Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

BŘEZEN 2024 (druhá polovina): Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Druhá polovina března pro mě začíná poněkud netypicky. Odjíždím domů na Slovácko, zavírám se doma před celým světem a od pátečního probuzení v šest do nedělního večera intenzivně pracuji na své knize o novinařině. Jediná chvíle, kdy vyjdu ven je pravidelný běh, protože potřebuji trénovat na Pražský půlmaraton. Do toho se snažím nadále dodržovat přerušovaný půst, takže od večerních osmi ráno do dopoledních jedenácti hodin nic nejím. Jsem šťastný, že se absolutně můžu soustředit na práci a procházet obrovské množství zajímavých infomací všude možně. A k tomu mě těší, že své tělo nezatěžuji zbytečným množstvím jídla, které člověka při práci stejně jen tlumí - nejlepší způsob, jak se držet co nejvíce čilý v práci je jíst co nejméně. A samozřejmě nepít ani kapku alkoholu. Někomu se můžu zdát jako podivín či asketa, ale vybral jsem si tento způsob života sám, se všemi radostmi i smutky.

 

Pátek 15. března až neděle 17. března 

 

Víkend jsem prožil tak, jak jsem popsal v předcházejících řádcích, ale dávám několik fotek z běhání kolem Lhoty, protože právě tyto pohledy a běhy dávají člověku energii a potěšení. Jen ten, kdo žije v šíleném hluku velkoměsta a neustále v těchto kulisách něco dělá, může pochopit, jaký je to ráj být v tichu krajiny. 

 

 

 

 

 

Pondělí 17. března

 

  

 

 

 

Úterý 18. března

 

 

 

 

 

Zkorumpovaná země, oligarchové, mluvme o míru. Jak Babiš přitvrdil vůči Ukrajině 

 

Úterní jednání ve sněmovně má po dlouhé době na programu bod, který se týká výhradně šéfa ANO Andreje Babiše. Zatímco vládní poslanci tvrdí, že je bezpečnostním rizikem pro Česko, Babiš se svými spolustraníky to odmítá. Deník Aktuálně.cz popisuje, jak šéf ANO za poslední měsíce změnil svou rétoriku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čaputová mě nepoctila tím, aby mě přijala, postěžoval si Babiš. K Ficovi má výhrady 

 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý odpoledne mimo jiné ohradil proti tomu, že by sdílel stejné názory jako slovenský premiér Robert Fico či maďarský premiér Viktor Orbán. Na dotaz Aktuálně.cz ale nedokázal říct, v čem s nimi nesouhlasí. Místo toho si postěžoval na slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, které vyčetl, že se s ním nesetkala a místo toho šla mezi "pražskou kavárnu". 

 

 

 

 

Hašek: Mezi Hitlerem a Putinem není rozdíl. V Senátu bych bojoval i za plomby zdarma 

 

Sportovci z Ruska by se mohli účastnit mezinárodních soutěží, pokud veřejně odsoudí válku své země proti Ukrajině. Navrhuje to olympijský vítěz z Nagana, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o své kandidatuře do Senátu, nebezpečí, jaké představují politici jako Fico, Orbán či Babiš, nebo také o svém podnikání. 

 

Středa 20. března 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jen prohledávají kalhotky, odmítá Babiš podezření, že má policisty na shánění kompra

 

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš už delší dobu popírá informace, že zaměstnává bývalé policisty, kteří mu pomáhají shánět kompromitující informace na různé lidi, často jeho oponenty. "Je to lež a nesmysl, neexistují takoví policisté," odpověděl Babiš na dotaz Aktuálně.cz. 

 

Za černý kašel nemohou Ukrajinci, ale rodiče, kteří neočkují své děti, řekl Válek 

 

V Česku přibývá potvrzených případů černého kašle, situace je nejhorší od roku 1963. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pro Aktuálně.cz ale řekl, že není důvod k panice. Rodiče vyzval k tomu, aby nechali své děti naočkovat. Právě nižší proočkovanost je podle ministra důvodem, proč počet nakažených černým kašlem roste. 

