Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Byl jsem se podívat na skákání motorek - fotogalerie ze zákulisí (1. část)

Nějací odborníci na motorismus by mě asi zabili, skákání motorek asi vůbec neexistuje, ale když já tomu fakt nerozumím :) Odborně se tomu prostě říká asi freestyle (tedy přesně: Funstorm Freestyle Jam 2009), před několika hodinami jsem se z toho vrátil z Hluku a když jsem skočil celý do pračky a zbavil se veškeré hlíny a prachu, dal jsem tady na stránky pár fotek.

Tedy, jsou to fotky ze zákulisí, oni jinak ti kluci i s motorkami fakt skákali do výšky a dálky, ale to dám sem na stránky možná později i s přesným popisem, o co šlo. Mě vždycky ale zajímají spíš tváře lidí, detaily, reportážní okamžiky, než samotný výkon nějakého jedince. Kluci ale byli vynikající, ze začátku jsem občas zatnul zuby, protože jsem měl strach, že z výšky spadnou i s motorkou. Nakonec nikdo nespadl - což bych označil za největší úspěch celého setkání.  

Samozřejmě, postřehů mám více, ale  něco zase připíšu příště. Jinak jsem se utvrdil opět a po tisící o tom, proč mám rád novinařinu, proč ji dvacet let dělám a proč ji občas i někomu doporučuji. Novinařina člověku umožňuje (a také ho učí) poznávat stále nové a nové věci, seznamovat se ho s dalšími a dalšími lidmi - jako třeba právě včera v hluckých polích. A není příliš důležité, jestli píšete z velkoměsta nebo z vesnice, z mistrovství světa nebo třeba z nějaké soutěže o basu piva.

Nejdůležitější ze všeho je dívat se kolem sebe, mít v sobě nadšení z věcí a lidí, kteří nás obklopují, nikdy se nevzdávat touhy po dalším poznávání. Pokud toto člověka neopustí, může třeba psát nebo fotit - byť mnohem větší užitek mají tisíce jiných řemesel, přesvědčuji se o tom na vlastní oči skoro každý den :)

A ještě bych měl napsat, že jsem byl velmi překvapený, kolik lidí tento sport přitahuje. Zejména fanynek bylo tolik, že nešly ani spočítat - když je potkáte, poznáte je podle toho, že mají po těle podpisy přítomného špičkového závodníka Petra Kuchaře :)       

A klukům (a jedné dívce), kteří pro diváky jezdili, patří velký dík... Největší určitě hlavnímu organizátorovi Zdeňkovi Fuskovi (který je také na prvních fotkách). Bez něho a všech ostatních bych nemohl udělat ani tyto fotky... Děkuju!

RB

 

Úplně nejdřív plakát k celé akci, abyste věděli, o co přesně šlo, kdo vystupoval a kdo to platil...

 

Zdeněk Fusek, Hlučan, nadšenec, který se vypracoval ve výborného závodníka. Byl to jeho velký den, akci v Hluku připravuje prakticky celý rok.

 

 Tady už na své motorce...

 Mimochodem, seděl na ní po dlouhé době, pokud se nemýlím, měl zlomené zápěstí, a když mi ho ukazoval, nevypadalo ani teď zrovna dobře...

 

 Ještě pořád on - když byl hlavní osobou, tak jsem ho dal sem na stránky vícekrát :)

 

 A jeho zápěstí, takto ho ukazoval po prvních několika skocích....

 

 A už samotní závodníci, omlouvám se, že u většiny jméno nevím, pokud budu vědět, doplním, budu vděčný i za nápovědu...

 

 

 

 Soustředění na úplném začátku.

 

 

Tak to je cyklista - asi odněkud zabloudil...

 

Toto je sice motorkář, ale jak poznáte podle piva, nebyl mezi jezdci, ale diváky... U jezdců jsem neviděl ani hlt alkoholu.

 Tak toto je Hlučan, myslím, že Petr Minařík. Říkal mi sice, že Zdeněk Fusek je mnohem lepší než on, ale také létal do pěkných výšek...

 Tento klučina vyhrál závod na kolách, který byl součástí celého odpoledne...

A toto je devítiletý Matěj. Jedna z hvězd celé akce, na motorce skákal jako starý chlap, navíc vyhrál i závod motorek - porazil starší kluky na lepších motorkách. Matěj je z Prahy, přijel se svým otcem, a byl Zdeňkovi Fuskovi vděčný za pozvání do Hluku. Má bráchu, který hraje tenis - být jejich rodičem, chodil bych se dívat raději na ten tenis...

