Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ARCHIV - CO JE MI BLÍZKÉ (mimo Slovácko)

http://www.slovacko.org/home/?acc=jen_dobre_zpravy

 

Po kliknutí najdete hodně různorodou směsici několika dalších odkazů a pododkazů, takže si budete myslet, že jsem se zbláznil. Bohužel, za celou dobu jsem nedokázal dát tomuto "šuplíčku" lepší označení a ani jsem se mu nedokázal více věnovat - věřte, že mě to velmi mrzí.

"Mimo Slovácko" mělo ukrývat vlastně všechno to, co mě zaujalo, a přitom nemělo s mým rodným Slováckem nic společného. Bohužel, toho zajímavého je kolem nás tolik, že jsem nikdy ani setinu z toho nedokázal na stránkách zaznamenat.

Možná bych právě tady mohl vysvětlit dvě mýlky, panující o mé maličkosti. Za jednu si můžu sám, za druhou ani možná ne.

Ta první se týká mého častého tvrzení, že nejvíce vzrušující v životě je práce, která nás baví a kterou děláme s maximánlmí nasazením. Ano, je to tak, stojím si za tím. Ale ještě více vzrušující je něco jiného - poznávání všeho zajímavého a neznámého kolem nás! To je ta nejfantastičtější věc na světě, to je největší nádhera, kterou nám život umožňuje!!! Tomu se nemůže nic jiného vyrovnat. Jestliže jsem tedy svým srdcem na rodném Slovácku, neznamená to, že nemiluju spoustu věcí, které se SLováckem třeba vůbec nesouvisejí.

A druhá mýlka? Mnozí si myslí, že Slovácko, lidové tradice či folklor, považuji za "vrchol" poznání. Tak tomu samozřejmě není, všechno to předcházející mám nesmírně rád, ale zároveň velmi dobře cítím, že mnoho nádherného a zajímavého se zrodilo mimo tato "témata".

Dokonce jsem přesvědčený (a to mi možná někteří nebudou věřit), že příliš velká zahleděnost do Slovácka či folkloru může být nakonec na škodu, může naopak člověka omezovat nebo mu zavírat výhled před "světem".

Kdybych měl čas, dokázal bych proto možná pod odkaz Mimo Slovácko napsat mnohem více věcí než třeba pod odkazy, související se Slováckem. Svět je fantastický, a já budu do konce svého života litovat, že jsem ho nepoznal ještě mnohem a mnohem více.       

RB