Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

BŘEZEN 2021: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy, z novinařiny, politiky a občas ze soukromí

Snad nikdy v životě, nikdy, nikdy, nikdy, jsem se netěšil na začátek března jako letos. Přijde mi divné zmiňovat se o nemoci v době, kdy nemoci pronásledují téměř každého jedince a rodinu, ale v posledních čtrnácti dnech jsem měl pocit, že život ztrácí smysl a dostat se ze zdravotních problémů není ani možné.

 

Snad jsou ale všechny tyto chmury pryč, budu počítat každý den do chvíle, kdy bude možné opustit Prahu a odjet domů na Slovácko. Snil jsem o tomto návratu den co den, ale vzhledem k uzávěrce před covidem je nutné odložit odjezd až někdy ke konci března. Snad toto období uteče co nejrychleji a nejlépe, snad se naše země konečně vyhrabe z neuvěřitelných problémů, které prožívá!!!!!!!  

 

Jsem obrovsky vděčný mnoha lidem za povzbuzování v minulých dnech, soucítím s každým člověkem, který se dostal do zdravotních problémů a je mi nesmírně líto každého, komu se nepodařilo v tomto boji zvítězit. Je to obrovská bezmoc, smutek i vztek, každý, kdo nějakým dílem ovlivňujeme veřejné a politické dění musíme zpytovat svědomí a přemýšlet nad tím, co a jak jsme mohli udělat pro to, aby situace nedošla tak daleko.

 

Tato země v mnohém selhala, ve chvíli, kdy jsme měli jako společnost ukázat svou sílu, jsme naopak ukázali pozoruhodné množství nedostatků, chyb a svárů. Samozřejmě, není možné přitom nemyslet na fantastickou obětavost mnoha lékařů, sester a dalších zdravotníků, a nejen zdravotníků, kteří se v nejtěžších chvílích pro tuto zemi obětovali.

 

Bude nezbytné celé toto období důkladně a maximálně pravdivě analyzovat a udělat mnoho a mnoho změn, aby země byla na další krize připravena. Tolik zmařených životů. Tak paralyzovaný stát. Bude trvat léta, než se ekonomicky opět postaví naše republika na nohy, nemluvě o obrovských zdravotních důsledcích, které s covidem nezmizí. Sebevědomí této země a jejích obyvatel je téměř na nule, nemá smysl si nic nalhávat a už vůbec ne nosit růžové brýle.      

 

Moc rád bych dal odkaz na toto cédéčko Hradišťanu, je nádherné, mnohokrát mi v životě pomáhalo a nejinak tomu bylo v poslední době. TADY na odkazu o něm najdete další informace... 

 

 

 

 

 

A ještě jeden písničkový odkaz. Vlastik Ondra se spoustou dalších lidí vytvořili nádherné cédéčko, v těžkých chvílích jsme se vracel jak k písníčkám, tak k videoukázkám, které Vlastik natočil, budu moc rád, když kliknete TADY a podíváte se na veškeré informace....  

 

 

A následující odkaz souvisí s předcházejícím, oba se týkají Nivnice. Z Nivnice je zmiňované cédéčko, a Nivnice je pravděpodobným rodištěm Jana  Amose Komenského. Často se k němu vracím, zejména díky Toulkám českou minulostí. Jeho dílo a poselství je absolutně nadčasové a nepochybuji, že osloví i generace po nás. Tak, pokud máte někdo čas a chuť, TADY doporučuji odkaz. 

 

 

 

1. březen, pondělí

 

První den v měsíci, první den v práci, prvné pokusy se rozjet a začít se dostávat co nejvíce do obrazu. V minulých dnech jsme se nedokázal podívat na jediný článek, ve kterém bylo slovo covid, děsil jsem se jakékoliv zmínky a cítil se lépe mimo jakékoliv čtení o covidu.

 

Je čas vracet se do života, nejdříve musím zavolat lékařce, chvilku probíráme můj zdravotní stav a nakonec vyhovuje mé prosbě po ukončení karantény. I když se necítím ještě na sto procent v pořádku, podle vládních pokynů ohledně covidu mi může karanténu ukončit. "Berte vitamín D, každý den ještě měsíc čtvrtku acylpirinu, venku si dávejte velký pozor na chladnější vzduch, vysvětluje ochotně lékařka, která zná můj zdravotní stav více jak dvacet let.