 

Ještě Matěj. Takto jsem ho vyfotil, když se nedíval. Jestli vás zajímá, jak trénuje skoky, tak skáče do molitanu. Trénuje s tátou.

 

Toto je dívka z Hluku, možná jediná holka mezi mnoha chlapama. Zatím jsem ji vždycky potkával ve folklorním kroužku, a nyní se nestačil divit, když jsem ji viděl jezdit na motorce. Určitě o ní ještě někdy napíšu... 

 

 

 Ještě jednou...

 Je zvláštní vidět takovou menší holku v závodnickém "krunýři". Jezdila ale s obrovským zaujetím. A v kombinaci s kamarádem na kole působila tato dvojice zajímavě.

 A tady je už na motorce připravena k jízdě. Jak byste nazvali tuto fotku?

 

 Předpokládám, že časem přestoupí na takový stroj. Kdoví...

 

Petr Kuchař, největší hvězda celé akce. Přijel později, ale diváky určitě nezklamal. Předvedl několik přemetů ve vzduchu i s motorkou, takto jsem ho vyfotil hned po dojezdu. Za minutu si dal brýle a už je nesundal. Ptal se mě, jestli mám nějaké fotky přímo z jeho přemetů, ale tož vidíte. Nemám :)  V příštích dnech ale nějaké na stránky dám. 

 

 Ještě Petr Kuchař. Měl bych napsat, že velmi ochotně dával podpisy a nechal se s mnohými fanoušky (tedy fanynkami) vyfotit. Takto pózoval, když už všechno možné podepsal :)

Tady s fanynkou, kterou jsem neznal.

 

A tuto už znám, je z naší ulice :) Jmenuje se Petra, má ráda hip hop a chodila do mého novinářského kroužku na škole :) 

 

A ještě David. Také z naší uličky, také chodil do novinářského kroužku a také, stejně jako Petra, vyšel právě základní školu. David je sympatický a milý klučina, jen by potřeboval občas trošku zkrotit, i k Petrovi Kuchařovi se choval poněkud "free", takže ten se tvářil trochu zamračeně. Davide, polepši se... :) 

 

 Tato fotka se tak nějak nabízela...

 

 Pivečko šlo pořádně na odbyt, pípy obsluhovalo hned několik lidí. Zdálo se mi, že by nebylo špatné jejich soustředění vyfotit. Nakonec se to snad podařilo, samozřejmě hodně díky této hezké holce s krásnýma očima. 

 

 A ještě dívky, detail z vystoupení mažoretek.

 

 Takto se mažoretky na své vystoupení připravovaly :)

 

Mažoretky jdou na vystoupení. Velmi se mi líbilo, s jakou chutí se připravovaly i vystupovaly...

 

 

Klasická kýčovitá fotka od mé maličkosti....

 

Tato motorka by asi do vzduchu nevzlétla...Vždycky rád sleduju chlapi, kteří se při dívání na nějaký sport vrací do svého mládí...

 

 

Petr Minařík se rozloučil se svou dívkou...

 

 ... dal přilbu s brýlemi....

 

 ... a vyrazil na skoky... Takto se míjeli se Zdeňkem Fuskem.

 

 A ještě jednou jejich míjení....

 

 A naposledy, při "pózovací fotce"....

A ještě Petr Minařík, ať se mu můžete podívat pěkně do obličeje. Na motorce jezdí několik roků, skáče rok - pokud se nemýlím. Určitě o něm ještě napíšu. Byla by škoda, kdyby zůstal ve stínu Zdeňka Fuska a dalších, také měl velkou zásluhu na tom, že lidé se dívali neustále k nebi.

 

A detaily, to je pravé tetování. Od jeho nositele jsem se dozvěděl, že si ho nechal dělat ve Šternberku - prý tam jsou vynikající.

 

 A další detail. Všiml jsem si, že nositel tohoto křížku si dal křížek na krk těsně předtím, než se vydal se svou motorkou do výšek...

 A následují ještě detaily, už bez komentáře.

 Podpis Petra Kuchaře pro fanynky.

 Diváků bylo hrozně moc, toto je detail na jednu malou skupinku, možná mohli být diváci ještě více spontánní a závodníky mohli odměnit větším potleskem.

 

Zdeněk Fusek se loučí s diváky. Možná symbolická fotka nakonec. Proč já šel vlastně do toho Hluku tuto akci fotit? Já, motoristický analfabet, který byl naposledy blízko motorkám jako malý kluk při Mistrovství světa motocyklů v Brně? Proboha, to je už snad sto let :) :)