Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Co jsem (ne) řekl v Českém rozhlase Brno ...

Pomalinku (nebo spíš hekticky rychle) se přibližujeme k Vánocům a já přemýším, co bych sem ještě na stránky před koncem roku dal. Říkal jsem si, že bych sem mohl mimo jiné dát záznam rozhlasového pořadu Českého rozhlase Brno z minulé neděli, kdy jsem měl tu čest (a velmi si toho vážím) být hostem pořadu paní Magdaleny Múčkové Moravská rodina. 

S překvapením jsem zjistil, jak moc lidí tento pořad poslouchalo, děkuji i vám všem, kteří jste mi psali příznivé reakce. Pokud by si ještě někdo další chtěl toto povídání poslechnout, může tak učinit teď nebo kdykoliv v budoucnosti, celý pořad je totiž v archívu rozhlasu. 

 

TADY  si, prosím, můžete mé povídání s paní Múčkovou poslechnout, těžko ale na něj někdo budete mít čas, trvalo totiž celou hodinu ...

 

Když jsem odjížděl z rozhlasu, měl jsem pocit, že jsem neřekl nic z toho, co považuji za nejdůležitější, napadalo mě mnoho a mnoho dalších věcí, o kterých jsem měl mluvit více, ale s odstupem několika dnů smířlivě dodávám: není nic tak podstatného, co by měl ještě psát nebo říkat, některé věty bych asi řekl jinak, ale stalo a já jsem vděčný paní Múčkové za takové pozvání. Rozmlouval jsem jí ho, vysvětloval jsem jí,  že každodenně potkávám na Slovácku lidi, kteří by si zasloužili pozvání mnohem víc než já, ale byla neoblomná - tož, dobře jí tak :)   

Já osobně bych možná mluvil ještě mnohem více o samotném Slovácku než o "velké" novinařině, které jsem se v minulosti věnoval, ale kdoví, jestli by to posluchače bavilo. Na ně jsem myslel ze všeho nejvíc, mám rozhlas jako médium velmi rád, zejména Český rozhlas je pro mě jedna z nejdůležitějších kulturních institucí v této zemi, a samozřejmě mám slabost pro brněnský rozhlas.

Kdykoliv jsem do jeho prostor vstoupil, vždy jsem byl nadšený z jeho atmosféry, které napomáhá i to, že naštěstí (z mého pohledu) jeho zdi a místnosti ještě nepotkala rekonstrukce, která zřejmě zničí ducha tohoto místa.  Tentokrát jsem měl možnost podívat se i do zvukového archivu rozhlasu, což mě fascinovalo - s klidem bych v něm dokázal bydlet :)    

Byl jsem moc rád, že jsem mohl vybírat muziku do tohoto pořadu, přivezl jsem si do Brna mnoho "cédéček" s lidovou muzikou a potřeboval bych několik pořadů, abych všechnu oblíbenou muziku pustil, navíc jsem se nakonec rozhodl zařadit i něco "nelidového" a tak na některé oblíbené muziky a soubory nedošlo - třeba někdy jindy za deset, dvacet let :)

Pokud jde o samotné povídání, myslím, že stěží někdo pochopí, jak jsem mohl odejít z MF DNES v Praze do Lhoty na Slovácku, stejně jako asi málokdo pochopí mé přesvědčení (v tomto se ale možná mýlím), že naše Slovácko je výjimečným "územím", které má obrovský smysl mapovat a zároveň napomáhat tomu, aby tento náš kraj "vzdoroval" supermodernímu světu co nejdéle.

Vidíte, slíbil jsem, že k rozhlasovému povídání už nebudu nic dodávat, a přesto tak činím :) Takže - pssst, už mlčím ...   

     

RB

 

TADY  si můžete poslechnout i pořady s dalšími hosty v rámci programu Moravská rodina ...

 

TADY  si můžete pustit právě probíhající vysílání Českého rozhlasu Brno ...