 

Rád bych se časem vrátil k běhu, od začátku ledna až do nemoci jsem běhal opravdu každý den, aniž bych jediný den vynechal. Je mi jasné, že s běháním budu muset nějký ten týden ještě počkat. "Zatím pomalu doma cvičte a ven choďte opatrně na procházky," radí lékařka. Tak se alespoň s úsměvem chlubím, že jsem se postupně dostal k devadesát kilo, což je nejen výsledek nemoci, ale také dřívějšího sportování a večerních půstů. Snad tedy bude zase dobře, byť cítím, že dřívější nadšení a optimismusmus se možná budou vracet mnohem hůř než schopnost se nadechnout a pořádně rozběhnout.

 

Možná poněkud paradoxně je mým pracovním úkolem rozhovor s ministrem zdravotnictví Janem Blatným, který jsem si domlouval ještě před nemocí. Následně jsem rozhovor rušil a ministr Blatný reagoval tím, že počká až se uzdravím. Takže mě čeká rozhovor, na který jsem se připravoval hodně hodin. Dělal jsem stovky a stovky rozhovorů, ale tak nejistý jako nyní jsem snad nikdy nebyl. Samozřejmě, obrovsky moc mi záleží na to, aby byl rozhovor pro čtenáře skutečně cenný, zajímavý, zároveň chci setkání využít k osobnějšímu poznání Jana Blatného, kterého není jinak možné blíže poznat. 

 

4/3

Tady už je výsledek... 

 

 

Je to "kobercový nálet", do deseti dnů začne zabírat, věří Blatný. Dál odmítá Sputnik

 

 

8/3

 

 

 

 

 

   

  

Chceme pomoci, říkají dobrovolníci Českého červeného kříže před cestou do nemocnic  

 

 

 

 

 

 

10/3

 

Komentář mého výborného kolegy Martina Fendrycha. Když jsem ležel s covidem, hodně mi pomohl psychicky i praktickými radami....

 

 

 

 

Článek z "mé" Ostrožské Lhoty. Jsem moc rád, že jsem ho dostal na celostátní web, obrovské díky patří Staňovi Dufkovi, bez kterého by článek nikdy nevznikl, protože on popsal celou věc nejdříve na web naší obce... A pochopitelně, díky, díky, díky všem obětavým lidem ve Lhotě!  

 

 

 

 

Vesnice si vypomáhá sama, hasiči odvezli naočkovat desítky nejstarších seniorů 

 

 

11/3

 

 

 

 

 

Očkování výrazně zrychlí, až na 100 tisíc lidí denně. Zvládneme to, tvrdí kraje  

 

 

15/3

 

 

 

 

 

 

 16/3

 

 

 

 

 

 

 

17/3

 

 

 

 

Vše, co vás zajímá o očkování. Dvacet nejčastějších otázek a odpovědí  

 

 

 

 

18/3

 

 

  

Nechci, aby ČSSD byla oranžová TOP 09, tvrdí Hamáček v narážce na svého soka Petříčka  

 

 

 

 

 

Do finále volby Rady ČT postoupili hlavně kritici současného fungování televize  

 

Víkend 20/3 - 21/3 

 

Rodinný výlet nad Prahu, chybí prostřední dcera Johanka. Velmi zajímavé místo, Dívčí hrady a vedlejší Prokopovo údolí. Jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Sice samozřejmě ne tak malebný jako například z Letné nebo Hradčanského náměstí, ovšem toto místo má jednu ohromnou výhodu. Všude kolem je krajina, příroda, takže se můžete procházet, sportovat, běhat, cokoliv. 

 

 

 

Takový pohled můžete vidět... 

 

 

A tady jsem dal mapku, modrá tečka se šipkou ukazuje, kam je třeba přijet, abyste mohli na pořááádnýýý kopec nad Prahou přijít... Jen dodám, že na místo se dá dostat z několika stran.

