hluckých kluků, rád bych napsal jednu prosbu, která s tradicemi a májem nijak nesouvisí. Chtěl bych kluky moc poprosit, aby jezdili po Hluku opatrně, už teď vidím se začátkem jara, jak se situace zhoršuje a kolik magorů v Hluku máme. Už kdysi jsem psal o naší ulici Příčná, kde máme strach o naše děti, protože v ulici nejsou chodníky a řada aut jezdí zbytečně rychle. Omlouvám se, že tady s něčím takovým otravuji, jako jedinec ale zjistíte, že jste proti rychlým řidičům prakticky bezmocní a nikde se nedočkáte pomoci, jedinou nadějí zbývají podobné prosby. Děkuju! Upřímně řečeno, mám tradice rád a tady na webu je velmi podporuji, kdyby ale řidiči v Hluku jezdili pomalu a opatrně, měl bych z toho ještě větší radost, než z postavení máje :)

 

... v hlavní roli pan Pospíšek, radí klukům, jak máj postavit, a zároveň prozrazuje, od koho se toto umění naučil  

 

 

... tady už je samotné stavění, nezůstal jsem do konce, protože jsem chtěl zachytit na internet hraní mladých cimbálových muzik, které takřka souběžně začínalo na tvrzi