Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

32. Hudecké dny 2015: Podívejte se na celý pořad... Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky, CM Pavla Múčky, CM Grajcar, CM z Milotic, CM Strýci, CM Rubáš + Ondráš a CM Zlaté husle s Lúčnicou

Z pohledu počtu vystupujících i jejich kvality patří Hudecké dny ve Staré Břeclavi k největším hudebním přehlídkám lidové kultury na Slovácku. Na fb jsem si všiml, že se odehrála kratičká diskuse o kvalitě této akce, na kritický názor ale reagovalo několik dalších lidí s tím, že se o Hudeckých dnech vyjadřovali velmi pochvalně. A podobně mluvil také Tonda Vrba, který celý program natáčel a vy se teď na něj můžete v klidu domova podívat.

Hodně o celé akci prozrazuje rozhovor s organizátory, kteří povídají o tom, že například jen páteční program připravovali zhruba rok. Přitom jeden z nich mluví o pátku jako o vysoce nastavené laťce a říká, že neví, jak budou při takové kvalitě pokračovat dál. Inu, osobně si myslím, že je cenné vozit veleznámé a špičkové soubory či muziky, mě ale vždycky zajímají především muziky či soubory ze Slovácka. A věřím tomu, že řada z nich by mohla v budoucnosti na Hudeckých dnech vystoupit, aniž by šla kvalita, nebo řekněme zajímavost, dolů.

Kromě toho mě vždycky zajímá, jak si stojí lidová kultura, muzika, zpěv, tanec, vztah k tradicím v místě, kde se ta která akce koná. Nejhorší by bylo, kdyby v nějakém místě pořádali jakékoliv velké folklorní akce se spoustou hostů, ale domácího by neměli nikoho nebo skoro nikoho. Nevím, jestli to je případ Staré Břeclavi, myslím, že ne, ale občas to o některých místech slyším. Pořadatelé z toho či onoho místa udělají vééélkou, třeba i skvělou akci, ale když se pak ptáte, kdo je tady domácí, zjistíte smutnou věc: na pódiu není nikdo domácí, v hledišti není skoro nikdo domácí.

 

Podíval jsem se ještě na web pořadatelů tohoto setkání, kterými jsou lidé ze Slováckého krúžku Stará Břeclav - TADY na něj klikněte. Mimochodem, ustavující schůze tohoto krúžku byla už v roce 1945! Pár měsíců po skončení druhé světové války, v září 1945, tehdy se jmenoval Slovácký podlužácký krúžek - pěkný název. Kdoví, jestli existuje nějaká kniha, která podrobně a věrně popisuje celou onu historii, moc rád bych si něco takového přečetl.

Zaujaly mě také ještě dvě akce, které do konce roku místní chystají. Dnes 19. prosince to bude od 14. hodin průvod k Živému betlému a 23. prosince od 19. hodin vánoční koncert Břeclavánku. Paráda!  

 

Tak ať sa "Starobřeclavanúm" daří, ať oslavijú aspoň tú stovku!

 

RB