 

Čtvrtek 21. března 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Pátek 22. března  

 

 

 

 

 

 

 

Kolem prezidenta Pavla vzniká skupina mladých. Neřídí nás, říká její zakladatel 

 

Prezident Petr Pavel zahajuje spolupráci se skupinou mladých, kteří s ním chtějí pořádat společné akce. První z nich se koná hned tuto sobotu v pražské Stromovce. Lidé si tam mohou s prezidentem zaběhat. "Chceme propagovat pohyb a zdravý životní styl," říká Šimon Šebek, který dává "hradní" skupinu dohromady. "Vítám, že iniciativa jde ze strany mladých," reaguje Pavel. 

 

Sobota 23. března 

 

 

 

 

 

Nikdo nám nevěřil, že běžíme s českým prezidentem, říkaly Ukrajinky  

 

Když mladí, aktivní lidé z iniciativy Impakt připravovali první běh s prezidentem Petrem Pavlem, podle svých slov se obávali, jestli vůbec mladí lidé přijdou. Zejména, když běh začal v sobotu v devět hodin ráno. Nakonec ale mohli sledovat, jak přišlo kolem dvou stovek zájemců, mezi kterými jednoznačně převažovali mladí. Radost měl také prezident, který s nimi sliboval další akce. 

 

 

 

 

Neděle 24. března 

 

Zatímco sobota byla pracovní skoro celá, neděle jen dopoledne :) Dodělávám zajímavý rozhovor s profesorem Janem Rychlíkem o Slovensku. A také točím odpoledne video před bývalou vilou Karla a Josefa Čapkových.

 

 

Pondělí 25. března

 

A tady je video, jehož část jsem točil v neděli a dnes do něj doplnil ještě videoukázky ze sobotního Václaváku a Stromovky, kde běžel prezident.

 

 

 

 

 

 

 

Úterý 26. března

 

Dělá to z naivity, nebo zlé vůle? Oceňovaný historik se diví Ficově proruské politice  

Až takovými bratry nejsme. Češi by neměli podléhat iluzi, že rozumí Slovákům. Přední historik Jan Rychlík, který vydává novou obsáhlou knihu Dějiny Slovenska, v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč mají mnozí Slováci pochopení pro Rusko nebo z jakého důvodu si idealizují normalizaci. A hodnotí také sobotní první kolo prezidentských voleb. 

 

 

 

 

 

Středa 27. března

 

"Dej si radši vodu." Obézní děti dostanou náramek, bude je hlídat i motivovat 

 

Tisícovka obézních dětí se brzy dočká nezvyklé technické vymoženosti. V rámci Národního programu prevence obezity u dětí dostanou zájemci náramek s aplikací, která je bude motivovat k tomu, aby jedli a pili zdravěji. "A když se naopak budou stravovat špatně, aplikace je na to také upozorní," řekla Aktuálně.cz Lucie Mandelová z Národního screeningového centra. 

 

 

 

Čtvrtek 28. březen

Utekl z ANO, bydlí na lodi s pivovarem. Teď chce pražský radní založit novou stranu 

 

Na politické scéně by se mohla objevit nová strana. Založit ji chce radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola. Muž s mohutným plnovousem, který bydlí na lodi kotvící na Vltavě v centru metropole. Deset let byl členem ANO, letos ale odešel. Kritizoval "privatizaci hnutí" i to, že o všem rozhoduje jen malá uzavřená skupina. Nyní se spojuje s dalšími nespokojenými politiky. 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nerudová cílí na dvě funkce najednou. Mám ráda výzvy, Česku vybojuju silný post, říká  

Lídryně kandidátky STAN do Evropského parlamentu Danuše Nerudová Aktuálně.cz potvrdila, že má nadále zájem o post eurokomisařky. Odmítá slova svých kritiků, že na tuto pozici nemá dost politických zkušeností. Naopak si věří na silné portfolio. Svůj postup za neférový vůči svým voličům nepovažuje. Hájí ji i předseda Starostů Vít Rakušan. 

 

 

 

 

 

 

Neděle 31. březen