 

 

 

 

Úterý 23/3

 

 

 

 

  

Nejsem diktátor. Sázím na tým, reaguje šéf ODS na pochybnosti, zda vyhraje volby 

 

Předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví mimo jiné o tom, jak vnímá průzkumy veřejného mínění, podle kterých by jeho strana nezvítězila v podzimních parlamentních volbách. "Když vidím průzkumy veřejného mínění, musím se jim smát. Jediným průzkumem jsou volby," tvrdí Fiala. 

 

Středa 24/3

 

Nejvíce ze všeho jsem se soustředil na rozhovor s Romanem Prymulou...

  

 

 

 

 

 

  

 

Čtvrtek 25/3

 

 

 

 

 

Prymula: V mé spolupráci se Zemanem je Sputnik okrajová věc. Žasnu, jak se démonizuje 

 

"V politice se vždycky hledá nějaký viník, čert třetí kategorie. To není pro mě," odmítá svůj návrat do politiky bývalý ministr zdravotnictví a nynější poradce prezidenta Roman Prymula v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Říká, že Zemanovi radí zadarmo a jejich vztah je "velmi volný". Prymula také popisuje, jak osobně prožíval uplynulý rok, kdy zažil v krátkém čase několik vrcholů i pádů. 

 

 

 

Pátek 26/3

 

 

 

 

 

Opozice kritizuje Havlíčka kvůli zvaní Ruska k Dukovanům. Odvolejte ho, píše Babišovi

 

Páteční jednání poslanců dopoledne ovládlo dění kolem jaderné elektrárny Dukovany. Konkrétně krok místopředsedy vlády Karla Havlíčka, který se rozhodl nepřímo oslovit zájemce o stavbu nového bloku Dukovan, včetně ruské firmy Rosatom. Část opozice proti tomu ostře protestovala. Někteří poslanci a senátoři sepsali dopis předsedovi vlády Andreji Babišovi a žádají Havlíčkovo odvolání. 

 

 

Víkend 27. a 28/3 

 

Zejména sobotu využívám většinou k práci, je třeba vyřídit spoustu věcí, které jsem nestihl v týdnu a zároveň se připravit na všechno možné do dalšího týdne. Sem na stránky dávám vlastně jen články, kdyby někoho zajímaly. Poslouchám, čtu a zapisuji si tolik různých věcí, které mě nějakým způsobem zajímají, fascinují, nebo třeba štvou, že není šance je tady na webu nějak popisovat. Myslím, že by to ani nikoho nezajímalo. A já už tak nestíhám ... 

 

Něco z politiky. Když se předseda ANO nedomluví se svými poslanci, tak je takový výsledek.

 

 

 

 

A nedalo mi to, v sobotu navečer jsem sledoval jednání Trikolóry... tady jeden ze série více twettů...

 

 

  

 

Pondělí 29. března

  

  • Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner. 

Všude možně spousta zajímavých i méně zajímavých článků, velké téma na mnoho témat k přemýšlení i polemikám...

 

Další důležité téma: Dukovany

 

 

 

 

 

Úterý 30. března

  

  

Analýza: Proč Havlíček spěchá s novým blokem Dukovan a trvá na účasti Rosatomu 

 

Ještě před několika týdny věřil místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, že bude připravovat stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany přesně podle svých představ. Tedy co nejrychleji a s tím, aby mezi zájemci o zakázku byla i ruská firma. Po pondělním zasedání vlády se ovšem dostal do úzkých. Analýza Aktuálně.cz ukazuje, proč se tomu tak stalo a co tomu předcházelo. 

 

Při přípravě na rozhovor s Ivanem Bartošem jsem se obrátil na čtenáře, byl jsem zaskočený, jak moc otázek, názorů i poznámek přišlo....

 

 

 

 

 

Středa 31. března

 

 

 

 

Videoukázka z dnešního rozhovoru s předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem

 

 

 

 

 

 Čtvrtek 1. dubna

 

 

 

 

 O komunistech píšu jen výjimečně, teď takový okamžik nastal...

 

 

 

Širší vedení KSČM navrhlo vypovězení podpory Babišovy vlády, rozhodne ústřední výbor